Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
çin medeniyeti - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Medeniyetler ] » [ çin medeniyeti ]
admin
[Genel Sorumlu]


Yas : 38
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 155

Çin Medeniyeti

Çin, cografi bakimdan Asya'nin en dogusunda yer almasina ragmen bu uzaklik orada büyük bir uygarlik kurulmasini engellememistir.
Çin uygarligi, Çin'in yerli halki ile Orta Asya ve Hint'ten göç edenler tarafindan olusturulmustur. Çin'de kurulan devletlerin tarihleri M. Ö. 2400 yillarina kadar uzanmakla beraber, ilk yazili belgeler M.Ö.1500'lü yillara aittir.
Çin'in bati ve kuzeyinde büyük cografi engel¬ler olmadigi için bölge pek çok dis isgale açik ol¬mustur. Bu nedenle yapimina M.Ö. 221 'de baslanan ve eklemelerle sonuçta 2400 km. uzunluga erisen Çin Seddi yapilmistir. Çin Seddi, Hun Türklerinin saldirilarina karsi yapilmistir. Buna ragmen akinlari durduramamislardir. Türkleri daha çok hile, entrika gibi yollarla yipratmaya çalismislardir.
Çin, İlkçag'da genelde feodal bir yapiya sahipti. içlerinde en güçlüsü imparator sayilirdi, imparator olan kisi "günesin oglu" adiyla anilir ve böylece ona bir kutsallik verilirdi. Çin, sülalelerle yönetilirdi.
İlk çaglarda birçok önemli bulus Çin'de ortaya çikmistir.Pusula, barut, baski teknigi, ipekten kâgit yapilmasi, porselen ilk kez Çin'de ortaya çikmistir. M.Ö. 1500'lü yillarda yakaridan asagiya dogru yazilan çivi yazisini kullanmaya baslamislardir. Dogu dünyasinin en eski yazisi olan bu yazi saye¬sinde Orta Asya hakkinda bilinen ilk yazili bilgilere kavusulmustur.
Çin'de baslica geçim kaynaklari tarim ve ticarettir. Ticaret için batiya açilma siyaseti izlenmis, fakat Türkler nedeniyle bu basarilamamistir.
Türk - Çin mücadelesi yüzyillar boyu devam etmistir. İpek yolu ve Orta Asya hakimiyeti bu mücadelenin temel nedenidir. Çin'in devamli batiya yönelmesi 751 Talas Savasi ile durdurulmustur.Bu tarihten sonra Çin, içine dönük pasif bir politika izlemeye baslamistir.
Din bakimindan Konfüçyüs, Lao-Çe, Tao gibi düsünürler önemli etkiler birakmistir. Budizm, Hindistan'da çikmasina ragmen Çin'de daha çok yayilmistir.
Askerlik bakimindan Türklerden etkilenen Çin Medeniyeti, doguya göç eden Türklerin yerlesik hayata geçmesine katkida bulunmustur.

kaynak:tarihogretmeni.com...........................................................................İmza...................................................................................................

-
23.10.2008 00:45:36
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
çok tskler bayim çok güzel bir paylasim olmusss

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
9.12.2011 18:28:41
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
çok güzel elerinnize saglik çinlileri hiç sevmem

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
21.01.2012 10:57:38
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..