Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Hint uygarligi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Medeniyetler ] » [ Hint uygarligi ]
admin
[Genel Sorumlu]


Yas : 38
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 155

Hindistan, Çin’den sonra dünyanin en kalabalik ülkesidir. Dünya üzerindeki en eski uygarliklardan birine sahip olan Hindistan’in ilk dönem tarihine ait bilgiler arkeolojik verilere dayanir. Yapilan arkeolojik çalismalar sonucunda, İndus Vadisi’nin batisinda M.Ö. 3500′lerde yasamis yari göçebe topluluklar ortaya çikmistir. Daha sonra toprak ekiminin gelismesiyle M.Ö. 2500′lü yillarda yerlesik köy yasamina geçilmistir.

M.Ö. 2300′lerde İndus Vadisi çevresinde gelismis kentlerin ortaya çiktigi bir uygarlik yükselmistir. Bu dönemde düzenli bir plâna göre kurulan kentlerde, evlerin yani sira, tapinak, hamam, dükkân ve atölye gibi yapilar bulunuyordu. İndus Irmagi’nin çevresindeki verimli ovalarda bugday, arpa, pirinç, hurma, susam, kavun ve pamuk yetistiriliyordu. Ayrica, komsu uygarliklarla ticaret de yapiliyordu. İndus bölgesinin uygarlik merkezi olma özelligini kaybetmesinin ardindan, Ganj Vadisi’ne yönelik göçlerle yeni bir uygarligin temelleri atildi. Burada kabile sisteminin yerlesmesiyle birlikte, toprak sahibi krallarin, rahiplerin ve aristokrat sinifinin önemi artti. Bu dönemde kast sistemi biçimlenmeye basladi. Kast sisteminde toplumsal siniflari; brahmanlar (din adamlari), ksatriyalar (asker ve asiller), vaysiyalar (sanatçi, tüccar ve köylüler), südralar (isçiler) ve paryalar (köleler) olusturmaktaydi.

M.Ö. 6. yüzyilda büyük din reformcusu Buda, yeni bir inanç sistemi gelistirdi. Ona göre ruhun ölümsüzlügünü saglamak için, karsilik beklemeden iyilik yapmak, temiz yürekli olmak ve maddî tutkulardan uzak durmak gerekiyordu. Buda’nin yeni ögretisi tüm Hindistan’da hizla yayildi. Budacilik misyonerler araciligiyla Çin, Tibet ve Tayland gibi ülkelere de yayildi.

Eski Hint uygarligi, M.S. 4. yüzyildan 5. yüzyila kadar egemen olan Gupta krallarinin küçük kralliklari ortadan kaldirmasiyla genis bir alana ulasti. Guptalar, 6. yüzyilda Orta Asya’dan gelen Hunlarin saldirisina ugradi. Bu saldiri sonucunda Guptalar zayifladilar. Bu kargasa ortaminda Racput adi verilen “krallarin ogullari”, yönetimi ele geçirdi. Racputlar kendi aralarinda iyi anlasamadiklarindan, sürekli birbirleriyle mücadele ediyorlardi. Racputlarin kendi aralarindaki mücadelelerinden dolayi Kuzey Hindistan, disaridan gelen saldirilara karsi savunmasiz kaliyordu. Bu durumdan yararlanan Gazneliler 10. yüzyilin ikinci yarisinda Hindistan’a girdiler. Gazneli Sultan Mahmut, Hindistan’a düzenledigi seferler sonucunda burada büyük bir devlet kurdu. Bu seferler sonucunda İslâmiyet Hindistan’da hizla yayildi. Gaznelilerden sonra Gurlular Hindistan’a uzun süre egemen oldular.

1526 yilinda Babür Şah’in Kandehar’dan Bengal’e kadar olan sinirlari ele geçirmesiyle Hindistan’da Mogol kökenli Babür egemenligi baslamis oldu. Babür Devleti’nin en ünlü hükümdari olan Ekber zamaninda devletin sinirlari genisledi. Ayrica, Müslüman ve Hindu halklarini birbirine kaynastirmaya çalisti. Ekber’in torunu olan Şah Cihan’in Agra kentinde yaptirdigi Tac Mahal dünya kültürel mirasinin en önemli eserleri arasindadir. Babür Devleti’nin sonlarina dogru Müslümanlar ile Hindular arasinda anlasmazliklar çikti. Bu anlasmazliklar sonucunda zayiflayan Babür Devleti yikildi.

On besinci yüzyilin sonlarina dogru Avrupali tüccarlar, Afrika’nin güneyinden dolasarak Hindistan’a vardilar. İlk gelenler Portekizliler ve Hollândalilar oldu. 17. yüzyilin baslarinda Hindistan pazarini kapmak için asil mücadele edenler, Fransizlar ve İngilizler arasinda oldu. Fransizlar 1954′e kadar Hindistan’da bazi limanlari ellerinde tuttular. Portekizliler ise isgal ettikleri yerlerden 1961′de çiktilar.

Hindistan, İngiltere’nin en önemli ve en çok gelir getiren sömürgesiydi. Hindistan’i, İngiliz hükûmetince bes yilligina atanan bir genel vali yönetiyordu. Hindistan halki agir vergiler altinda eziliyordu. Bati üniversitelerinde okuyan Hintli gençler, sömürü altindaki ülkelerine özgürlük ve demokrasi düsüncelerini getirdiler. Bu aydin sinif 1885 yilind...........................................................................İmza...................................................................................................

-
23.10.2008 00:53:01
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
çok tskler bayimm...saolunuzzz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
9.12.2011 18:23:25
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler bayimmm

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
21.01.2012 10:58:53
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..