Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Japonya ve Japonya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Japonya ve Japonya Tarihi ]
sebeat
[Üye]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 29

Japonya'nin ilk sakinlerinin Dogu Asya ve Güney Pasifik adalarindan gelen göçmenler oldugu sanilmaktadir. Japon halkinin atalarinin simdi Yamato irki diye bilinen ve M.S. 3 ve 4. asirda savasçi kabileler ve klanlar üzerine giderek üstünlük kuran ayni irka ait insanlar oldugu zannedilmektedir.

Dördüncü yüzyilin sonunda Japonya ve Kore Yarimadasindaki kralliklar arasinda temas kurulmustu. Bu tarihten sonra Japonya'da Çin'in kültür etkileri görüldü. Önce Konfüçyüs dini ve sonra Budizm, Hindistan, Çin, Kore yoluyla 538 yilinda buraya girmisti.

Ülkenin ilk ve devamli hükumet merkezi 8. yüzyilin basinda Nara'da kuruldu. 710 ile 784 yillari arasinda 74 sene bu imparatorluk devam etti. 794 yilinda ise Kyoto'da yeni bir hükumet merkezi kuruldu. Burasi bin yil kadar imparatorun oturdugu yer olmustur. Baskentin Kyoto'ya tasinmasi, 1192 yilina kadar devam etmis olan Heian devrinin baslangici olmustur.

1185 yilinda Danoura Savasinda Minamotolar rakip Taira Kralini yok ederek galip gelmislerdir. Minemotolarin iktidari ele geçirmesi, Shogun denilen askeri liderler idaresi altinda yedi asirlik bir feodal hakimiyet devrinin baslangici olmustur. 1192 yilinda Minamotolar hükumet merkezini Tokyo yakinindaki Kamakura'ya kurdular.

1213 yilinda iktidar Minamotolardan, 1333 yilina kadar askeri yönetimi sürdüren Hogolarin eline geçti. Bu dönemde Mogollar, 1274 ve 1281 yillarinda olmak üzere iki defa Kuzey Kyushu'ya saldirdilar. Her iki savasta basarili olamayan Mogollar, ayrica meydana gelen tayfunlarin tesiri ile Japonya'dan çekildiler.

1333 ile 1338 yillari arasinda görülen kisa süreli imparatorluklari, Ashikaga Takauji tarafindan Kyoto'da Muromachi'de kurulan yeni bir askeri yönetim takip etti. Bu kurulan hükumet 1338'den 1578'e kadar iki yüz yildan fazla bir süre devam etmistir.

On altinci yüzyilda Avrupalilar Japonya topraklarina ayak bastilar. Bu arada misyonerler, Hiristiyanligi burada yaymaya çalistilar. Bunun üzerine Japon liderleri Hiristiyanligin ve bati düsüncelerinin Japonya için zararli olacagina inandiklari için Hollanda ve Çin tüccari haric olmak üzere bütün yabancilarin Japonya'ya girisini yasakladilar. İki buçuk yüzyil süresince Hollandali tüccarlarin bulundugu bu küçük ada, Japonya ile dis dünya arasinda tek temas noktasi olmustur.

1853 yilinda Amerikali Komodor Matthev C.Perry dört gemiden meydana gelen donanmasiyla Tokyo Körfezine girmis, ertesi yil tekrar Japonya'ya gelerek, Japonlari kendi ülkesiyle bir dostluk anlasmasi imzalamaya ikna etmistir. Bu anlasmayi, ayni yil içinde Rusya, Büyük Britanya veHollanda ile imzalanan anlasmalar takip etmistir. Bu anlasmalar dört yil sonra ticaret anlasmalarina dönüsmüstür.

Tokogaua Shogunlugunun derebeylik sistemi 1867 yilinda yikilmasina kadar geçen on yillik süre içinde büyük bir karisiklik hüküm sürmüs ve 1868 yilinda Meigi döneminin tekrar teskilatlanmasiyla bütün hakimiyet yeniden imparatorun eline geçmistir.

İmparator Meigi'nin idaresinde japonya, batida gelismesi yüzyillar süren seyleri kisa bir sürede basarmaya koyulmus, modern sanayileri, politik kuruluslari ve modern bir toplum modeli ile modern bir millet meydana getirmistir. Japonya 1894-1895 yillarinda Çinlilerle, 1904 ve 1905 yillarinda da Ruslarla savasmistir. Japonya her iki savasi da kazanarak 1875'te Rusya'ya verdigi Sahalin Adalarini geri almis, Formosa ve Kore'yi ele geçirmis ve Mançurya'da bazi çikarlar elde etmisti. 1920 yilinda Japonya, Anglo-Japon Birlesmesi kararlari geregince Birinci Dünya Savasina girmisti.

1937'de Japonya-Çin Savasi basladi. Birinci Dünya Savasinda Almanlara karsi savasan Japonya, 1939'da Almanya ve İtalya ile askeri bir ittifak kurdu ve 7 Aralik 1941'de Hawai Adalarina baskin yaparak Amerikan donanmasini yok etti. Savasin ilk yillarinda üstün görünen Japonlar, sonraki yillarda agir kayiplara ugradilar. Amerikan uçaklarinin 6 Agustos 1945'te Hiroshima ve 9 Agustosta Nagasaki'ye attiklari atom bombalari İkinci Dünya Savasinin...........................................................................İmza...................................................................................................

çok seviyom
18.04.2010 12:00:32
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:44:30
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..