Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Avusturya ve Avusturya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Avusturya ve Avusturya Tarihi ]
sebeat
[Üye]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 29
Avusturya Cumhuriyeti ya da kisaca Avusturya, Orta Avrupa'da denize kiyisi olmayan, dokuz eyaletten olusan bir federasyondur. Batida Lihtenstayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doguda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komsudur.
Tarihçe


Çok eski tarihlerden beri insanlarin yasadigi bu ülke, M.Ö. 100 yillarinda Romalilar tarafindan isgal edilmistir. Almanya ile beraber olan Avusturya'ya 803 senesinde Şarlman tarafindan "Dogu Markligi" unvani verildi. Böylece Germen İmparatorlugunun bir parçasi olarak kurulmus oldu. Daha sonralari basa geçen Habsburg Hanedani, ülkenin sinirlarini genisletmislerdir. On besinci asirda Avrupa'nin ve Hiristiyanlarin en güçlü devleti haline gelen Avusturya, Osmanlilara ve Müslümanlara karsi arkasi kesilmeyen saldirilara liderlik etmistir. On altinci asir baslarinda yapilan saldirilara son vermek ve İslamiyeti yaymak gayesiyle Osmanli Devleti çesitli seferler ile 1529'da Macaristan'i daha sonra 1540'ta Avusturya'yi yendi. Kral I. Ferdinand, Macaristan'in Osmanli Devletine birakilmasi ve senede 30.000 duka altini vergi vermek sartlari ile bir antlasma imzaladi. Böylece Avusturya'nin saldirilari son buldu.
Çesitli savas ve isyanlarla Osmanli Devletinden ayrilan Macaristan ile birleserek Avusturya-Macaristan İmparatorlugu'nu kurdular. Birinci Dünya Savasinda parçalanan Avusturya-Macaristan İmparatorlugu'ndan Avusturya harp sonunda Almanya ile birlesmek istemesine ragmen, galip devletler buna müsaade etmediler. Müstakil bir devlet olarak kurulan Avusturya Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savasinda Hitler tarafindan 1938'de Almanya'ya katildi. Savas sonunda Almanya'nin yenilmesi ile Avusturya; Amerika Birlesik Devletleri, Rusya, İngiltere ve Fransa tarafindan isgal edildi. 1955'te bu devletlerle bir antlasma yapildi. Buna göre Avusturya hiçbir devletle birlik kuramayacak ve herhangi siyasi bir bloka dahil olamayacakti. Bu sartlarla bugünkü Avusturya Cumhuriyeti kurulmus oldu.

Cografya

Avusturya Bati'da Konstans Gölü'nden doguda Neusiedl Gölü'ne kadar uzanir. En dogu noktasindan en bati noktasinin uzakligi 570 kilometre, en kuzey noktasindan en güney noktasinin uzakligi yaklasik 300 kilometredir.
Dogu Alpler üzerinde kurulmus bulundugundan ülkenin asagi yukari dörtte üçü daglik arazidir. Kuzeyde ülkeyi batidan doguya kateden Tuna Nehri'nin ülkedeki uzunlugu 350 kilometredir. Bu kisimlar en alçak yerlerdir. Alpler Avusturya'da ülkeyi batidan doguya dogru üç sira halinde kaplamislardir. Ülkenin en yüksek dagi 3798 m ile "Gross Glockner"dir.
Göller bakimindan çok zengin olmasina ragmen bu göller çok küçüktür. En büyük gölü Neusiedl Gölü'dür ki, yüzölçümü 320 km² dir. Bunun bir kismi da Macaristan'a aittir.

İklim

Avusturya'nin büyük bölümü, karasal ve okyanus etkileri gösteren, Orta-Avrupa geçis ikliminin etkisi altindadir. Yogun yagis ve Bati rüzgari iklimi etkileyen önemli etkenlerdir. Alp bölgesin


...........................................................................İmza...................................................................................................

çok seviyom
18.04.2010 12:17:27
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:43:45
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..