Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Cabo (Cape) Verde Adaları ve Cabo (Cape) Verde Adaları Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Coğrafyası ] » [ Cabo (Cape) Verde Adaları ve Cabo (Cape) Verde Adaları Tarihi ]
sebeat
[Üye]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 29

Cabo (Cape) Verde Adaları ve Cabo (Cape) Verde Adaları Tarihi

Cabo (Cape) Verde Adaları
MsXLabs.org & Temel Britannica


Cabo (Cape) Verde'ye ilişkin bilgiler
Resmi adı: Cabo Verde Cumhuriyeti
Yüzölçümü: 4.033 km²
Nüfus: 341.000 (1991).
Yönetim biçimi: Tek meclisli, çok partili cumhuriyet
Başkent: Sâo Tiago Adası'ndaki Praia.
Coğrafi özellikler: Rüzgârüstü Adaları kayalık ve dağlıktır. Rüzgâraltı Adaları düzlüktür. Adaların en yüksek noktası 2.829 metre ile Fogo Adası'ndadır.
Başlıca ihtacat ürünü: Balık.
Önemli kentler: Praia, Mindelo.
Eğitim: 7-14 yaş için zorunlu ve parasızdır.
Yeşil Burun veya Issız Adalar anla­mındaki Cabo Verde Afrika'nın en batı ucudur. Yaklaşık 1460'ta Portekizliler'in keş­fettiği adalardan oluşan bu bölge Senegal'in batısından 620 km açıkta yer alır. 10 ada ile beş adacık 4.033 knr'lik bir alanı kap­lar. Cabo Verde Adaları kayalık ve dağlık Rüzgârüstü Adaları (Barlavento/Windward) ile düzlüklerden oluşan Rüzgâraltı Adaları (Sotavento/Leevvard) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Hepsi başlangıçta volkanik olan adalardan Fogo Adası'nda, en son 1951'de patlayan etkin bir yanardağ vardır. Cabo Verde Adaları'nın başlıcaları Sâo Tiago, Boa Vista, Sâo Vicente, Santo Antâo, Brava ve Fogo'dur.
Portekizliler bu adaları ticaret amacıyla geliştirdi ve sömürgeleri Brezilya'ya gidip ge­lirken elverişli bir depo olarak kullandı. Gü­nümüzde nüfusun üçte ikisi Avrupalı be­yazlar ile Afrikalılar'ın evlenmesi sonucu do­ğan melezlerden (Kreol) oluşur. Geri kalanı ise Avrupalılar ve Afrikalı Siyahlar'dır. 20. yüzyılda birkaç kez kıtlıkla karşılaşan Cabo Verde halkının bir bölümü öbür Afrika ülke­lerine, Brezilya'ya ve ABD'ye göç etti. Bu­gün ülke nüfusunun iki katı yabancı ülkelerde yaşarken, hükümet onları Cabo Verde'ye dönmeye özendirmek için çalışmaktadır. 1975'e kadar Portekiz'in sömürgesi olan Cabo Verde Adaları bu tarihte bağımsız bir cumhu­riyet oldu. Toprakların büyük bölümünün ka­yalık, yağışların da düzensiz olması tarımı güçleştirmiş, ekime elverişli toprakların işlen­memesi ise adaları yoksullaştırmıştır. Elde edilen ürünler arasında hindistancevizi, muz, fındık, şekerkamışı, fasulye, bakla ve patates sayılabilir. Başlıca dış ticaret ürünleri konser­ve balık, kahve, fındık ve çimento yapımın­da kullanılan volkanik bir taştır. Adalar bü­yük ölçüde dış yardımla ayakta durabilmekte­dir.
Batı Afrika kıyılarındaki Las Palmas ve Dakar limanlarının rekabetine karşın, gemi­ler Sâo Vicente'deki Mindelo limanına da uğ­rar. Sal Adası'nda bir havaalanı vardır. Ülke­nin başkenti, Sâo Tiago Adası'nda yer alan Praia'dır ve nüfusu 49.500'dür.
Eylül 1990'da yapılan anayasa değişikliğiyle, ülkenin tek partisi olan Cabo Verde'nin Ba­ğımsızlığı İçin Afrika Partisi'nin iktidar tekeli­ne son verildi, devletle parti yönetimi birbi­rinden ayrıldı ve çok partili sisteme geçiş süre­ci başladı. Cumhuriyetin kuruluşundan beri cumhurbaşkanı olan Aristides Pereira seçim­lere gidilebilmesi için istifa etti. Ocak 1991'de yapılan seçimlerde, yeni kurulan Demokrasi Hareketi Partisi ezici bir zafer kazandı. Şu­batta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, oyların yüzde 73'ünü alan Antonio Mascarenhas Monteiro kazandı.


...........................................................................İmza...................................................................................................

çok seviyom
19.4.2010 14:41:07
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylaşım için tşkler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:43:02
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaşlar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bİRAZ BİLGİLENELİM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 622 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 959 

 Online Üyeler:   Online üye yok..