Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Abhazya ve Abhazya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Abhazya ve Abhazya Tarihi ]
sebeat
[Üye]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 29
Abhazya
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Abhazya (Abhazca: Аҧсны/Apsni; Gürcüce: აფხაზეთი / Aphazeti ), Gürcistan'in kuzeybati kesiminde, Karadeniz'in dogusunda tarihsel bölge. Adini, bugün bölgenin halklarindan biri olan Abazalardan ya da eski bir halk olan Abasglardan alir.
Abhazya, 8.600 km²’lik bir alani kapsar. Bölgede 220.000'i askin kisi yasamaktadir.(2003 sayimi)

Tarih

Erken dönem

Bati Kafkasya’da en eski yerlesmeye iliskin arkeolojik buluntular yaklasik İ.Ö. 4000-3000 yillarina tarihlenir. Bugünkü Abhaz (Apsua) tarihçiler bu kalintilarin en eski “proto-Abhaz” kabilelerine ait oldugunu savunmakta ve Karadeniz kiyisindaki bugünkü Abhaz cumhuriyetinin köklerinin çok eski oldugunu ileri sürmektedirler.
Bugünkü Abhazya topraklari İ.Ö. 1. binyilda (İ.Ö. 9-6. yüzyillar) eski Kolhis (Kolha) kralliginin bir parçasiydi. Bu topraklarin İ.Ö. 63 yilinda Lazika’nin bir parçasi oldu. Eski Yunan tacirler Karadeniz kiyisinda limanlar kurdular ve Dioscurias adiyla kurulan Sohum da bu limanlardan biriydi.
Roma İmparatorlugu İS 1. yüzyilda Lazika topraklarini ele geçirdi ve Lazika'nin bagimsizligini yeniden kazandigi 4. yüzyila degin bölgeyi yönetimi altinda tuttu. Ama Lazika ardindan Bizans İmparatorlugu’nun denetimi altina girdi. Bizans imparatoru I. İustinianos döneminde, 6. yüzyilda Abhazya nüfusu Hiristiyanligi kabul etti. Abhazya, 7. yüzyilda Bizans’a bagli bir prenslik haline geldi. Daha sonra 9. yüzyila degin İmereti Kralligi’na bagli olarak bu konumunu korudu. Abhazya prensi II. Leon, Hazarlardan yardim aldi ve egemenligini bütün Bati Gürcistan’a yaydi. II. Leon zaten Abhazya prensi oldugu için Abhazya krali unvanini aldi ve kraligin adi da Abhazya Kralligi oldu. Bu kralligin baskenti Kutaisi idi. Bati Gürcistan’daki piskoposluklarin Konstantinopolis (İstanbul) patrikligine bagliydi. Bu durum, Bizans İmparatorlugu’nun Abhazya Kralligi’nda nüfuzunu büyük ölçüde korumasina yardim etti.
16. yüzyilda Abhazya’yi Osmanlilar ele geçirdi ve bölge nüfusunun bir bölümü Müslümanlastirildi. Osmanlilar Gürcüleri bölgeden çikardi ve Çaçba hanedaninca yönetilen özerk Abhazya Prensligini kurdu.

Çarlik Rusya’si ve Sovyet dönemi

Çarlik Rusyasi Kafkasya’ya yayilmaya baslamasiyla birlikte bölgenin küçük halklariyla çatismalara girdi. Küçük ölçekli ama uzun zamana yayilan savaslarin sonunda Rusya, 1801-1864 arasinda bütün Gürcistan’i ele geçirdi. Abhazya’da Rus yönetimi 1864’te kuruldu ve Müslüman Abhazlarin büyük bölümü Osmanli topraklarina sürüldüler.
Çagdas Abhaz tarihçiler bu dönemde bölgeye Gürcüler ve Ruslarin yerlestirildigini ileri sürmektedirler. Gürcü tarihçiler de Gürcüler, Megreller ve Svanlar gibi Güney Kafkas halkin eski çaglardan beri Abhazya’nin yerli halki oldugunu yazmaktadirlar. Adigeler, Abazalar gibi bir Kuzey Kafkas halki olan Abhazlarin bölgeye kuzeyden göç ederek geldiklerini belirtmektedirler. 20. yüzyilin basinda Abhazlarin bölgede bir azinlik olmasi da bir baska olgudur. 1911 tarihli Encyclopædia Britannica‘daki maddede Sohum-kale (Sohum) nüfusunun 43.000 oldugu, bu nüfusun üçte ikisinin Kartvelilerden, üçte birinin Abhazlardan ol


...........................................................................İmza...................................................................................................

çok seviyom
19.04.2010 15:07:52
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
saolunuz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 20:20:51
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..