Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Lesoto ve Lesoto Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Lesoto ve Lesoto Tarihi ]
sebeat
[Üye]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 29
Lesoto
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lesotho Kralligi, (Muso oa Lesotho) Güney Afrika'da bir ülkedir. Tamamiyla Güney Afrika Cumhuriyeti topraklari ile çevrilidir.

Genel Bilgiler

  • Baskenti : Maseru
  • Yüzölçümü : 30.355 km²
  • Nüfusu : 1.795.000
  • Konusulan diller: Sesotho ve İngilizce
  • Para birimi : Maloti (LSL)
Tarihi

Eski adi Basutoland'dir; "Lesotho"nun kabaca anlami, sotho dilini konusanlarin ülkesi demektir. Lesoto, ilk olarak 1822 yilinda ayri bir yönetim olarak kuruldu, İngiltere tarafindan 1843'te tanindi. 1868'de Basutoland adiyla İngiliz himaye bölgesi haline geldi. 4 Ekim 1966 tarihinde İngiltere'den bagimsizligini kazandi. Bagimsizliktan sonra iktidar mücadeleleri ve iç savaslar yasayan ülke su an mesruti bir monarsi ile yönetilmektedir.
Ülke topraklarinin büyük bir kismi daglik ve platoluktur; bu gibi yerlerde köylere ancak at sirtinda ya da uçakla gidilebilmektedir. Ülke ekonomisi, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne yapilan su ve elektrik ihracatina, tarim ve hayvanciliga dayalidir. Ayrica elmas, koyun ve keçi yünü de ihraç edilmektedir. Lesotho Highlands Water Project (LHWP) adindaki Su Projesi ile 1986 yilindan beri G. Afrika'nin Johannesburg bölgesi ve civarina Lesoto'nun yüksek bölgelerinden su aktarilmaktadir.

Konum ve Tabiî Özellikleri

Güney Afrika Cumhuriyeti topraklarinda yer alan Lesotho, kitanin küçük ülkeleri arasinda yer alir. Ortalama yükseltisi 3.000 m.yi bulan ülke, Drakensberg daglari üzerinde yer alir. Ülkenin bati kesimi, kitanin iç kesimimdeki yüksek platonun devamidir.
Güney Afrika'nin önemli irmaklarindan Oranj ve Tugela bu ülkeden dogar.
Ülkede ortalama yükseltinin fazla olmasi nedeniyle iliman bir iklim görülür. Ülkenin dogusu daha fazla yagis alir. Yesilin fazla alan kapladigi Lesotho'da gür bir bitki örtüsü dikkati çeker.


...........................................................................İmza...................................................................................................

çok seviyom
19.04.2010 15:08:25
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:42:14
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..