Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
İrlanda Cumhuriyeti ve İrlanda Cumhuriyeti Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Coğrafyası ] » [ İrlanda Cumhuriyeti ve İrlanda Cumhuriyeti Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191Nüfus : Ülkenin nüfusu 1996 sayımlarına göre yaklaşık 3.620.000'dir. İrlanda'da km kare başına 56 kişi düşmektedir. Ülke, 19.yy'ın başından itibaren önemli bir dış göç olayıyla karşı karşıyadır. Geçen yüzyıl başında yaşanan kıtlık bu dış göç sürecini daha da hızlandırdı. Günümüzde İrlanda'nın yarısından fazlasının yaşadığı ABD'nin ve Büyük Britanya'nın batısına doğru göçler yaşandı. Hala sürmekte olan bu göçlerden en fazla İngiltere nasibini aldı. Limerick, Cork ve nüfusun dörtte birini barındıran Dublin dışında İrlanda şehirleri nüfus yoğunlugu oldukça küçük merkezlerdir. Şehirleşmişlik oranı %57,5 tir. Ortalama ölüm yaşı erkeklerde 73 kadınlarda 78 dir.

Etnik Dağılım: İrlandali %99.

Dini Dağılım: Roman Katolik %93; Anglikan %3; Diğer %4

Konuşulan Diller: Nüfusun ancak %5'i günlük yaşamda İrlanda' nın resmi dili olan Galce' yi birinci dil olarak kullanmaktadır, %95'i ise günlük yaşamda sürekli İngilizce kullanir. Toplam nüfus içerisinde % 10' luk bir oranın her iki dilide kullandığı söylenebilir. İrlanda dilindeki tonlama ve vurgulama özellikleri İrlandalıların konuştuğu ingilizcede dikkat çeken bir şive özelliği oluşturmaktadır.

Siyasi Sistemi : İrlanda 6 Aralık 1921' de İngiltere' den bağımsızlığını almıştır. 29 Aralık 1937' de yürürlüğe giren anayasasında çok partili parlamenter rejimle yönetilen bir Cumhuriyet olarak tanımlanmaktadır. İrlanda'da 4 eyalet vardır : Leinstet, Munster, Connact ve Ulster başkent Dublin' dir. İrlanda Cumhuriyeti bugün idari açıdan 27 bölge konseyine bölünmüştür. İrlanda adasının Katolik ve Protestan şeklinde ikiye bölünmesi İrlanda'nın siyasi yaşamını etkileyen en önemli faktördür.

Ekonomi : İrlanda' nın küçük ölçekli ekonomisinde tarım bir zamanlar en önemli sektör iken endüstrideki gelişmeler sonucunda ekonominin büyümesi ile ticarete yönelinmiş ve ihracattan elde edilen gelirin %80lik kısmı bu sayede elde edilmiştir. 1987 sonrasında alınan tedbirler ile hızla düşen ekonomi ve kapatılan dış borçlar ülkenin yillik gelirlerini önemli ölçüde arttırmıştır. İrlanda'nin yüksek öğrenim mezunları arasında önemli bir sorun olan işsizlik hala ciddi bir problem olarak varlığını hissettirmektedir.
1996 yılı rakamlarına göre ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası 57,85 Milyar dolardır. Buradan kişi başına düşen pay 15,982 ABD Dolarıdır.
İrlanda ihracatının 70%' ini Avrupa Topluluğu ülkelerinden %6' sını Amerika ile, geri % 24' lük kısmı ise diğer ülkeler ile yapmaktadır. İthalatta ise Avrupa Toplulugunun payı 58%' e düşerken, Amerika ile % 17' lik bir oran oluşmaktadır. Ülke kimyasal maddeler, veri tabanı işlemcileri, endüstri makineleri, canlı hayvan, hayvansal ürünler ihraç ederken, yiyecek, hayvan yemi, petrol ve petrol ürünleri, makine, giyim malzemelerinide ithal etmektedir.

Türkiyeden İrlanda' ya ihraç edilen maddeler : Hububat ve Hububat Mamulleri, Sebze ve Meyveler, Tekstil ve Yan Ürünleri, Yari Islenmis Plastik vb. Maddeler, Metal Içermeyen Maddelerden Mamuller, Demir ve Çelik, Ofis Makineleri ve Bilgi Islem Makineleri, Haberlesme Ekipmanlari, Giyecek Esya ve Aksesuarlari, Muhtelif Insaat Malzemeleri

Türkiye' nin İrlanda' dan ithal ettiği maddeler : Organik ve Inorganik Kimyasallar, Tibbi ve Eczacilik Ürünleri, Metal Içermeyen Maddelerden Mamuller, Kimyasal Maddeler ve Bunlardan Mamul Esya, Nakil Vasitalari, Çesitli Mamul ve Yari mamul esya, Fotografçilik Alet, Cihaz ve Malzemeleri, Optik Esya ve Saatler

Para Birimi : İrlanda'nin para birimi EURO'dur.

İş gücü: Toplam 1,370,000 kişi. Meslekler göre: tarım15%, endüstri 29%, hizmet sektörü 51%, ve kamu kesimi 5%.

Çalişma Saatleri

Bürolar : Pazartesi-Cuma 9:00-17:30

Bankalar : Pazartesi-Cuma 10:00-16:00; Perşembe saat 17:'a kadar sadece Dublin'de

Kamu Kurumları : Pazartesi-Cuma 9:00-17:00

Alışveriş Merkezleri : Pazartesi -Cuma 9:00-20:00, hafta sonları daha az saatler boyunca açık olması mümkündür.

Resmi Tatiller :
1 Ocak Yılbaşı
17 Mart St. Patrick Günü
4 - 5 Nisan Paskalya Yortusu
May Bank Günü Mayıs' ın ilk Pazartesi günü
June Bank Günü Haziran' ın ilk Pazartesi günü
August Bank Günü Ağustos' un ilk Pazartesi günü
Halloween Bayramı Ekim' in son Pazartesi günü
25 Aralık Christmas Day
26 Aralık St. Stephans Day

Eğitim : Yetişkin nüfusun %95'inin okur-yazar oldugu İrlanda'da devletin finanse ettiği fakat değişik dini toplulukların yönettiği okullarda 6-15 yaş arasında parasız ve zorunlu ilköğretim hizmeti verilmektedir. Ortaöğretim ise devlet tarafindan finanse edilen özel okullarda ve genel egitim veya uzmanlık eğitimi veren kamuya ait okullarda yapılmaktadır. Yüksek öğretim hizmeti Limerick'teki Ulusal Enstitü ve iki üniversite tarafindan verilmektedir. Ünlü Trinity College 1592'de kurulan Dublin Üniversitesi'ne bağlıdır.

Sağlık : İrlanda mükemmel bir sağlık sistemine sahiptir. Yaklaşık 681 kişiye bir doktor düşmektedir. İrlanda'da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. İrlanda' ya eğitim için giden ve 1 akademik yil (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortasi yaptırmak zorundadır.


İklim : İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşık yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.

Güvenlik : Her ne kadar son yıllarda Dublin ve Belfast'ta ise ise artan suç oranları ve politik çekişmelerin içinde bulunsa da İrlanda son derece güvenilir bir ülkedir. İrlanda' ya gidiş amacını ne olursa olsun suçu önleyici bir takım tedbirleri kendinizin alması uygun olacaktır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.
Akşamları karanlık sokak ve caddelerden uzak durun ve nereye gideceğinizi mutlaka bilin.
Muhafazakar hareket edin ve gösterişli kıyafetlerden kaçının. Bayanlar gündüzleri rahatlıkla tek gezebilirler ancak akşamları gruplar halinde gezmeye dikkat edilmelidir.
Nakit paranızı bel çantanızda taşıyın ve alışverişlerinizin büyük çoğunluğunda kredi kartı veya seyahat çeki kullanın. Nakit paranızın ve seyahat çeklerinizin büyük bir kısmını, mücevher, video kamera gibi kıymetli eşyalarınızı emin bir yerde muhafaza edin.
Pasaportunuzun aslı yerine bir fotokopisini yanınızda taşıyın. Motorsiklet hırsızlarından korunmak için çantanızı kaldırımın dükkanlara bakan kısmında taşıyın.

Acil durum NumaralarıPolis, Yangın, Ambulans 999


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
9.5.2010 02:44:25
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylaşım için saolunuz)=

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 22:31:59
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
teşekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.1.2012 10:09:10
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaşlar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bİRAZ BİLGİLENELİM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 622 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 959 

 Online Üyeler:   Online üye yok..