Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Brunei ve Brunei Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Brunei ve Brunei Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191

Brunei ve Brunei Tarihi

Brunei

Resmi adi: Brunei Sultanligi - Dâru's-Selâm (Negara Brunei - Dâru's-Selâm)
Baskenti: Bandar Seri Begawan (Nüfusu: 23.000)
Diger önemli sehirleri: Kuala Belait, Seria, Muara, Bangar.
Yüzölçümü: 5765 km2.
Nüfusu: 275.000 (1993 tahmini). Halkin % 60'i sehirlerde yasamaktadir. Ortalama ömür 74 yildir. Çocuk ölümlerinin orani binde 11'dir. Nüfusun % 34'ü 14 yasin altindakiler olusturmaktadir.
Km2 basina düsen insan sayisi: 47.7
Nüfus artis hizi: % 3
Etnik yapi: % 45 Malaylar, % 23 Çinliler, % 10 Kedaylar, % 5.5 Melanular, % 3.5 Güney Asyalilar, kalani yerli kabileler ve küçük azinliklar. Brunei'deki Malaylarin tamamina yakini Müslümandir. (Malaylar hakkinda Malezya'daki etnik unsurlara bkz.)
Dil: Resmi dil Malayca'dir. İngilizce, Çince ve çesitli yöresel diller de kullanilir.
Din: Resmi din İslâm'dir. Halkin % 75'i Müslümandir. % 15 oraninda budist, % 9 oraninda da hiristiyan vardir. Digerleri küçük azinliklardir. Müslümanlarin büyük çogunlugu sünni safiidir.
Cografi durumu: Bir Güneydogu Asya ülkesi olan Brunei, Borneo adasinin kuzeybati kiyisinda bulunmaktadir ve kuzeyden Güney Çin Denizi, dogudan, batidan ve güneyden Malezya'ya bagli Sarawak Federal Devleti'yle çevrilidir. Güney Çin Denizi'ne bakan sahilinin uzunlugu 200 km.'ye yakindir. Malezya'ya bagli olan Sarawak topraklari Brunei topraklarini ikiye böler. Doguda kalan kisma Teburong adi verilir ve burasi küçük bir bölgedir. Dogu kesimde Teburong, bati kesimde de Belait, Tutong ve Brunei irmaklari mevcuttur. Topraklarinin % 1'i tarim arazisi, % 1'i otlak, % 78'i de ormandir. Tarima elverisli arazileri genellikle kiyi boyundadir. En yüksek yeri Bukit Pagon (1850 m.)'dur. Ülkede tropikal iklim hâkimdir. Kiyi kesimleri bol yagmur alir. Baskent Bender Sri Begawan'da yillik sicaklik ortalamasi 27.3 derecedir.
Yönetim sekli: Brunei genis yetkilere sahip bir sultan tarafindan yönetilmektedir. Devlet ve hükümet baskani sultandir. Anayasa 21 kisilik bir Yasama Meclisi olusturulmasini, bu meclisin üyelerinden 10'unun seçimle belirlenmesini, 11'inin de sultan tarafindan atanmasini öngörmektedir. Ancak 1965'te gerçeklestirilen genel seçimlerden sonra ülkede hiç seçim yapilmadi. Brunei, BM, İKÖ (İslâm Konferansi Örgütü), ASEAN (Güneydogu Asya Milletler Birligi), OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Teskilati), APEC (Asya - Pasifik Ekonomik İsbirligi Konseyi), İslâm Kalkinma Bankasi gibi uluslararasi örgütlere üyedir.
İdari bölünüs: 4 idari bölgeden meydana gelir.
Tarihi: Brunei'de İslâm 15. yüzyilin baslarindan itibaren yayilmaya basladi. Bunda da zamanin Brunei sultani Awang Alang Betatar'in Müslüman olmasinin önemli etkisi oldu. Bu kisi o zaman Malaya yarimadasinda kurulmus olan Müslüman Malakka sultanligina ziyarette bulundu ve bu ziyareti esnasinda Müslüman oldu. Adi geçen sultan Müslüman olduktan sonra adini Muhammed İskender Şah olarak degistirmisti. (Bu konuda Malezya tarihine bkz.) Muhammed Şah böylece Brunei'de bir Müslüman sultanlik kurdu. Bu sultanlik 15. yüzyilin sonlarina dogru topraklarini genisleterek Borneo adasinin büyük bir kismini, Filipinler'deki Luzon'u ve Sulu takimadalarini yönetimine alan bir devlet haline geldi. 1565 yilinda Filipinler'e kadar ulasan İspanyol sömürgeciler Müslümanlarin elindeki bazi yerleri isgal ettiler. İspanyol sömürgeciler Brunei'ye de saldirilar düzenlediler. 17. yüzyilin baslarindan itibaren Hollandalilar da Brunei'yi güneybatidan sikistirmaya basladilar. Bu sirada Hollandali sömürgeciler Borneo'nun güneyinde koloniler kurmaya baslamislardi. Hollandalilar zaman içinde Dogu Hint adalarini tamamiyla hâkimiyetlerine aldilar. Hollandalilarin arkasindan İngiliz sömürgeciler de bölgeye yerlestiler ve İngiliz Dogu Hindistan Şirketi Brunei'yle yakindan ilgilenmeye basladi. Bölgede İngilizlerin güçlerini artirmasi Hollandalilarin zayiflamalarina yol açti. İngilizler 1841'de kuzeydeki Labuan adasini ele geçirdiler.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
9.05.2010 02:45:35
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
hiç böyle bir ülke duymamistim saolunuz)=

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 22:32:21
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tskler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 10:12:32
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..