Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Isviçre ve Isviçre Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Isviçre ve Isviçre Tarihi ]
kerem
[Forum Görevlisi]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 37

 

Bugün İsviçre denilen Helvetia'da yasayan Kelt kabilelerin M.Ö. 58 yilinda Roma İmparatoru Julius Caesar'a yenilmeleriyle ülke bes asir boyunca Roma İmparatorlugunun bir bölümü sayilmistir. M.S. 5. yüzyilda Hiristiyanligi kabul etmis olan Burgondlar, Jura'nin Cenevre Gölünün iki yanina yerlestiler. Almanlar ise Ren ile Asagi Aar havzasina yerleserek bölgeyi Germenlestirdiler.

Bölge sonra Roma Germen İmparatorluguna katildi. On birinci yüzyildan itibaren feodal devletler kurulmaya baslandi. On üçüncü yüzyilda da Habsburglar Sülalesi orta ve bati İsviçre'ye hakim oldu. 1291'de üç kanton Schwyzuri Nidwalden birleserek Habsburglara karsi bir savunma ittifaki kurdular. Böylece İsviçre Konfederasyonu (adini birlesen kantonlarin en büyügü olan Schwzy'den aldi) dogdu.

Daha sonraki yüzyillarda İsviçreliler Habsburglara karsi bagimsizligi savunmak için birçok kere silahla saldirdilar. On dördüncü yüzyilda Luzirn, Zürich, Glaruszug ve Bern ilk kurulan üç kantonla birlestiler. 1481'de birlige Fribourg, Solothurn, 1501'de Basel, 1513'de Appenzell katildi. Askeri gücünü gelistiren İsviçre tarafsizlik politikasini benimsedi. Reform sirasinda kantonlar arasi çatismada Protestanlar yenildi.

1648'de Vestfalya Antlasmasiyla İsviçre'nin bagimsizligi resmen kabul edildi. Napolyon savaslari sirasinda Fransizlar ülkeyi isgal etti (1798). Napolyon kantonlari birlestirerek bir federasyon haline getirip Helvet Cumhuriyetini kurdu. Napolyon'un yenilmesinden sonra kantonlar birligi bozulmadi.

1815 Viyana Kongresinde İsviçre'nin tarafsizligi kabul edildi. 1847'de ülkede bir iç savas patlak verdi. Bazi kantonlar bir konfederasyon kurulmasini istiyordu, bazilari ise degisiklige gerek görmüyordu. Yapilan savaslarda konfederasyondan yana olanlar kazaninca, 1848'de İsviçre Konfederasyonu kuruldu.

İsviçre, Birinci ve İkinci Dünya Savaslarinda da tarafsizligini korudu. Herhangi bir bloka baglanmamistir. Buna da sebep dünyanin bütün devletlerinin, devlet adamlarinin İsviçre bankalarinda açmis oldugu sirdas hesaplar olmustur. 1978 yilinda yapilan bir referandumla yeni bir kanton kurulmasi için karar alindi ve 1 Ocak 1979'da Jura Kantonu kuru İsveç'e ilk insan yerlesmeleri, eldeki belgelere göre M.Ö. 800 yillarinda İsveç'in güney ucunda görülmüstür. İlk İsveçliler zamanla kuzeye dogru yayilmaya baslamislardir. Sonralari ticaret yapmak için Akdeniz'e açilmislar, Romalilarla ticari iliskiler kurmuslardir. İsveç'in adi Svear kabilelerinden gelir. Ülkenin baslangiç tarihinde ülkenin güneyinde yerlesmis olan Gotarlarla Svearlar arasinda uzun süreli çatismalar olmustur. Svearlarin Gotarlari Brevalla'da yenmesiyle İsveç Kralligi kurulmustur.

İsveç'e M.S. 4. yüzyildan baslayarak bazi Germen kabileleri göç etmislerdir. Dokuzuncu yüzyilda İsveç krallari Normanlarin Bati Avrupa'ya yaptiklari akinlara katildilar. Ama asil gayeleri doguda bir takim topraklar elde etmekti. Doguya yönelen İsveçliler Novgorod ve Kiev'i ele geçirerek, buralarda birer prenslik kurdular.

Onuncu ve on birinci yüzyillarda Norveç ve Danimarka ile aralikli çatismalara girdiler. On birinci yüzyilda Hiristiyanlik İsveç'te resmi din olarak kabul edildi. On ikinci yüzyilda kral olan Aziz Erik, Finlandiya'yi topraklarina katti. On üçüncü yüzyilda ise, dört İskandinav ülkesi (İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya) Kalman Birligi adi ile bir tek otorite altinda toplandilar (1397).

Kalman Birligi yaklasik 125 yil sürdü. Danimarka ile İsveç arasindaki zitlasmalar yogunlasinca, İsveç Krali Gustaf Vafa, Danimarkalilari İsveç'ten kovarak birlige son verdi. 1523'te İsveç Krali Gust...........................................................................İmza...................................................................................................

kerem..
9.05.2010 10:54:15
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
saolunuzz=)=)=)=)

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 22:32:42
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 10:13:41
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..