Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Iskoçya ve Iskoçya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Iskoçya ve Iskoçya Tarihi ]
kerem
[Forum Görevlisi]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 37
843 yilinda Kenneth MacAlpine’in kralliginda kurulan İskoçya, dünyada varligini sürdüren en eski ülkelerden biridir. Kayalik daglari, funda kapli batakliklari, gölleri ve coskun akan irmaklariyla İskoçya'nin daglik bölgeleri dogal hayatin ve nadir bulunan bitkilerin zenginligine sahip bir güzellik abidesidir. Kuzey doguda yazlik kraliyet sarayi olan Balmoral'in da aralarinda bulundugu sayisiz sato ve tarihi mekani vadilerinde barindiran Grampian Daglari uzanir. Bu bölgeyi kesfetmek için kalinacak en uygun yer, baslica balikçilik limanlarindan ve petrol endüstrisinin merkezlerinden biri olan Aberdeen'dir.

İskoçya adasinin en kuzeyinde yer alir. Güneyde, Birlesik Krallik’i olusturan 4 ülkeden biridir. Üçte birini kapladigi Britanya İngiltere’ye komsu olan ülkenin dogusunda Kuzey Denizi, batisinda ise Atlantik Okyanusu yer alir.
İskoçya bagimsiz bir ülke olmasa da kendine ait bir bayragi, baskenti ve parlamentosu vardir. İskoçlar kendi kültürlerine ve geleneklerine bagli, geçmislerini sürekli canli tutan, tarihe önem veren bir millettir.
Baskent Edinburgh, Orta Çag’dan kalma kaleleri, tarihi binalari, ve dogal güzellikleri olan bir sehridir. 843 yilinda Kenneth MacAlpine’in kralliginda kurulan İskoçya, dünyada varligini sürdüren en eski ülkelerden biridir.
1707 tarihine kadar bagimsizligini korumus olan ülke daha sonra İngiltere Kralligi ile birlesip Büyük Britanya Kralligi’ni olusturmustur. 1707 yilinda İngiltere ve İskoçya parlamentolari dagitilmis ve bu iki parlamentonun tüm yetkileri Londra’da kurulan yeni Birlesik Krallik Parlementosuna verilmis olsa da, İskoçya’da hukuki sistem ve kilise dahil olmak üzere birçok kurulus o günden bugüne İngiltere’den ayri olarak islemeye devam etmistir.
1997 yilinda yapilan halk oylamasiyla İskoçya sonunda kendi parlementosunu kurmustur. Fakat bu parlementonun yalnizca İskoçya’ya özgü belli konularda yetkisi vardir. Savunma ve uluslararasi iliskiler gibi önemli alanlarda yetkiyi elinde bulundurmasinin yanisira, Birlesik Krallik Parlementosu teoride İskoçya Parlementosunu dagitma yetkisine de sahiptir. 2004 yilinda yapilan bir arastirma, İskoç halkinin %66’sinin İskoçya Parlementosu’nun yetkilerinin arttirilmasindan yana oldugunu ortaya koymustur.
gibi en önemli sehirlerin içinde yer aldigi Central Belt bölgesinde yasamaktadir. Bunun yaninda İskoçya’ya bagli 130’u yerlesim bölgesi olan 790 ada vardir. İskoçya, daglari, nehirleri ve golleriyle zengin bir dogaya sahiptir. Bunlardan en ünlüsü süphesiz yöre halkinin Nessie adini verdigi efsanevi canavarla ünlü Cografi olarak İskoçya, kuzeyden güneye 3 ana bölgeye ayrilmistir. Bunlar daglik bir bölge olan Highlands, deniz seviyesine yakin olan Central Belt ve tepelik bir araziden olusan Southern Uplands’dir. İskoçya nüfusunun çogu Edinburgh, Glasgow ve StirlingLoch Ness’tir.
İskoçya’da İngilizce, Gaelce ve İskoçça olmak üzere 3 farkli dil konusulur. Hemen hemen herkes İngilizce konusurken halkin %30 u İskoçca da bilir. Gaelce konusan %11 lik kesimin çogu ayni zamanda İngilizce konusur.
İskoçya’da egitim, Türkiye’deki egitim sistemine daha yakindir. Orta ögrenimden sonra İngiltere’de A Level’larda oldugu gibi birkaç konu üzerine yogunlasip bunu 3 yillik bir üniversite egitimi ile tamamlamak yerine ögrenciler lise ögrenimine benzer sekilde birçok farkli ders almaya devam eder ve üniversitede 4 yil boyunca ögrenim görürler.
Üç tarafi denizle çevrili olan İskoçya'nin iklimi, Britanya ortalamasina göre oldukça sert ve soguktur. Yagis orani Londra’dan biraz daha fazladir. En sicak aylar olan Temmuz ve Agustos’ta ortalama hava sicakligi 15-19 °C olarak seyreder.
İskoçya Harry Potter’in yazari J. K. Rowling'le, erkeklerin giydigi kilt adi verilen eteklerle, viskisiyle, gayda adi verilen ulusal çalgisiyla, Cesur Yürek filminin efsanevi kahramani William Wa...........................................................................İmza...................................................................................................

kerem..
9.05.2010 10:58:53
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:35:35
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..