Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Ingiliz Milletler Toplulugu ve Ingiliz Milletler Toplulugu Tarih - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Ingiliz Milletler Toplulugu ve Ingiliz Milletler Toplulugu Tarih ]
kerem
[Forum Görevlisi]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 37
İngiliz Milletler Toplulugu (Commonwealth of Nations), geçmiste Britanya İmparatorlugu'nun parçasi olan devletlerin olusturdugu uluslararasi bir koalisyondur. Kelime kökeni olarak "Ortak çikar, fayda" anlamina gelen commonwealth sözcügü "bagimsiz devlet" (genellikle cumhuriyet) anlaminda kullanilir.

Tarihçe
1648 İngiliz Devrimi sonrasinda, I. Charles'in idam edilmesi (1649) ve kraliyetin lagvedilmesi ile ortaya çikan ve 1660 yilinda II. Charles'in kral olmasiyla son bulan cumhuriyetçi döneme "Commonwealth Dönemi" denir. İç savasi bastiran general Oliver Cromwell önce parlamentonun baskani, sonra da diktatör olarak hüküm sürmüstür. Kral olmayi reddetmis, kendisini İngiliz Cumhuriyeti'nin "Muhafiz Efendisi" olarak tanimlamistir. 1658'de Cromwell'in ölümünden sonra oglu Richard yerini dolduramamis, 1659'da sürgüne gönderilmistir. 1660 yilinda da kraliyetin yeniden kurulmus ve II. Charles basa geçmistir.
Günümüzde Commonwealth, Birlesik Krallik önderliginde bir araya gelmis bagimsiz devletleri nitelemek amaciyla kullanilir. İngiliz Milletler Toplulugu karsilikli ekonomik etkilesime dayanan bir olusumdur. Büyük çogunlugu tarihte Britanya İmparatorlugu'nun sömürgesi olmus ülkelerdir ve günümüzde çogu bagimsiz olan bu ülkeler kendi rizalariyla bu olusumun bir parçasi olarak kalmaya devam etmektedirler. Zaman içerisinde bu toplulugu terkeden, topluluktan çikarilan ve sonradan geri kabul edilen ülkeler olmustur (Bkz. üye ülkeler listesi). Üye ülkelerin bir kismi Birlesik Krallik hükümdarini sembolik olarak en üst düzey yöneticileri olarak tanirlar. Birbirlerinden farkli yönetim biçimleriyle (mesrutiyet, demokrasi, diktatörlük vs.) yönetilebilirler. Her dört senede bir Olimpiyat benzeri, "İngiliz Milletler Toplulugu Oyunlari" düzenlenir. Ayrica bu ülkelerin askeri ve siyasi yetkilileri, bazi anma günleri ve törenlerinde biraraya gelirler.

Spor

Her dört senede bir Olimpiyat Oyunlari benzeri "İngiliz Milletler Toplulugu Oyunlari" düzenlenmektedir. Son olarak 2006 yilinda düzenlenen oyunlar Melbourne'de gerçeklesmis, 71 ülkeden toplam 4.500 sporcu katilmistir.

Üye Ülkeler

İngiliz Milletler Toplulugu'na üye ülkeler haritada mavi renk ile gösterilmislerdir.
 

                                                   İngiliz Uluslar Toplulugu

 

İngiliz Uluslar Toplulugu, daha önce İngiliz İmparatorlugu'na bagli uluslarin kurdugu birliktir. İngiliz Uluslar Toplulugu üyelerinin çogu günümüzde özerk yönetimleri olan, özgür ve bagimsiz ülkelerdir. 49 üyesi olan toplulukta, Büyük Okyanus'taki Nauru ve Tuvalu adalarinin sinirli üyelikleri vardir.
İngiliz Uluslar Toplulugu üyesi ülkelerin ekonomik gelismislik düzeyleri farklidir. İn­giltere tam anlamiyla sanayilesmis bir ülkedir. Kanada, Avustralya ve daha sinirli düzeyde olmak üzere, Yeni Zelanda'da sanayi oldukça geliskindir; ama bu ülkelerin ekonomilerinde tarim hâlâ önemli bir yer tutar. Bu dört ülke toplulugun zengin üyeleridir; öbür üyeler geçmiste İngiliz sömürgesi olmalarinin da etkisiyle yoksul ve azgelismistir; ekonomileri temel olarak tarim ve madencilige dayanir.

Gelisimi
İngiliz Uluslar Toplulugu'nun kurulusu 400 yil kadar önce Kuzey Amerika'daki ilk İngiliz yerlesimleriyle baslar. Bu olay, ayni zamanda 19. yüzyilda ve 20. yüzyilin baslarinda en parlak dönemini yasayan İngiliz İmparatorlugu'nun da baslangicidir.
17. yüzyil boyunca İngiltere'den Ameri­ka'ya çok sayida insan göç...........................................................................İmza...................................................................................................

kerem..
9.05.2010 11:03:50
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:35:10
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..