Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Irak ve Irak Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Irak ve Irak Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Fizikî Yapi

Irak fizikî yapi bakimindan genelde dört bölgeye ayrilir:Bunlar, kuzey ve kuzeydoguyu kaplayan daglik bölge; bu bölgenin güneyinde yeralan,Basra Körfezi kiyisindaki batakliklar; güney ve batidaki çöllerle sinirlanmis olanMezopotamya arâzisi ve Ürdün, Suudî Arabistan,Güney Suriye sinirlarina yakin bölgelerden baslayarak komsu ülkelerin içlerine dogru uzanan step ve çöllerdir.Ülkenin en büyük platosu kuzeyde bulunan Cezire’dir.Yine kuzeydeki Alp-Himalaya dag dizisi üyeleri Zagros Daglari Irak’in en yüksek bölgeleri olup, 5605 m’ye kadar yükselirler. Dicle ve kollari, Firat,Irak ve Mezopotamya’nin hayat kaynagidir. Bu iki irmak bölgeyi suladiktan sonra,Basra Körfezine 150 km kala Şattülarap su yolunda birlesirler. Bu yol Irak’in en önemli limani olanBasra’yi körfeze bagladigindan çok önemlidir. Dicle ve Firat yüzyillardan beri Türkiye ve Suriye’den,Irak’in kuzeyinden tasidiklari topraklarla denizi doldurarakAsagi Mezopotamya’nin ucundaki deltanin alüvyonal özellikte çok verimli bir ova hâline gelmesine sebep olmuslardir. Ülkenin diger önemli akarsulari Büyük Zap, KüçükZap ve Uzuym nehirleridir.Ülkede çok sayida göl bulunmasina ragmen, tam bir göl özelligi göstermezler. Bir çogu yagmur suyu ile dolan sathî (yüzeysel) çukurluklardir. Basra Körfezine yakin göllerin çogu da sazlarla kapli batakliklar hâlindedir.Irak’in en büyük gölü Şattülarap su yolu ile Firat Nehri arasindaki Hürülhammar Gölüdür.

İklimi

Irak’ta iklim kis-yaz mevsimleri ve güney-kuzey bölgeleri arasinda büyük degisiklik gösterir.Yaz mevsimi güneyde uzun, sicak ve kuraktir.Sicaklik bölgede ortalama 46°C’yi bulur. Kuzeyde ise serince ve kisa sürer. Kis mevsimi ise güneyde kisa sürer ve serin geçer.Kuzey bölgelerde ise kis çok karli ve uzundur. Bu bölgelerde kis aylarindaki sicaklik ortalamasi sifirin altindadir. Yagis ise ülke genelinde kis aylarinda olur.Mezopotamya’da senelik ortalamasi 178 mm olan yagis, daglik bögelerde 1016 mm’yi bulur.Yagislar güneyde yagmur, kuzeyde kar seklinde olur.Çöl bölgelerinde ise ancak dünyâ çapinda büyük bir kis oldugu zamanlarda kisa süreli yagislar tesbit edilmistir.

Tabiî Kaynaklar

Irak bitki örtüsü bakimindan da iklime bagli olarak bölgelere göre dagisiklik gösterir. Daglik bölge, yamaçlarda çam, mese, fistik agaçlari, daha yukarilarda diken ve çaliliklarla kaplanmistir.Suriye siniri yakinlarindaki kisimlarda bir iki yillik ciliz bitkilere rastlanir.Güneydeki steplerde bozkir bitkileri, çöllerde ise dikenli bitkiler görülür. Asagi Mezopotamya’nin bir kismi ve Basra Körfezi kiyisi bataklik özelligi gösterdiginden buralar sögüt, kavak agaçlari, yesillikler, su otlari ve sazlarla kaplidir.

Ülkedeki vahsî ve yabânî hayvanlarin en bol bulundugu yerler daglardir. Buralarda çakal, sirtlan ve yabânî tavsana rastlanir.Çöllerde çölyilani, çölfâresi,Dicle ve Firat gibi büyük irmak boylarinda ise kurbaga, yilan ve yabânî ördek görülür.

Irak’in en önemli tabiî kaynagi petroldür.Petrol, Kerkük,Musul ve Basra olmak üzere üç bölgeden çikarilir.Ülkenin senelik petrol istihsali 31 milyon varil civârindadir.Kuzeyden çikarilan petrol, petrol boru hatti ile Suriye’nin Baniyar,Lübnan’in Trablus-sam limanlarina ve ülkemizin Yumurtalik tesislerine pompalanir.Güneyden çikarilan petrol ise körfez kiyisindaki limanlardan borularla sevk edilir.

Irak’tan çikarilan, degeri petrolle yakin diger bir tabiî servet kükürttür. Bunu, senede 12 bin ton çikarilan asbest takib eder.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Irak, ender rastlanacak bir târihe sâhib oldugundan ülke nüfûsunu meydana getiren gruplar da kendisine has özellikler gösterir. Birinci Dünyâ Savasi sirasinda 2,5 milyon olan ülke nüfûsu % 35’lik artis orani ile günümüzde 17.215.000’e ulasmistir.Halkin % 80’i Araptir. Geri kalan % 20’lik kismi, kuzey bölgelerde yasayan Kürtler,Kerkük ve Musul’daki Türkler ve çesitli yerlerde yerlesmis bulunan Ermeni, Yahûdi, Yezîdi, Süryâni ve Asurî


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
9.05.2010 18:21:59
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:37:33
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..