Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Çekoslovakya ve Çekoslovakya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Çekoslovakya ve Çekoslovakya Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Çekoslovakya

Çekoslovakya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nin ayrilmadan öncekli ismidir. Bu ülke Avusturya-Macaristan İmparatorlugu'nun I. Dünya Savasi'nda yenilmesinden sonra bugünkü Çek ve Slovakya topraklarinda kurulmustur. Dagilmadan önceki baskenti Prag'dir. Ancak II. Dünya Savasi'ndan önce Münih Antlasmasi ile Nazi Almanyasi tarafindan isgal edilmistir. Savas sonrasinda 1945-1990 arasi Dogu Blogu'na katilmis, daha sonra SSCB dagilinca, 1 Ocak 1993'te Çekya ve Slovakya olarak ikiye ayrilmistir.
Çekoslovakya'nin tüm haklari Çek Cumhuriyeti'ne geçmistir.
Zorunlu evlilik (?), SSCB'nin dagilmasiyla son bulmustur. Çekoslovakya'nin yasadigi bölünme dünyada hiçbir sorun yasanmadan ve tek bir kursun atilmadan ortaya çikan tek hükümranlik bölünmesidir. Bu modele Çekoslovakya tipi bölünme modeli denmektedir.
Çekoslovakya, Orta Avrupa'da, dört yani karayla çevrili bir ülkedir. Batida Çek topraklari, doguda Slovakya olmak üzere iki bölümden olusur. Kuzeybatisinda Alman De­mokratik Cumhuriyeti, batisinda Almanya Federal Cumhuriyeti, kuzeyinde Polonya, gü­neyinde Avusturya ve Macaristan, dogusunda SSCB vardir. Avrupa'nin küçük ülkelerinden biri olan Çekoslovakya'nin, özellikle dogusu, yani Slovakya daglik bir bölgedir. Polonya ve Slovakya arasindaki siniri çizen Karpatlar bu bölgededir {bak. Karpat DaöLARI). Macaris­tan'la sinirinin bir bölümünü olusturan Tuna, Çekoslovakya'dan Almanya'ya geçen Elbe Irmagi ve kiyisinda baskent Prag'in bulundugu, Elbe'nin kolu Vltava Irmagi önemli akarsulardir .
Degisik iklimlere rastlanan Çekoslovakya' nin batisindaki daglarda iklim, iliman ve yagmurlu, düzlük bölgelerde ise oldukça ku­raktir. Kisin daglara çok fazla kar yagar. Elbe, kimi zaman da Tuna, bir süre için donar. Yazlar ise sicak, çogunlukla gök gürültülü ve saganak yagisli geçer.
Slovakya, sik ormanlarin bulundugu bir bölgedir ve bu ormanlarda yabanil hayvanlar yasar. Bu hayvanlarin büyük çogunlugu ulu­sal parklarda koruma altindadir. Boz ayilar, yabandomuzlari, yabankedileri, karacalar, elik, sansar ve mink gibi hayvanlarla, sülün, keklik, akbaba, puhu ve kaya kartallari bun­lardan bazilaridir. Ayrica bazi ormanlar ve dogal görünümlerinin güzelligi ile ünlü yerler de koruma altindadir.
Çekoslovakya'ya iliskin bilgiler
Resmi adi: Çek ve Slovak Federal Cumhuriyeti.
Yönetim biçimi: Tek meclisli federal cumhuriyet.
Yüzölçümü: 127.896 km²
Nüfus: 15.591.000 (1987).
Baskent: Prag.
Dogal yapi: Ülke birbirinden farkli iki bölgeden olusur. Bohemya ve Moravya, siradaglarla çevrili, maden bakimindan zengin ve birçok fabrikasi olan, tarimda son teknikleri kullanan ve nüfus yogunlugu fazla bir bölgedir. Karpatlar'in güney yamaçlarini kaplayan Slovakya'nin ise daha geri bir tarimi vardir, nüfus yogunlugu azdir.
Baslica sanayi kollari: Kömür, çelik, petrol, maki­ne, otomotiv, askeri donanim, çimento, kereste, ayakkabi, cam, giyim, bira, besin.
Önemli kentler: Prag, Brno, Bratislava, Ostrava, Plzen (Pilsen), Kosice.
Egitim: Çocuklarin 6-15 yas arasinda okula gitmeleri zorunludur.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
9.05.2010 18:23:27
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:37:15
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..