Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Brezilya ve Brezilya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Brezilya ve Brezilya Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Hemen hemen Avrupa kitasi bü­yüklügünde olan, dünyanin besinci büyük ül­kesi Brezilya Güney Amerika'nin yaklasik ya­risini kaplar. Büyük bir bölümü ekvatorun güneyinde yer alan ülke, Ekvador ve Şili di­sinda, tüm öbür Güney Amerika ülkeleriyle komsudur. Uzun kiyi seridi güneyde Atlas Okyanusu'na dogru kivrilir. Kuzey Brezilya'ya kusbakisi bakildiginda, Amazon ormanlari disinda hemen hemen hiçbir sey görülmez. Ülkenin iç kesimlerinde bugün bile kesfedil­memis bölgeler vardir ve buralarda ilkel kabi­leler yasar. Brezilyalilarin büyük çogunlugu ise kiyi seridinde yer alan modern kentlerde yasamaktadir.

Brezilya Siyasi Harita


Yüzölçümü: 8.511.965 km2
Nüfus: 141.302.000 (1987).
Yönetim: Bagimsiz cumhuriyet
Baskent: Brasilia
Cografi Özellikler: Brezilya Latin Amerika ülkeleri­nin en büyügüdür. Amazon, Parana, Paraguay ve Sâo Francisco gibi büyük irmaklari vardir. Güneyde­ki Iguaçu Çavlanlari ülkenin en ünlü dogal güzellikle­ri arasindadir.
Dis ülkelere satilan önemli ürünler: Kahve, ham pamuk, soyafasulyesi, kakao, demir cevheri, manganez, kereste, seker, tütün, elektrikli aletler, motorlu araçlar ve yedek parçalar, ayakkabi, doku­ma ve petrokimya ürünleri.
Önemli Kentler: Rio de Janeiro, Sâo Paulo, Brasilia, Salvador, Belo Horizonte, Manaus.
Egitim: 7-15 yas arasi zorunludur. Okuma ve yazma orani gittikçe yükselmektedir.
Bu genis ülkede büyük iklim degisiklikleri görülür. Amazon vadisinde dünyanin en genis tropik yagmur ormanlari vardir. Bu bölgede ve kuzey kiyi seri­dinde nemli tropik iklim egemendir. Hava sicakligi ortalama 26°C'dir. Ülkenin yarisin­dan fazlasini kaplayan güneydeki büyük yay­lada gündüzler sicak, geceler genellikle serin geçer. Atlas Okyanusu kiyilarina dogru bu yayladan sonra yükselen daglarin ötesinde, gene çok sicak ve nemli bir iklimin egemen oldugu verimli ovalar kiyi boyunca dar bir serit olusturur. Rio de Janeiro'nun güneyinde iklim biraz serinler.
Ülkenin üçte birinden daha küçük bir yüzölçümü olmasina karsin toplam nüfusun yüzde 70'ini barindiran güneydeki yaylalarla kiyi bölgeleri Brezilya'nin can damaridir. Önemli kentlerin çogu, kara ve demiryollari, sanayi merkezleri bu bölgede yogunlasmistir.


Tarih
Amerika'nin kesfinden sonra, İspanya ile Portekiz yeni kesfedilen topraklan paylasti­lar. Dünya haritasi üstünde boydan boya çizi­len bir çizginin dogusu Portekiz'in, geri kalani ise İspanya'nin oldu. Güney Amerika'nin bu çizginin dogusunda kalan bölümü bugünkü Brezilya'nin kapladigi topraklardi. Bu payla­simdan sonra Portekizliler bu bölgeye yerles­tiler.
1500'de Pedro Âlvares Cabral adinda Por­tekizli bir kaptan Güney Afrika yoluyla Dogu
Hint Adalari'na gitmek amaciyla yelken açti. Ama iyice batiya açilarak, gidecegi yönden çok uzaklasti ve karsisina Güney Amerika anakarasi çikti. Cabral buralara Portekiz krali adina el koydu ve Terra da Santa Cruz (Kutsal Haç Topraklan) adini verdi. Sonralan, kirmizi boya yapiminda kullanilan kirmizi pau-brasil agacinin yetismesi nedeniyle adi Brezil­ya olarak degistirildi. 1501'de Brezilya kiyila­rini dolasan Amerigo Vespucci'den sonra, bölgede umuldugu gibi altin bulunm


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
9.05.2010 18:30:59
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:36:43
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..