Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Venezuela ve Venezuela Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Venezuela ve Venezuela Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Venezuela


Venezuela 1498’de Chistophes Colombus (Kristof Kolomp) tarafindan kesfedilinceye kadar, ülke nüfusunu Carib yerlileri meydana getiriyordu. İspanyollar için Venezuela’nin fethi, yerlilerin siddetli mukavemet göstermeleri sebepiyle zor ve yavas oldu. Ülkede birçok kasaba kuruldu. Caracas 1567’de kurularak 1577’de bassehir oldu.
Venezuela, İspanya İmparatorlugunun nispeten önemsiz bir parçasi kabul edildiginden diger sömürgelerin idaresine verildi. Önce bugünkü Dominik Cumhuriyeti olan Santo Domingo’ya, sonra Yeni Granada Genel Valiligine baglandi. 1776’da ABD’nin bagimsizligini ilan etmesi ve 1789 Fransiz ihtilali, bagimsizlik için bir misal teskil etti. Napolyon’un, İspanya’ya savas açmasi Nisan 1810’da sömürge devrinin sonunu getirdi. Kreollar (ülkede dogan beyazlar) İspanyol yöneticiyi azlederek bir cunta kurdular.
5 Temmuz 1811’de bagimsiz konfederasyon ilan edildi. Bu ilan kraliyet kuvvetleri ve Kreollar arasinda 10 yil devam eden bir savasa sebep oldu. 24 Haziran 1821’de Carababo Muharebesinde İspanya’ya karsi kesin zafer elde edildi. Anlasmazlik sonucunda 1830’da Venezuela birçok Güney Amerika ülkesini ihtiva eden konfederasyondan ayrilarak bagimsiz bir cumhuriyet oldu.
1830’dan 19. yüzyil sonuna kadar büyük krizler birbirini takip etti. Yirminci yüzyilin büyük bölümünde ülkeyi askeri diktatörler idare etti. Bunlar petrol sanayiini gelistirdiler, birçok sosyal reformlar yaptilar. 1959’dan itibaren ülke demokratik seçimlerle isbasina gelen hükümetler tarafindan idare edilmeye basladi. Essequibo sinir bölgesinde Guyana ile olan anlasmazlik 1982’de tekrar basladi.
1989’da ikinci kez baskanliga seçilen Pérez’in açikladigi ekonomik tedbirler, sokak gösterilerine sebep oldu. Halk yagma isine baslayinca askeri birliklerin müdahalesi üzerine çok sayida insan öldü. Aralik 1993’te yapilan seçimlerde devlet baskanligina Rafael Caldera oylarin çogunlugunu alarak seçildi. Rafael Celdera 25 yildan sonra ikinci defa devlet baskanligina geldi. 6 Aralik 1993’te göreve basladi.
Güney Amerika anakarasinda bir ülke. Yasal adi (İspanyolca) República Bolivariana de Venezuela olup "Bolivarci Venezuela Cumhuriyeti" anlamina gelir.
Kuzeyinde Karayip Denizi, dogusunda Guyana, güneyinde Brezilya ile batisinda Kolombiya ile çevrilidir. Venezulea açiklarinda Küçük Antiller adalari olan Aruba, Kurasao, Bonaire (son ikisi Hollanda Antilleri'ne bagli) ile Trinidad ve Tobago ada devletçikleri bulunur.

Tarih
İspanyollarin Güney Amerika'da ilk sürekli yerlesimlerinden biridir. Basarisiz birkaç ayaklanmadan sonra, ülke sonunda İspanya'dan bagimsizligini ünlü Simon Bolivar önderliginde 1821'de kazanmistir. Bagimsizliginin ilk yillarinda simdiki Kolombiya, Panama ile Ekvator'la birlikte Büyük Kolombiya'nin bir parçasini olusturan Venezuela, 1830 yilinda bu birlikten ayrilmistir.
Venezuela'nin yakin tarihinde, 19. yüzyilin tümü ile 20. yüzyil baslari siyasal çalkantilar, diktatörlükler ve devrimlerle doludur. 1958'de ordunun dogrudan yönetimden çekilmesinden sonra ülke sorunsuz olmasa da, kesintisizce sivillerce yönetilmistir. 1992 Yilinda yarbay Hugo Chávez önderligindeki ordudaki ayaklanmaci ögeler, seçimlerle isbasina gelmis


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
13.05.2010 19:11:55
                      

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..