Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Hindistan (India) ve Hindistan Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Hindistan (India) ve Hindistan Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
HİNDİSTAN, Çin'den sonra dünyanin en kalabalik ülkesidir. Hindistan, Pakistan, Ban­glades ve Bhutan ile Nepal devletleri Hindis­tan Yarimadasi'ndadir. Üçgen biçimindeki bu kara parçasi kuzeyde Himalaya Daglan'ndan güneyde Komorin Burnu'na kadar 3.000 km uzunlugundadir. Daglarin kuzeyinde, Çin'e bagli bir eyalet olan Tibet yer alir. Hindistan Yarimadasi'nin batisinda Afganistan ve İran, dogusunda Birmanya bulunmaktadir. Yarim­adanin Hint Okyanusu'na giren bölümünün batisi Umman Denizi, dogusu ise Bengal Körfezi ile çevrilidir. En güney ucunda Sri Lanka (Seylan) Adasi vardir.

HİNDİSTAN'A İLİŞKİN BİLGİLER

YÜZÖLÇÜMÜ: 3.287.800 km2. NÜFUS: 783.044.000 (1987).
YÖNETİM BİÇİMİ: Bagimsiz cumhuriyet, ingiliz Uluslar
Toplulugu üyesi. BAŞKENT: Yeni Delhi.
DOĞAL YAPI: Ülkenin büyük bir bölümünü Ganj Irmagi ve kollarinin suladigi genis bir ova kaplar. Güneyde, 600-700 metre yükseklikteki Dekkan Yaylasi yer alir. Kuzey ve kuzeydogu sinirinda Himalaya Daglari yük­selir.
BAŞLICA ÜRÜNLER: Bugday, arpa, misir, dari, pirinç, seker, patates, yerfistigi, çigit, çay, tütün, pamuk ipli­gi, jüt, kereste, kömür, demir, manganez, bakir.
BAŞLICA SANAYİLER: Pamuk, jüt ve ipek dokumaciligi, seker, mühendislik, demir-çelik.
DIŞARIYA SATILAN ÖNEMLİ ÜRÜNLER: Dokuma ürün­leri, çay, ham jüt ve pamuk, deri, manganez ve de­mir, findik, çuval ve çantalar.
ÖNEMLİ KENTLER: Bombay, Kalküta, Madras, Haydara-bat, Ahmetabat, Kanpur, Delhi, Puna, Luknov, Nag-pur, Varanasi, Haura, Agra, Madurai, Caypur, indur, Allahabat, Amritsar, Patna.
EĞİTİM: Tüm eyaletlerde egitim zorunludur. Okuma yazma orani yüzde 40'tir.

Hindistan İngiliz Uluslar Toplulugu'na bag­li bir cumhuriyettir. Tarihin en eski ülkelerin­den biri olmakla birlikte çok genç bir devlet­tir. Kültürü ve gelenekleri 4.000 yil öncesine dayanir, oysa bagimsizligini ancak 1947'de ka­zanabilmis ve devlet olabilmistir. Yüzölçümü bakimindan dünyanin yedinci büyük ülkesidir.
1947'ye kadar Pakistan ve Hindistan tek bir ülkeydi. Hindu çogunluk ile Müslüman azin­lik arasindaki dinsel anlasmazliklar, iki ayri ülkenin ortaya çikmasina yol açti. Bu ayrilma Hindistan'in İngiltere'den bagimsizligini ka­zandigi tarihte gerçeklesti. Hindistan'in Müs­lüman bölgeleri Pakistan'a baglandi.
Bagimsizliktan önce Hindistan'in 500 yerel hükümeti dogrudan dogruya İngiltere tarafin­dan yönetiliyordu. 1947'den sonra Kesmir'in disindaki bütün eyaletler Hindistan ya da Pakistan'a baglandi (bak. kesmir).
Ülke nüfusunun yaridan fazlasi kuzeydogu Hindistan'da yer alan Ganj ve Brahmaputra irmaklarinin deltasinda yasar. Hindistan bas­lica üç bölüme ayrilir: Kuzeyde, Himalaya­lar'in etekleri ve bazi tepeleri yer alir. Ondan sonra İndus, Ganj ve Brahmaputra'nin sula­digi genis ovalar gelir. Üçüncü bölüm ise güneydeki yaylalardir.
Himalayalar. Dünyanin en yüksek daglari olan Himalayalar Hindistan'in kuzey sinirin­da büyük bir yay çizer (bak. himalaya dagla­ri). Daha alçak siralari kuzeybatidan güneye dogru uzanarak Umman Denizi'ne kavusur. Kuzeydoguda ise Bengal Körfezi'ne varir. Daglar geçit vermedigi için komsu ülkelere karayoluyla varmak çok zordur. Arada geçit­ler varsa da, bunlardan bazilari Alpler'den daha yüksektir ve yalnizca yazlari geçilebilir. Buna karsin Hindistan ile Tibet arasinda yüzyillardir ticaret yapilmaktadir. Mallar ge­nellikle katir ve sigir, bazen de koyun sirtinda tasinir. Kuzeybati Hindistan ile Pakistan ara­sindaki geçitler ise ulasima daha elverislidir. Yüzyillar önce, Büyük İskender basta olmak üzere, istilacilar hep bu yoldan Hindistan'a saldirmislardir.
Bu daglik yörede halk yiyecegini kendi yetistirir. Disariya en çok satilan ürün çaydir. Kuzeydoguda, Darciling'de ve Assam'da çok niteli


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
15.05.2010 15:21:52
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
Tessekürler.

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
20.01.2012 12:51:22
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 09:50:15
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..