Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Panama ve Panama Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Panama ve Panama Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191PANAMA, Güney Amerika'yi Orta Ameri­ka'ya baglayan Panama Kistagi üzerinde ku­rulu bir cumhuriyettir. Bu kistak ya da dar kara parçasi kabaca dogu-bati dogrultusunda uzanir. Ülkenin dogusunda Kolombiya, bati­sinda Kosta Rika, kuzeyinde Karayib Denizi ve güneyinde Büyük Okyanus yer alir. Yakla­sik 620 km boyunca uzanan Panama'nin eni 50-190 km arasinda degisir. Ülkenin ortasin­dan Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'u birbirine baglayan Panama Kanali geçer.
Ülkenin omurgasini yanardag kökenli sira­daglar olusturur. Daglarin yamaçlari tropik ormanlarla kaplidir. Bazi yüksek yayla ve vadilerde sigir beslemeye elverisli otlaklar vardir. İklim mevsimden mevsime fazla degi­siklik göstermez. Hava genellikle sicak ve nemlidir, ülkenin kuzeyi bol yagis alir.

YÜZÖLÇÜMÜ: 77.082 km2.
NÜFUS: 2.370.000 (1989).
YÖNETİM: Bagimsiz cumhuriyet.
BAŞKENT: Panamá.
DOĞAL YAPI: Yogun yagis alan kiyi ovalari, içerlerde yükselerek sik ormanlarla kapli yüksek vadiler ve yaylalar olusturur. Batida Kosta Rika sinirina yakin yerlerde yükseklikleri 3.400 metreye ulasan volkanik daglar vardir.
BAŞLICA ÜRÜNLER: Petrol ürünleri, muz, kakao, hin­distancevizi, tütün, abaka, kauçuk, pirinç, kahve, sekerkamisi, maun, sigir ve karides.
ÖNEMLİ KENTLERİ: Panamá, San Miguelito, Colón, David.
EĞİTİM: Çocuklarin 7-15 yas arasi okula gitmesi zorun­ludur, ama okuma yazma bilmeyen sayisi yüksektir.

Burada yasayan hayvanlar arasinda, yavru­larini keselerinde tasiyan uzun kuyruklu opossumlari, çok yavas hareket eden tembel-hayvanlari, karincayiyenleri, birbirine eklem­lenmis sert levhalardan olusan zirhlariyla armadillolari ve maymunlari sayabiliriz. Koy­larda çok sayida timsaha rastlanir.
Halkin çogunlugu melezdir. Kökleri İspanyollar'a, Amerika Yerlileri'ne, köle olarak getirilen Siyahlar'a ve kanal yapiminda çalis­maya gelmis Bati Hint Adasi Yerlileri'ne dayanir. Ayrica ülkede Siyahlar, Avrupa kö­kenli beyazlar ve az sayida Hintli ile Asya göçmeni de yasar. Genellikle İspanyolca ko­nusulur. İs yasaminda İngilizce de yaygin olarak kullanilir. Halkin çogunlugu Katolik' tir. 7-15 yas arasinda egitimin zorunlu olmasi­na karsin, nüfusun yaklasik altida biri okuma yazma bilmez. Panama'da, biri baskent Pana­ma'da olmak üzere iki üniversite vardir. Panama kenti kanalin Büyük Okyanus giri­sine yakin bir yerde kuruludur. Kentte eski İspanyol mimarisi ile modern yapilar ve dogu­ya özgü pazaryerleri iç içedir. 18. yüzyildan kalma katedralin kubbeleri sedef kaplidir. Panama kentinin limani Balboa'dir. San Miguelito ülkenin ikinci büyük kentidir. Öbür önemli kentler, kanalin Atlas Okyanusu giri­sindeki Colön ile David'dir

Sanayi ve Tarim

Panama'nin gelirinin büyük bölümü Panama Kanali'ndan saglanir. Kanaldan geçen gemi­ler geçis ücreti öder. Kanal turistlerin de ilgisini çeker. Panama, birçok büyük banka­nin açtigi subelerle dünyanin önemli bankaci­lik merkezlerinden biri olmustur.
Temel ürünleri muz, sekerkamisi, kahve, kakao, hindistancevizi, abaka (manilakeneviri), misir ve pirinçtir. Panama'nin bakir ya­taklari dünyanin el degmemis en büyük bakir rezervlerini olusturur. Ülkede çimento ve tuzdan baska, küçük isletmelerde gida mad­deleri, giysi, deri ürünleri ve ev esyalari üretilir. Colön'daki büyük petrol rafinerisin­de Venezuela'dan satin alinan ham petrol islenir. Karides avciligi bir baska gelir kayna­gidir. Panamerikan Karayolu'nun Panama bölümü henüz tamamlanmamistir. Kanalin hemen yanindan kistagi boydan boya geçen kara ve demiryollarina karsilik, öbür yöreler­de yollar iyi degildir. Birçok gemi


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
23.05.2010 00:56:19
                      

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..