Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Vietnam ve Vietnam Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Vietnam ve Vietnam Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Vietnam Savasi denen ve 1965'de baslayip 1973 yili baslarina kadar sekiz yil devam eden, Amerika'nin Kuzey Vietnam'la mücadelesi, Amerikan tarihi bakimindan oldugu kadar, savas sonrasi milletlerarasi münasebetlerin gelismesi açisindan son derece enteresan ve mühim bir hadise teskil eder.

Vietnam savasi, bir süper-devlet'in, 17 milyonluk bir küçücük ülkede batakliga nasil saplandiginin da bir hikayesidir. Bu, ayni zamanda, agir tabiat sartlarindan iyi yararlanan bir gerilla taktiginin, en mükemmel konvansiyonel silahlar karsisindaki zaferinin de bir ifadesidir.

Nihayet, 1861-1865'den beri, yani son yüz yil içerisinde ilk defa, Amerikan halki, manasiz ve amaçsiz buldugu bu savas dolayisiyla federal hükümete karsi baskaldirmistir. Amerika'nin Vietnam'a bulasmasi birdenbire olmamis, yavas yavas gelisen bir politikanin neticesi olarak ortaya çikmistir.

1954 Temmuzundaki Cenevre anlasmalari ile Laos, Kamboçya, Kuzey ve Güney Vietnam bagimsiz devletler olmuslardi. Yalniz, 17'nci enlemin kuzeyinde bulunan Kuzey Vietnam'da Ho Chi Minh liderliginde bir komünist rejim bulunuyordu. Bu rejimin daha kuzeyinde ise Çin gibi bir komünist dev vardi. Onun da kuzeyinde, Sovyet Rusya gibi bir komünist süper-devlet bulunmaktaydi. Meseleye bu açidan bakinca, Kuzey Vietnam Asya'daki büyük komünist blokun bir ileri ucu, bir ileri karakolu idi ve bu hali ile de bütün Hindiçini kitasi için muhtemel bir tehdit ve tehlike idi.

Bu sebeple Amerika, 1954'den sonra Vietnam'da ve genel olarak Hindiçini'de Fransa'nin yerine geçti ve Asya komünist bloku ile SEATO üyelerinin meydana getirdigi anti-komünist güney-dogu Asya arasinda bir tampon teskil eden Güney Vietnam ile yakindan ilgilenmeye basladi.

Güney Vietnam'da 23 Ekim 1955'de yapilan bir referandumda İmparator Bao Dai düsürüldü ve Vietnam'in basina Ngo Dinh Diem geçti. Koyu bir komünist aleyhtari olan Diem'i Amerika hemen 26 Ekimde tanidi ve Diem de ilk günden itibaren Amerika'ya dayanma yoluna gitti. Diem 8-10 Mayis 1957'de Amerika'yi ziyaret etti ve yayinlanan ortak demeçte, Çin'in de adi zikredilerek, bölgede komünizmin yikici faaliyetlerini gittikçe arttirmakta olduguna dikkat çekildi.

Diger taraftan, 1954 Cenevre anlasmalarina göre, Kuzey ve Güney Vietnam seçimler yoluyla birlestirilecekti. Seçimler 1956 yilinda yapilacakti. O zamanki genel kanaat odur ki, eger 1956 yilinda seçimler yapilmis olsaydi, Ho Chi Minh Güney Vietnam'da da seçimleri kazanabilirdi. Bunu bildigi içindir ki, Güney Vietnam diktatörü, Katolik ve anti-komünist Diem bu seçimlere yanasmadi. Amerika da Diem'i destekledi. Ho Chi Minh 1957 yilina kadar bekledi. Diem'in seçime yanasmadigini görünce, Diem hükümetini devirmek için, Güney Vietnam'daki Viet Cong vasitasiyla yogun terörist faaliyetlerine ve gerilla mücadelelerine giristi.

Viet Cong'un Güney Vietnam'da yarattigi huzursuzluk o derece ciddi bir hal aldi ki, Baskan Eisenhower 4 Nisan 1959'da yaptigi bir konusmada, 12 milyon nüfuslu Güney Vietnam'in komünist kontrolü altina düsmesinin, 150 milyonluk bir bölgeyi tehlikeye sokacagini, Amerika için ve "hürriyet için" yikici bir gelismeyi baslatacagini, bundan dolayi Amerika'nin güvenligi ve milli menfaatleri için Güney Vietnam'a ekonomik ve askeri yardimin yapilmasi gerektigini söylüyordu. Amerika'nin Vietnam'a bulasmasi böyle basladi.

Baskan Eisenhower 1960 Kasiminda görevden ayrildiginda ve Kennedy Baskanlik seçimlerini kazandiginda, Amerika'nin Güney Vietnam'da 1000 "askeri danisman"i bulunuyordu. Baskan Kennedy 22 Kasim 1963 günü öldürüldügünde ise, bu danismanlarin sayisi 17.000 olacaktir. Bu arada 70 danisman da öldürülmüstü. Amerika ilk kayiplari vermeye baslamisti.

Amerika'nin yeni Baskani John F. Kennedy 20 Ocak 1961'de görevine resmen basladigi zaman Viet Cong'un faaliyetleri ile Güney Vietnam'da durum daha da kötülesmisti. Bu sebeple Kennedy, Baskan Yardimcisi Lyndon B. Johnson'i, dur


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
23.05.2010 00:58:42
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
saolunuz=)

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
25.12.2011 10:07:57
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 09:50:55
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..