Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Nijerya ve Nijerya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Nijerya ve Nijerya Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Bugünkü Nijerya topraklarinda ilk yasayanlarin, milattan 700 yil öncesine rastladigi tahmin edilmekte, fakat bunlarin kimler oldugu hakkinda kesin bir hükme varilamamaktadir. Nijerya’nin tarihini, Arapça yazilmis kayitlara dayali olarak, kuzey bölgelerde 9. yüzyil baslarinda kurulmus, Konem-Boru ve bati bölgelerde de yedi Hausa sehir devletleriyle baslatmak mümkündür.

On ikinci yüzyildan itibaren kurulmaya baslanmis Yoruba veIfe kralliklari, 14. yüzyildan itibaren kitayi aydinlatmaya baslayan İslam isiklariyla eriyip gitmislerdir. İslamiyetin yayilmasiyla, mevcut sehir devletleri ve birçok kabile Müslümanlikla sereflenmislerdir. Buna göre Kuzey Nijerya tamamen İslamlasmis ve geri kalan bölgeler de İslamiyetin nüfuzu altina girmisti.

Nijerya’ya ilk olarak 15. yüzyilda Avrupa sömürgeciligini ve zulmünü getirenler, Portekiz ve İngiliz esir tüccari denizciler olmustur. Bir yanda dogudan parlayan İslam günesi köleligi önleyici, eritici isiklariyla Afrikalilara hayat getirirken, diger yanda bozulmus dinlerinin taassubu ve maddi hirslarla dolmus Avrupalilar, Nijerya’nin zenci insanlarini esir yapiyor ve satiyordu. Böylece, Avrupalilarin isgalleriyle Atlantik esir ticareti baslamisti. 350 yil kadar süren bu vahset, 20.000.000 Nijeryali’nin esir olarak satilmasiyla Avrupa tarihinde kara bir leke olarak kalmistir.

İngiltere, 19. yüzyil baslarindan itibaren, Nijerya içislerine karismaya basladi. İlk olarak Lagos, 1861 yilinda bir İngiliz kolonisi haline geldi. 1885’te Gine Körfezi civari, İngiltere’nin himayesine girdi. Bundan sonra İngiltere, Nijerya’yi iki himaye bölgesine ayirdi. İkisini birden bir vali yönetiminde tuttu. Birinci Dünya Savasindan sonra baslayan milliyetçilik hareketleri, Nijeryalilar arasinda yabancilara karsi isyan etme ve bagimsizligi elde etme düsüncesini getirdi.

1950 yilinda, idare gücünü, merkezi otoriteyle üç ayri bölgenin meclisleri arasinda paylastiran yeni bir federal sistem getirildi. 1954 yilinda ilan edilen anayasa, kuzey, bati ve dogu bölgeleri güçlü bir merkezi hükümete bagli olarak, Nijeryalilara sahip olduklari kanuni haklari verdi.

İngiltere, is basina kendi çikarlarini koruyacak bir hükümeti getirmeyi planliyordu. Ülkede üç büyük parti kuruldu ve 1959 yilinda seçimler yapildi. Bu seçimlerde kuzey bölgenin Nijerya Halklari Kongresi (NPC) kazandi ve parti lideri Ebubekir Tafawa Balewa basbakan oldu. Müslümanlarin çogunlukta oldugu kuzey bölge iktidara gelince, ilk is olarak 1960 yilinda bagimsizligi elde etti.

Nijerya bundan sonra 1963 yilinda Cumhuriyeti ilan etti ve akabinde 1965 yilinda yeni seçimler yapildi. Fakat bundan sonra Nijerya’da iç karisikliklar basladi. 30 Mayis 1967’de Dogu Bölgesi Biafra Cumhuriyeti adiyla isyan ettiyse de, Nijerya hükümeti dis güçlerin yardimiyla bu isyani bastirdi. Fakat bu iç harp 30 aydan fazla sürdü ve 20. yüzyilin en kanli ve korkunç çatismalarindan biri oldu. Biafra bölgesi binlerce ölü ve birçok harap olmus binayla doldu.

1970 yilindan sonra olay yatisti ve bu arada bulunan petrol yataklari Nijerya’nin hayatini degistirdi. 29 Haziran 1975’te General Muhammed yeni bir askeri darbeyle is basina geldi. Çok geçmeden 1976’da yapilan üçüncü ihtilal tesebbüsü basarisizlikla bitti. Fakat, General Muhammed öldürüldü ve yerine, yardimcisi General Olesegun Obasanjo geçti. General İbrahim Babangida devlet baskani olup, askeri bir rejim kuruldu.

Bundan sonra NijeryaFederal Hükümeti, petrol gelirlerinin getirdigi refah düzeyi ile iç olaylari önlemeye basladi ve bugün için Nijerya Afrika’nin en gelismis ülkelerinden biri haline geldi. 4 Temmuz 1992’de seçimlerle tekrar demokratik düzene geçilmeye ilk adim atildi. Sivil yönetime geçis tarihi olarak çesitli zamanlar belirlendi ise de en son olarak 27 Agustos 1993’e ertelendi.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
27.05.2010 17:14:38
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
saolunuzz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 23:03:12
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
saol

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 09:55:15
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..