Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Nijer ve Nijer Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Nijer ve Nijer Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191Bati Afrika'da denize kiyisi olmayan bir ülkedir. Kuzeyde Cezayir ile Libya, dogu­da Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batida Burkina Faso ve Mali ile çevrilidir. Nijer'in kuzeyi Sahra Çölü'nün bir bölümünü içine alir. Hurma agaci ve misirdan olusan baslica bitki örtüsü vahalarin çevresinde görülür. Nijer Irmagi'nin aktigi güney Nijer'in büyük bölümü maun agaçlarinin yetistigi genis sa­vanlarla kaplidir. İklim çok sicak ve kuru oldugundan ülkenin yalnizca onda biri tarim ve hayvanciliga elverislidir. Yüksek otlaklar­da aslan, antilop ve ceylan yasar.

NIJER'E İLİŞKİN BİLGİLER
YÜZÖLÇÜMÜ: 1.186.408 km2.
NÜFUS: 7.523.000 (1989).
YÖNETİM: Cumhuriyet (10 Aralik 1989'dan sonra sivil hükümet).
BAŞKENT: Niamey.
DOĞAL YAPI: Ülkenin kuzeyi çöldür; güneyi genellikle savanlarla kaplidir. En yüksek noktasi 1.944 metre yükseklikteki Greboun Dagi'dir.
DIŞARIYA SATILAN BAŞLICA ÜRÜNLER: Uranyum,sebze, canli hayvan.
EĞİTİM: Okul çagindaki çocuklarin yüzde 20'den azi
ilkokula gider.

Sahra bölgesinde göçebe bir kabile olan Tuaregler yasar. Nüfusun hemen hemen tü­mü ise Nijer vadisinde ve ülkenin güneyinde toplanmistir. Ülkede Müslümanlar çogunluk­ta olmakla birlikte, Afrika dinlerine tapanlar ve Hiristiyanlar da vardir. Resmi dil Fransiz­ca'nin yani sira, kabilelerin kendi yerel dilleri ve Arapça da konusulmaktadir. En önemli kentleri baskent Niamey ve Zinder'dir. Nijer Irmagi kiyisindaki Niamey'de bir havalimani ile bir üniversite vardir. Zinder, Sahra Çö-lü'nden geçen kervan ticaret yolu üzerin­dedir.
Nijer halki genellikle hayvancilik ve tarimla ugrasir. Ülkede sigir, keçi ve deve yetistirilir; dari, misir, yerfistigi ve hurma üretilir. Uran­yum üretiminde Nijer dünyanin önde gelen ülkeleri arasinda yer alir. Ülkede ayrica kalay, tuz ve alçitasi çikarilir.
19. yüzyilin sonlarinda bir Fransiz sömürge­si olan Nijer, 1960'ta bagimsiz bir cumhuriyet oldu. Nijer kurakligin çok büyük bir sorun oldugu ve sanayi bakimindan gelismemis, yoksul bir ülkedir.

NİJER IRMAĞI
denizden 240 km içeride, Sierra Leone sinirindan dogar. Yaklasik 4.200 km uzunlugundaki bu irmak Nil ve Kongo' dan sonra Afrika'da üçüncü gelir. Kuzeydo­gu yönünde akarak Gine ve Mali'den geçer ve Segu dolaylarinda birçok kola ayrilir. Baraj ve kanallarla bölgenin bir bölümü verimli duruma getirilmistir. Bu yörede pamuk ve pirinç üretilir. Nijer daha sonra Sahra Çölü' nün güney ucundaki tarihsel Timbuktu ken­tinden geçer, büyük bir yay çizerek güneydogu yönünde Nijer Cumhuri­yeti topraklarini asar, Nijerya'ya ulasir ve burada dogudan gelen Benue Irmagi ile birle­sir. Denize ulasmadan önce, bataklik bir delta olusturarak kollara ayrilir. Nijer Irmagi'nin sularinda yayinbaligi, sazan, nillevregi gibi çok çesitli baliklarin yani sira suaygirlari ve kertenkeleler barinir; ayrica bu yörede pek çok kus türü vardir.
Nijer Irmagi'nin agzinin nerede oldugu yüzyillarca bilinememisti. 1805'te İskoç dok­tor Mungo Park, Bamako'dan baslayip yasa­mini yitirdigi Bussa'ya kadar 1.600 kilometre­den fazla yol kat ederek Nijer Irmagi'ni geçti. Park'in arastirmasini, İskoç Hugh Clapperton sürdürdü. Clapperton ölünce, 1830'da usagi Richard Lander bir kanoyla Bussa'dan asagi­ya dogru giderek denize ulasti.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
27.05.2010 17:18:42
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
saolunuzz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 23:02:56
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 09:55:46
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..