Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Nijer ve Nijer Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Coğrafyası ] » [ Nijer ve Nijer Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191Batı Afrika'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyde Cezayir ile Libya, doğu­da Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batıda Burkina Faso ve Mali ile çevrilidir. Nijer'in kuzeyi Sahra Çölü'nün bir bölümünü içine alır. Hurma ağacı ve mısırdan oluşan başlıca bitki örtüsü vahaların çevresinde görülür. Nijer Irmağı'nın aktığı güney Nijer'in büyük bölümü maun ağaçlarının yetiştiği geniş sa­vanlarla kaplıdır. İklim çok sıcak ve kuru olduğundan ülkenin yalnızca onda biri tarım ve hayvancılığa elverişlidir. Yüksek otlaklar­da aslan, antilop ve ceylan yaşar.

NIJER'E İLİŞKİN BİLGİLER
YÜZÖLÇÜMÜ: 1.186.408 km2.
NÜFUS: 7.523.000 (1989).
YÖNETİM: Cumhuriyet (10 Aralık 1989'dan sonra sivil hükümet).
BAŞKENT: Niamey.
DOĞAL YAPI: Ülkenin kuzeyi çöldür; güneyi genellikle savanlarla kaplıdır. En yüksek noktası 1.944 metre yükseklikteki Greboun Dağı'dır.
DIŞARIYA SATILAN BAŞLICA ÜRÜNLER: Uranyum,sebze, canlı hayvan.
EĞİTİM: Okul çağındaki çocukların yüzde 20'den azı
ilkokula gider.

Sahra bölgesinde göçebe bir kabile olan Tuaregler yaşar. Nüfusun hemen hemen tü­mü ise Nijer vadisinde ve ülkenin güneyinde toplanmıştır. Ülkede Müslümanlar çoğunluk­ta olmakla birlikte, Afrika dinlerine tapanlar ve Hıristiyanlar da vardır. Resmi dil Fransız­ca'nın yanı sıra, kabilelerin kendi yerel dilleri ve Arapça da konuşulmaktadır. En önemli kentleri başkent Niamey ve Zinder'dir. Nijer Irmağı kıyısındaki Niamey'de bir havalimanı ile bir üniversite vardır. Zinder, Sahra Çö-lü'nden geçen kervan ticaret yolu üzerin­dedir.
Nijer halkı genellikle hayvancılık ve tarımla uğraşır. Ülkede sığır, keçi ve deve yetiştirilir; darı, mısır, yerfıstığı ve hurma üretilir. Uran­yum üretiminde Nijer dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alır. Ülkede ayrıca kalay, tuz ve alçıtaşı çıkarılır.
19. yüzyılın sonlarında bir Fransız sömürge­si olan Nijer, 1960'ta bağımsız bir cumhuriyet oldu. Nijer kuraklığın çok büyük bir sorun olduğu ve sanayi bakımından gelişmemiş, yoksul bir ülkedir.

NİJER IRMAĞI
denizden 240 km içeride, Sierra Leone sınırından doğar. Yaklaşık 4.200 km uzunluğundaki bu ırmak Nil ve Kongo' dan sonra Afrika'da üçüncü gelir. Kuzeydo­ğu yönünde akarak Gine ve Mali'den geçer ve Segu dolaylarında birçok kola ayrılır. Baraj ve kanallarla bölgenin bir bölümü verimli duruma getirilmiştir. Bu yörede pamuk ve pirinç üretilir. Nijer daha sonra Sahra Çölü' nün güney ucundaki tarihsel Timbuktu ken­tinden geçer, büyük bir yay çizerek güneydoğu yönünde Nijer Cumhuri­yeti topraklarını aşar, Nijerya'ya ulaşır ve burada doğudan gelen Benue Irmağı ile birle­şir. Denize ulaşmadan önce, bataklık bir delta oluşturarak kollara ayrılır. Nijer Irmağı'nın sularında yayınbalığı, sazan, nillevreği gibi çok çeşitli balıkların yanı sıra suaygırları ve kertenkeleler barınır; ayrıca bu yörede pek çok kuş türü vardır.
Nijer Irmağı'nın ağzının nerede olduğu yüzyıllarca bilinememişti. 1805'te İskoç dok­tor Mungo Park, Bamako'dan başlayıp yaşa­mını yitirdiği Bussa'ya kadar 1.600 kilometre­den fazla yol kat ederek Nijer Irmağı'nı geçti. Park'ın araştırmasını, İskoç Hugh Clapperton sürdürdü. Clapperton ölünce, 1830'da uşağı Richard Lander bir kanoyla Bussa'dan aşağı­ya doğru giderek denize ulaştı.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
27.5.2010 17:18:42
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
saolunuzz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 23:02:56
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
teşekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.1.2012 09:55:46
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaşlar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bİRAZ BİLGİLENELİM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 622 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 959 

 Online Üyeler:   Online üye yok..