Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Vatikan (Pontificio) ve Vatikan Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Vatikan (Pontificio) ve Vatikan Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Vatikan (Pontificio) ve Vatikan Tarihi

Vatikan, dünyanin en küçük ülkesidir. Roma kentinde bulunan bu devletin topragi 0,4 kilometrekareyi geçmez. Bu kadar küçük olmasina ragmen Vatikan'in dünya devletleri üzerindeki etkisi İtalya'dan bile büyüktür. Çünkü Vatikan Devleti Hiristiyanligin en büyük mezhebi olan Katolik Kilisesi'nin merkezidir. Kilisenin baskani olan papa burada oturur.
Vatikan İtalya'da, Roma kentinin sinirlari içinde Tiber Irmagi'nin sag kiyisinda yer alan, bagimsiz, küçük bir devlettir. Yüzölçümü 1 km2, nüfusu ise yalnizca 800 kisi kadardir, ama milyonlarca Katolik için dünyadaki bü tün kentlerden üstündür. Katolik Kilisesi'nin merkezi olan Vatikan'da egemenlik papanin elindedir ve devlet papanin atadigi bir vali tarafindan' yönetilir.
Vatikan çok küçük olmasina karsin tüm kurumlariyla tam bir devlettir. Kendi bayragi, posta hizmetleri, telefon sistemi, güçlü bir radyo istasyonu ve her gün yayimlanan bir resmi gazetesi vardir. Kendi bankacilik siste mi olan Vatikan'in parasi, İtalyan yönetimi ile yaptigi anlasmaya göre, İtalya sinirlan içinde de dolasimdadir. Yabanci devletlerle diplo matik iliskilerini kendi yürüten Vatikan'in hukuk mahkemeleri ve 100 kisilik küçük bir ordusu da vardir.
Vatikan'daki en ünlü yapilar, San Pietro Bazilikasi ile içinde eski ve degerli elyazmalarindan olusan bir kütüphanenin bulundugu Vatikan Sarayi'dir. Vatikan müzeleri birçok degerli esya ve yapiti barindirir.
San Pietro, Hiristiyan kiliselerinin en büyü gü ve en görkemlisidir. Va tikan Sarayi'ni olusturan büyük yapilar farkli dönemlerde, farkli mimari üsluplarda yapil mistir. Bazi eski bölümleri İS 4. yüzyildan kalmadir. San Pietro Bazilikasi'nin kriptala-nndaki mezarlar Havariler dönemine aittir. (Kripta, bir kilisede bulunan yeralti odasi ya da mahzen anlamina gelir.) Ana yapilar 16. yüzyilda yapilmistir. Yaklasik olarak toplam 1.400 oda ve sapel vardir. Bu yapilar arasinda yer alan ünlü Sistina Şapeli'nin genis duvarla rini Michelangelo resimlemistir. Vatikan'in özelliklerinden biri de papanin özel koruyu culari olan İsviçreli muhafizlardir. Gösterisli giysileri Michelangelo tarafindan 16. yüzyilda tasarlanan bu muhafizlar Vatikan'a ilginç bir görünüm kazandirir.
1929'da Papalik ile İtalyan hükümeti ara sinda imzalanan Laterano Antlasmasi ile Va tikan ayn bir devlet oldu ve 1870'ten beri İtalyan yönetimi ile dogrudan papanin deneti mindeki Papalik Devletleri arasinda sürege len çatisma sona erdi. Bu antlasmayla Papalik Devletleri'nin İtalya'nin bir parçasi oldugu kabul edildi. Buna karsilik papa bagimsiz Vatikan Devleti'in önderi olarak tanindi.

Tarihte Vatikan
Vatikan eskiden epeyce büyük bir devletti. Topraklari 45,000 kilometrekareyi, nüfusu 3,5 milyonu buluyordu. Sonra, topraklarini komsu İtalya kralliklarina kaptirdi. İtalya Kralligi kurulunca da simdiki gibi kendi küçük kentçigiyle sinirlandi. 1929 yilinda İtalya Kralligi ile yapilan Laterano Antlasmasi'yla Vatikan'in bagimsizligi tanindi. Papa bu din devletinin hem dinsel baskani, hem siyasal baskanidir.
Papanin oturdugu Vatikan Sarayi Roma'nin kuzeyindeki bir tepe üzerindedir. Ünlü San Pietro Kilisesi de buradadir. Devletin bayragi, ordusu, parasi, özel radyo istasyonu v.b. vardir. 200 kisilik Vatikan ordusunda gönüllü İsviçreli muhafizlar görev yapar. Askerlerin silâhlari ve kiyafeti XV.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
30.05.2010 15:05:41
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510

saolunuz=)...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 22:38:18
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 10:04:53
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..