Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Filistin ve Filistin Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Filistin ve Filistin Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Kudüs merkezli Filistin, İ.Ö. 2000'de Arap, İ.Ö. 1800'de Hitit, İ.Ö. 1286'da Misir  hakimiyetine girdi ve takiben Hz. Musa öncülügündeki İsrailogullari buraya yerlestiler. Hz. Davud ve Hz. Süleyman'in yönetimlerine sahne olan bölgede, sürgünler ve isgallerle dolu yillardan sonra İ.Ö. 64'te Roma egemenligi basladi. Bu dönemde 30 yillarina kadar Hz. İsa ortaya çikti.

395'te Bizanslilara geçen Filistin, 637 yillarini takiben tümüyle İslam hakimiyetine girdi. Sirayla Emeviler, Abbasiler, Fatimiler ve Selçuklular dönemlerini geçirdi ve 1516'da Osmanli topragi oldu. 400 yillik Osmanli hakimiyetinde bölge Kudüs, Gazze ve Nablus sancaklarina ayrildi. Ancak, Yahudilerin Filistin hayali tarihin hiçbir döneminde sönmedi.

1896'dan sonra aslen gazeteci olan Theodor Herzl'in önderligi altinda, dünyaya yayilan Yahudilerin tekrar Filistin'de toplanip bir devlet kurmasi için çalismalara baslandi. Herzl, 21-31 Agustos 1897'de Basle'de topladigi I. Siyonist Kongre'de temel hedef ve yöntemleri tespit etti. Bu amaçla Avrupa'da örgütler kuruldu, fonlar olusturuldu. Toplanan paralarla Filistin'de yasayan Araplardan genis topraklar satin alindi ancak; asil amaç için bunlar yeterli olmadi.

Theodor Herzl, 19 Mayis 1901 tarihinde II. Abdulhamid ile yaptigi bir görüsmede, "Avrupa borsasini ellerinde tutan Yahudilerin Osmanli İmparatorlugu'nun bütün borçlarini ödemesi karsiliginda Filistin'de bir yurt verilmesini" (gizli kalmak sartiyla) teklif etti, ancak kabul edilmedi.

Mesrutiyet ile birlikte azinliklara verilen haklar, Yahudilerin de isine yaradi ve özellikle 1914 yilindan sonra Filistin'deki Araplardan genis topraklar satin alip yerlesmeye basladilar. 1916'da İngiltere temsilcisi Sir Mark Sykes ile Fransa temsilcisi M.F.George Picot arasinda imzalanan Sykes-Picot Antlasmasi, Osmanli topraklarini İngiltere, Fransa ve Rusya arasinda paylastirirken Filistin için de uluslararasi bir statü öngörüyordu.

1917'de İngiltere Disisleri Bakani James Balfour, Yahudilerin lideri Edmond De Rothshild'e gönderdigi bir mektupla; "Yahudilerin Filistin'de yurt kurmalarini destekledigini" ifade ederek İsrail devleti yolunu açti. 1918 yilinda Osmanli askerleri Filistin'den çekildi ve bölge İngiliz hakimiyetine girdi. 1880 ile 1918 arasinda Filistin'deki Yahudilerin sayisi 24 binden 65 bine, nüfusun %10'una çikti. Ardindan Araplar ile Yahudiler arasinda gerginlikler basladi.

1933 yiliyla birlikte Nazilerden kaçan Yahudi göçmenler de Filistin'e gelmeye basladilar. 3 yil içinde Yahudi sayisi toplam nüfusun dörtte birine ulasti ve 335 bin kisi oldu. 1938 yilina kadar Atatürk yönetimindeki Türkiye'den çekinen İngilizler bölgede bir Yahudi devleti kurulmasi yönünde açik bir girisimde bulunamadilar. Hatta 1937 yilindaki ünlü Peel Paylasim Plani'na göre Yafa ve Tel Aviv, İngilizlerce Araplara terk edilirken, Yahudilere verilen önemli bir yerlesme merkezi bulunmu


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
30.05.2010 15:12:16
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için solunuzz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 20:16:05
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..