Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Ispanya (Reino de España) ve Ispanya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Ispanya (Reino de España) ve Ispanya Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
M.Ö. 1100 yillarinda Fenikeliler, İspanya topraklarinda ilk yerlesme merkezleri kurmaya basladilar. Onlari Keltler ve Yunanlilar takip etti. Daha sonra Kartacalilarin egemenligine girdi. M.Ö. 202 yilinda Romalilar Kartacalilari İberik Yarimadasindan attilar. Roma İmparatorlugu bu tarihten itibaren İspanya'da birligi sagladi ve zamanla Hiristiyanligi buraya yerlestirdi.

M.S. 5. yüzyilda İspanya, Germen kabilelerinin saldirilarina hedef oldu. Sirayla Alanlar, Suevler ve Vandallarin ardindan Vizigotlar İspanya'ya hakim oldu. Vizigotlarin hakimiyeti uzun sürdü ve Hiristiyanligi kabul eden Vizigotlar, İspanya'ya Hiristiyanligin yerlesmesini sagladi.

711'de Afrika'dan Gelen Müslümanlar, 8. asirdan 10. asra kadar kuzeydeki birkaç bölge disinda İspanya'ya hakim oldular ve burada Endülüs medeniyetini kurdular. İlmin merkezi olan üniversiteler açarak, İslam medeniyetini buraya yerlestirdiler. Endülüs Emeviler Devletinde İmam-i Kurtubi, Şatibi, İbn-i Hazm, Nurettin Batruci gibi birçok alim yetisti ve buradaki üniversitelerde hocalik yaptilar.

Papa ve Krallar dahil birçok Avrupali bu üniversitelerde ilim tahsil etmislerdir. Bugünkü birçok müsbet ilimleri batililar bu üniversitelerden ögrendiler. On birinci yüzyilda bu ülkenin iç karisikliklarindan faydalanan Hiristiyanlar kuzeyden baslayarak yarimadayi tekrar ele geçirmeye basladilar. 1276 yilinda Müslümanlarin elinde yalnizca güneydeki Grenada kalmisti. 1469'da Aragon ve Castilla Kralliklari tek bir krallik altinda birleserek güçlü bir devlet kurdular.

1492'de Müslümanlarin son kalesi Grenada Kralligi yikildi. Ayni yil Kristof Kolomb İspanyol hükümdarinin maddi yardimiyla Amerika'ya varan ünlü gezisine çikti. Bu yolculuk, İspanya'nin dünyanin en büyük sömürge İmparatorluklarindan birini kurmasina yol açti. 1588 yilinda İspanyol donanmasinin İngiliz donanmasina yenilmesini takip eden taht ve din kavgalari sonunda İspanya zayiflayarak çökmeye basladi. 1640'ta Portekizi, 1714'te ise Avrupa'daki bazi topraklarini ve Cebelitarik'i kaybetti. On dokuzuncu yüzyilin baslarinda İspanyollarin Amerika'daki bütün sömürgeleri bagimsizliklarini kazandilar.

Birinci Dünya Savasinda İspanya tarafsiz kaldi, fakat savastan büyük ölçüde etkilendi. General Primoderivera, çikan ayaklanmalari bastirarak ülkede diktatörlük kurdu. 1930 yilinda iktidardan düstü. Bir yil sonra yapilan seçimleri Cumhuriyetcilerin kazanmasi sonucu Kral On sekizinci Alfanso ülkeyi terk etti. 1936'da yapilan seçimlerde solcularin basarili olmasi üzerine ülkede iç savas basgösterdi.

1939'da iç savasin sona ermesiyle Franco Devlet Baskani oldu. İkinci Dünya Savasina de katilmayan İspanya'da ordunun destegiyle Franco savastan sonra da yerini korudu. 1969 yilinda Franco'nun ölmesiyle yerine Don Juon Carlos geçti. 1976'da Basbakan Navarro'nun istifasi ile Carlos kral oldu ve Abolfo Sourez'i basbakanliga atadi.

15 Haziran 1977'de 41 yil sonra ilk defa genel seçimler yapildi. Sourez'in baskani oldugu Demokratik Merkez Birligi çogunlugu elde etti. 1981'de sagci Albay Tejero Cortes'in meclisi basarak yaptigi darbe girisimi sonuçsuz kaldi. 1982 seçimlerini ise Sosyalist Parti büyük çogunlugu elde ederek kazandi ve 46 yil sonra İspanya'da yeniden bir sol iktidarin dogmasini sagladi. Halen (1993) iktidarda sosyalist parti bulunmaktadir.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
10.06.2010 12:24:02
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
çok tsklerr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:31:14
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..