Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Ermenistan ve Ermenistan Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Coğrafyası ] » [ Ermenistan ve Ermenistan Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Ermenistan

Ermenistan Adının Kökeni 

Ermeniler kendilerini "Hay" diye isimlendirirler ve bu isim "hayk" ın oğlu veya "hayk"ın soyundan gelen kimse anlamına gelmektedir. Ermeniler'in kendilerine "hay" demelerine rağmen uluslararası arenada onlara "armenian" veya "armeni" denilmesinin ise bir nedeni vardır. MO 300'lü yıllarda kafkasya bolgesine doğru ilerleyen ve buralardaki kabilelerle savaşmaya giden PERS kralı Darius, bu bolgeye "armeni" adını vermiştir. Bugun elimize geçen Pers yazıtlarında "armeni" kelimesine ve dolayısıyla ermeni kelimesine ilk kez bu yazıtlarda rastlanmaktadır. Işte Darius'un doğu'ya yaptığı bu sefer sonrasında bolgede yaşayan ermeniler Pers boyundurluğu altına girmiştir. Anlışalacağı gibi pers hükmü altında "Armeni" olarak adlandırılmışlardır ve her nekadar kendilerine "hay" deseler de yızyıllar boyunca pers yonetimi altında kaldıklarından bugun kendilerine "Darius" un uygun görmüş olduğu "Armeni" ismi ile hatırlanmaktadırlar.

İdari Bölgeler


Ermenistan 11 bölgeye ayrılmıştır:
 1. Aragatsotn (Արագածոտնի մարզ)
 2. Ararat İdari Bölgesi(Արարատի մարզ)
 3. Armavir İdari Bölgesi(Արմավիրի մարզ)
 4. Geğarkunik İdari Bölgesi(Գեղարքունիքի մարզ)
 5. Kotayk İdari Bölgesi(Կոտայքի մարզ)
 6. Lorri İdari Bölgesi(Լոռու մարզ)
 7. Şirak İdari Bölgesi(Շիրակի մարզ)
 8. Syunik İdari Bölgesi(Սյունիքի մարզ)
 9. Tavuş İdari Bölgesi(Տավուշի մարզ)
 10. Vayots Dzor İdari Bölgesi(Վայոց Ձորի մարզ)
 11. Erivan (Երևան)
 
1896 tarihli harita, genel görünümÇağdaş Ermeni Tarihi

Ermeni milliyetçiliğinin gelişmesiyle başlayıp günümüze kadar uzanmaktadır.
 • Osmanlı İdaresi (15. yüzyıl - 19. yüzyıl ortasında)
 • Milli Felsefenin yapılandığı yıllar (1864 - 1918)
 • Doğu Ermeni Devleti Yılları (1918 - 1920)
 • Rusya Birligi Yılları(1920 - 1991)
  • SSCB Yılları (1920 - 1922)
  • SSCB-Transkafkasya Cumhuriyeti Yılları (1922 - 1936)
  • SSCB-Ermeni Cumhuriyeti Yılları (1936 - 1991)
 • Ermeni Cumhuriyeti Yılları (1991)
Ermeni Millî Felsefesi 

Ermeni millî felsefesinin gelişimini izlemek için üç ana hat altında olguları incelemek gerekmektedir.
 • Ermeni Diasporası: Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı olarak sınıflandığı halde hayatını ve öğrenimini Osmanlı topraklarının dışında geçiren bir grup.
 • Osmanlı Ermeni Vatandaşları: Bu grubun gelişimi için iki ana alt grubu ayrıca incelemek gerekmektedir. Bunlar tehcir kanunun etkisi altında kalan ve İstanbul-Ege-Trakya üçgeninde yaşayan Osmanlı Ermeni vatandaşları.
 • Kırım savaşı sonrası Rus tebasına geçen Ermeni vatandaşları. Bu grup Doğu Ermenistan Cumhuriyeti'nin temelini oluşturmaktadır.
Güncel Ermenistan Politikası

Sovyet Rusya döneminde başlayan Dağlık Karabağ sorunu Ermeni halkında anti-emperyalist uyanışa neden oldu ve Petrosyan liderliğinde bağımsızlık kazanıldı. 1999'da Petrosyan'ın yerine Koçaryan geldi. Koçaryan muhalefete tahammülü olmayan bir liderdir. Ekonominin çok kötü durumda olması nedeniyle hükümet ekonomik bilgileri halka duyurmmamaktadır. Bölgede Rus etkisi yüksektir. Ermenistan sınırları (güçsüzlük nedeniyle) Rus askerleri tarafından korunmaktadır. Ayrıca Ermenistan hükümeti Irak'a sembolik olarak 10 asker göndermiş ve bu şekilde Rusya ve Amerika ile olan ilişkilerini dengelemeye çalışmıştır.
Türkiye'nin Ermenistan ile olan sınırı hâlâ kapalıdır ve iki ülke arasındaki tarihsel sorunlar nihayete ermeden de açılacak gibi gözükmemektedir.
Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan; "Türkiye'nin soykırımı tanımaması, sadece ahlaki değil, ayrıca Ermenistan'ın ulusal güvenlik sorunudur" demektedir.
Ermenistan Silahlı Kuvvetleri
Ermenistan Silahlı Kuvvetleri
 

Askeri Personel Askerliğe Alım 18 yaş Personel İmkanı Erkek yaş 18-49: 722,836 Aktif Personel 60,000 Askeri Harcamalar USD Cins. 162,000,000 $ (2006) GDP Yüzdesi 6.5% (2005) Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 1992 yılında Ermenistan Cumhuriyeti bağımsızlığını kazandıktan hemen sonra kurulmuştur. 2006 yılında bütçesi %6.2 artarak 162 milyon dolara ulaşmıştır. Serj Sarkisyan'ın başbakanlığıa atanmasıyla beraber Ermenistan Savunma Bakanlığına Mikael Harutunyan getirilmiştir.


Hava Kuvvetleri

Ermenistan Hava Kuvvetlerindeki personel sayısı 3.000 dir. Ermenistan'ın Gümrü kentinde Rusyaya ait 30 MIG-29 savaş uçağı bulunmaktadır, edinlien bilgilere göre geçtiğimiz yıl Rusya ile yaptılan görüşmelerde kendi hava kuvvetlerine dahil etmek üzere 18 adet MIG-29 savaş uçağı satın alnmıştır. Ayrıca Hava Kuvvetlerinde 15 SU-25 tipi küçük dağlık bölgelerde etkili olabilecek savaş uçakları vede Sovyetler Birliğinden kalma 1 adet MIG-25 bulunmakta.

Kara Kuvvetleri 

 
BRDM-2


Ermenistan Kara Kuvvetlerinin 60.000 hazır askeri olup 32.000'de ilave edilebilecek asker sayısı vardır. 2001 yılında Ermenistan 102 tane T-72 Tank, 72 Tane Havan Topu, ve 204 tane Zıhrlı taşıt aracına sahip olduğunu açıkladı.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.6.2010 00:09:38
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylaşım için solunuzz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 20:16:51
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaşlar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bİRAZ BİLGİLENELİM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 622 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 959 

 Online Üyeler:   Online üye yok..