Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Malavi ve Malavi Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Coğrafyası ] » [ Malavi ve Malavi Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
MALAVİ, Afrika'nın güneydoğusunda, deni ze kıyısı olmayan bir ülkedir. Doğuda ve güneyde Mozambik, batıda Zambia, kuzeyde Tanzanya ile çevrilidir. Malavi yaklaşık 900 km uzunluğunda ve 160 km genişliğindedir. Topraklarının büyük bir bölümü kuzeyden güneye doğru uzanan Büyük Rift Vadisi'nde-dir. Bu vadi Afrika'nın en büyük üçüncü gölü olan Malavi Gölü'nü (Nyasa Gölü) içine alır (bak. büyük rift vadisi). Ülkenin en yüksek noktaları kuzeyde Nyika Yaylası (2.400 met re) ile güneyde Milandşi Dağlan'dır (3.013 metre).

Tropik bölgede yer alan Malavi'de muson iklimi egemendir. Ülkede kasım-nisan arası yağışlı, mayıs-ağustos arası soğuk ve kurak geçer,- Nyika temmuz ayında bile soğuktur. Yağış alan yüksek bölgeler sedir ve sert odunlu ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplı dır. Ormanlarda fil, aslan, çita, pars, çakal ve geyik; Malavi Gölü kıyılarında suaygırı, çeşit li sürüngenler, kuşlar ve böcekler yaşar. Malavi Gölü'nde balık çeşidi boldur.

Ülkede az sayıda Avrupalı ve Asyalı yaşar, nüfusun büyük bir bölümünü Bantular oluştu rur. Halkın çoğu güneyde yaşar ve çiftçilikle geçinir. Ülke toprakları çok verimlidir. Belli başlı ürünler, büyük çiftliklerde yetiştirilen çay ve tütündür. Ayrıca yerfıstığı, mısır, pirinç ve pamuk da üretilir. 

MALAVİ'YE İLİŞKİN BİLGİLER
YÜZÖLÇÜMÜ: 118.484 km2. NÜFUS: 8.211.000 (1988).
YÖNETİM: Tek meclisli, tek partili cumhuriyet, ingiliz
Uluslar Topluluğu üyesi. BAŞKENT: Lilongve.
DOĞAL YAPI: Malavi Gölü'nün batısında. Büyük Rift Vadisi ve yüksek yaylalardan oluşan dağlık bir ülkedir.

BAŞLICA ÜRÜNLER: Çay, tütün, yerfıstığı, pamuk, kahve, şeker, pirinç. ÖNEMLİ KENTLER: Lilongve, Blantyre, Mzuzu. EĞİTİM: Öğrenim zorunlu değildir. başlıca ürünler kahve, vanilya ve şekerdir. Sığır, koyun, domuz ve keçi yetiştirilir. Ülke de ayrıca balıkçılık ve ormancılık da gelişmiş tir. Çok azı çıkarılmasına karşın, Malavi toprakları maden bakımından zengindir. Baş lıca sanayi ürünleri çimento, tuğla, sigara, sabun, giysi ve mobilyadır. Başkent Lilongve dışında öteki önemli kentleri Mzuzu, Nhata ve Blantyre'dır. İlkokula giden öğrenci sayısı 600 binin üstündedir. Ülkenin tek yükseköğ­renim kurumu olan Malavi Üniversitesi Lim-be'dedir.
Malavi kara ve demiryollarıyla Zambia, Mozambik ve Zimbabve'ye, Malavi Gölü'nde yapılan düzenli gemi seferleriyle Tanzanya'ya bağlanır. Blantyre'da uluslararası bir havalimanı vardır.

Tarih
Malavi 18. yüzyılda köle ticaretinin başlama sıyla yabancıların istilasına uğradı. 19. yüzyıl da çoğunluğunu İngilizler'in oluşturduğu mis yonerlerin girişimiyle ülkede Hıristiyanlık yaygınlaşmaya başladı. 1891'de İngiltere'nin sömürgesi olan Malavi, 1907'de Nyasaland adını aldı. 1953'te Kuzey Rodezya (bugün Zambia) ve Güney Rodezya (bugün Zimbab-v'e) ile birleşerek Rodezya ve Nyasaland Federasyonu'na katıldı. Federasyon, sömür gecilik karşıtı ulusal hareketlerin etkisiyle 1963'te dağıldı. Ülke 1964'te bağımsızlığını kazandı ve Malavi adını aldı. İngiliz Uluslar Topluluğu içinde yer alan Malavi'de 1966'da cumhuriyet ilan edildi, Hastings Banda ilk cumhurbaşkanı oldu.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.6.2010 00:12:38
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
saolunuzz

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 22:36:46
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tşkler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.1.2012 10:07:21
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaşlar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bİRAZ BİLGİLENELİM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 622 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 959 

 Online Üyeler:   Online üye yok..