Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Makedonya ve Makedonya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Makedonya ve Makedonya Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Bölgede, bilinen ilk hakimiyeti, M.Ö. 725'lerde Argead Hanedanindan, Birinci Perdikas kurdu. Makedonya Kralligini kuran bu hanedan, Yunan asilli degildir. Krallik Sirbistan ve Trakya'da genisledi. Bölge, M.Ö. 513'ten 479'a kadar Perslerin isgalinde kaldi. Perslerin çekilmesiyle Makedonya Kralliginin bassehri Pella oldu.

Kral İkinci Amiktas, Üçüncü Fredikas, İkinci İskender devrindeki hanedanlik kavgalarinda, kuzeyden Balkan kavimlerinin istilasina ugradi. M.Ö. 359'da İkinci Filip'in kral olmasiyla, devletin otoritesi kuvvetlendi. Hanedan kavgasina son verilip, istilacilar çikartildi. Sinirlar genisletildi. İkinci Filip'ten sonra yerine Büyük İskender (M.Ö. 334-323) kral oldu.

Büyük İskender, Yunanistan, İran, Anadolu, Suriye ve Misir'i alip, Türkistan ve Hindistan'a girdi. Büyük İskender, kazandigi savaslar sonunda ahlaksizliklarda azitip, otuz üç yasinda sefaletle ölünce, M.Ö. 323'te Dördüncü İskender kral oldu. Onu Büyük İskender'in kumandanlarindan Antigonos Kiklons öldürerek, Makedonya kralligina geçti. Antigonos Makedonya'da yeni hanedanin kurucusudur.

Romalilarin bölgeye hakim olmasina, Makedonya Kralligi karsi koymussa da, M.Ö. 172-168 yillari arasinda üçüncü sefer sonunda yenildiler. Makedonya Roma İmparatorlugunun bir eyaleti haline getirildi. Avrupa'daki kavimler göçü esnasinda ve sonrasinda sik sik istilaya ugrayan Makedonya, miladdan sonra 6. yüzyilda Slavlasmaya basladi. Dokuzuncu ve onuncu yüzyillarda Bulgarlar bölgede kuvvet kazandi. Dördüncü Haçli Seferinde 1204-1224 yillari arasinda Makedonya'da Latin Kralligi kuruldu. 1230'larda Bulgarlarin, 1280'de de Sirplarin hakimiyetine geçti.

Osmanli Devleti, Anadolu'da kurulup, adalet üzere idare edilmesi sayesinde kisa zamanda genisleyip, 14. yüzyilda Avrupa kitasina da hakim olmaya basladi. Osman Bey devrinde, Makedonya'ya ilk Osmanli akini 1324 yilinda yapildi. Osmanli Sultanlarindan Birinci Murad Han devrinde, 26 Eylül 1371 Cirmen Zaferiyle Türklere Makedonya'nin kapilari açilarak, Balkanlardaki mukavemet kirildi.

1371'den sonra baslatilan Makedonya fütühati, 1373 yilina kadar tamamlandi. 1371'den 1877-1878 Osmanli-Rus (Doksanüç) savasina kadar fasilasiz Osmanli hakimiyetinde kalan Makedonya, 1878'de Ruslarin isgaline ugramissa da, ayni yil yapilan Berlin Antlasmasiyla tekrar kurtarildi.

1912- 1913 Balkan savasi felaketinden sonra, Makedonya Osmanli hakimiyetinden çikti. Bölgedeki Türk ve Müslüman ahali Anadolu'ya göç etmek mecburiyetinde kalmasina ragmen, bölgede hala çok sayida Türk-İslam nüfusu yasamaktadir.

1371'den 1913 yilina kadar Osmanli hakimiyetinde kalan Makedonya on dokuzuncu yüzyilin ortalarina kadar baris, sükun ve huzur devrini yasadi. Bu devirde Makedonya'da sanat degeri yüksek mimari eserler insa edildi. Ahalinin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarinin karsilanmasi için pek çok müesseseler kuruldu. Sivil ve askeri okullarin açilmasi ve çesitli müesseselerin kurulmasiyla Makedonya'nin hayat ve kültür seviyesi yükseltildi. Bölgedeki Osmanli eserlerinin çogu haçli, slav ve komünizm zihniyetleriyle tahrip edilmesine ragmen, geride kalanlar dahi o devrin saheser abidelerindendir.

Makedonya'nin Türklerin hakimiyetinden çikmasi, 19. yüzyilda siddetlenen Papalik ve Rusya'nin propagandasi sebepiyledir. Bölge Osmanlilarin elinden çikmasiyla, toprak bütünlügünü kaybetti. Önce Balkan devletleri arasinda savas meydani haline gelen Makedonya, Birinci Dünya (1914-1918), İkinci Dünya (1939-1945) savaslarinda da ayni akibete ug


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:13:11
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tessekürlerr =)

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
24.12.2011 22:31:08
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tskler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.01.2012 10:09:39
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..