Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Afganistan ve Afganistan Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Afganistan ve Afganistan Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Afganistan Devleti, Afganlarin bölgedeki diger topluluklar üzerinde üstünlük kazanmalari ile 18. asirda kurulmustur. Dil ve irk birligi bulunmayan bu ülkede, siyasi birlikte yoktur. Bugün yaklasik 25 milyon insanin yasadigi Afganistan’in toprak büyüklügü, 657.500 km2‘lik bir yüzölçüme sahiptir. Afganistan; kuzeyinde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan ile; dogusunda Çin Türkistan’i (Dogu Türkistan), Kesmir ve Pakistan ile; güneyinde Pakistan ve batisinda ise, İran ile komsudur.

Afganistan’in cografi yapisi; genellikle üzerinde sira daglarin bulundugu yaylalardan ve yer yer de ovalardan olusmaktadir. Bir ziraat ve tarim ülkesi olan Afganistan’da kurakligin yaygin olmasi ve elverissiz tabii sartlardan ötürü topraklarin ancak onda biri kullanilabilmektedir. Cografi sartlari çerçevesinde idari olarak da Afganistan, bazi bölümlere ayrilmistir. Bunlar; Kabil, Kandehar, Herat, Hezaristan, Nuristan, Vehan, Bedahsan ve Türkistan’dan olusmaktadir.

Çok karisik bir etnik özellik gösteren Afganistan; esas itibari ile Afgan, Tacik ve Türklerden meydana gelmektedir. Ülkedeki ikinci büyük etnik grubu olusturan Türklerin nüfusu, 5-6 milyon dolayindadir. Özbekler, Türk gruplari içinde en çok nüfusa sahiplerdir. Bunlar; genellikle esnaf ve çiftçi olarak çalisirlar ve Afgan Türkistan’i denilen bölgede yasarlar. Bugün Özbek nüfusunun 3 milyonu geçtigi tahmin edilmektedir. Kunduz, Andhoy, Meymene, Akça ve Balar, Mugap, Katagon ve Bedahsah, Özbekler’in yasadigi bölgelerdir.

İkinci büyük Türk grubunu olusturan Afganistan Türkmenleri, Özbekler’den farkli olarak hayvancilik yaparlar. Afganistan ihracaatinda canli hayvanin önemli bir kalem teskil etmesinden ötürü Türkmenler, ülke ekonomisine büyük katki saglamaktadir. Herat, Meymene, Andhoy, Tas-Kurgan, Mezar-i Şerif, Belh, Akça, Katagan, Bedehsan ve Bala ile Murgap, Türkmenlerin yasadigi bölgelerdir. Türkmenler, hayvanlarina otlak bulabilmek için sik sik yer degistirdiklerinden nüfuslari kesin olarak tespit edilememekle beraber 600.000 civarinda olduklari tahmin edilmektedir.

Afganistan’da yasayan Türkmenlerin çogunlugunu Alieli boyu ile Teke, Salur, Sarik, Çavdar ve bilhassa Ersari boylarindan oymaklar teskil etmektedir. Afganistan’daki üçüncü büyük Türk grubunu teskil eden Kizilbas Türkleri’nin sayilari, 400.000 dolayinda tahmin edilmektedir. Bu Türkler, 1738’de Herat - Kabil arasi güvenligi saglamak için Nadir Şah tarafindan yerlestirilen atalarin torunlaridir.

Yukarida belirilenlerin disinda en kalabalik Türk grubunu Kirgizlar olusturmaktadir. Büyük ve Küçük Pamir daglik bölgesinde yasayan Kirgizlar’in sayilari, 1950’lerde Dogu Türkistan’daki Çin zulmünden kaçanlarla birlikte 100.000‘ni geçmistir. Bunlarin disinda Afganistan’da, az sayida Kipçak, Karluk ve Çagatay Türkleri de yasamaktadir. Ayrica Türk-Mogol karisimi oldugu kabul edilen Hezare ve Aymak (oymak) gruplarinin da son yapilan çalismalarla Türk olduklari anlasilmistir. Böylece 25 milyon civarinda olan Afgan nüfusunun yarisinin Türk oldugu kabül edilebilir.

Bu makale, tarihsel boyutu içinde Afganistan’da yasanilan gelismeler ve Türkiye - Afganistan arasi iliskileri ele almaktadir. Makalenin diger kisimlari su sekilde organize edilmistir: İkinci Kisim, bagimsizlik öncesi Afganistan’in durumu ve kisa bir tarihçesini özetlemektedir. Kisim 3, bagimsizlik sonrasi Afganistan’daki gelismeler ve Türk - Afgan iliskilerini incelemektedir. Bu inceleme, alt basliklarla ele alinan su dört dönemi içermektedir:

(


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:25:37
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:47:58
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..