Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Lübnan ve Lübnan Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Lübnan ve Lübnan Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Lübnan'in en eski tarihi Fenikeliler'le baslar. Fenikeliler'den sonra Lübnan'a sirasiyla Âsurlular, Yeni Babilliler, Persler, Makedonyalilar ve Romalilar sahip oldular. Hazret-i Ömer zamaninda, 643 yilindan itibaren Suriye'nin fethi için gönderilen İslam ordulari, ayni tarihlerde Lübnan'i da fethetti. Bu arada Suriye'den göç eden Maruni Araplari, Lübnan Daglarinin kuzey bölgelerine yerlestiler. Bugünkü iç karisikliklarin sebepi olan Dürziler ise on birinci yüzyilda güneyden Lübnan'a girdiler.

Lübnan daha sonra Haçli saldirilarina maruz kaldi ve birçok küçük Haçli devletçikleri kuruldu. Bunlar da Memlukler zamaninda özellikle Baybars ve Kalavun dönemlerinde temizlendi. Osmanli Devletinin ilk olarak Müslümanlarin halifesi unvanina da sahip olan padisahi Yavuz Sultan Selim Han, 1516 ve 1517'deki Misir Seferi sirasinda Memlük Devletine son vermis ve Lübnan'i da Osmanli sancagi yapmisti.

Osmanli adalet ve idaresindeki Lübnan, özel bir statüye sahipti. Otonom idare sistemiyle yönetilirdi ve ayri bir vergi (haraç) sistemine tabiydi. Dolayisiyla Lübnan, refah seviyesi yüksek, türlü kolayliklara sahip ve harplerden uzak bir halde sakin bir sancakti. Komsu bölgelerin insanlari akin akin Lübnan'a göç ederek nüfusu arttirmaya basladi. Bu kadar rahatliga ragmen Fakreddin Maan adli bir Dürzi yönetiminde iken, Osmanli Devletiyle münasebetleri bozuldu. Maan, 1613'te Osmanli ordusunun korkusuyla İtalya'ya kaçtiysa da 1618'de geri döndü. Misir'a kadar sinirlarini genisletti. Nihayet 1633'te gerekli cezasi verildi.

1799'da Napolyon'a karsi Akka'da, Lübnan idarecilerinden olan Basir-II muharebe ederek Fransizlar bozguna ugratildi. Lübnan tam 402 yil Osmanli idaresi altinda kaldi. Son dönemlere dogru Lübnan'da sayilari artan Dürzi ve Maruniler, isyanlar çikarmaya baslamisti. Fransizlar Marunileri, İngilizler ise Dürzileri destekliyorlardi. Nihayet Birinci Cihan savasi sonunda Lübnan, Fransiz mandasi altina girdi. 1926'da çikan Dürzi Atras Pasa isyani büyük bir katliam sonucu bastirildi.

Kitalara hakim Osmanli Devleti yikilinca, bütün bölgelerde oldugu gibi Lübnan'da da idari sistem tamamen bozularak karisikliklar artti. Sultan İkinci Abdülhamid Han zamaninda Osmanli Devletinin en büyük ve en gelismis sehirlerinden biri olan Beyrut, savas alanina döndü. 1941'de Fransa mandasi altinda bagimsiz oldu. 1943'te manda da kaldirildi, seçimler yapildi. Hükumet ve idari sistemde dinlerin esit etkisi esas olmak üzere hazirlanan Milli Pakt (1943'te) kabul edildi.

Buna göre, Lübnan bati ile dost olan Arap Birligi üyesi bir devlet oluyordu. 1945'te Birlesmis Milletlere katildi. Arap-İsrail savasinda,Arap devletleri safinda İsrail'e taarruz etti. Savasin sonunda yurtsuz kalan 400.000 Filistinli, Güney Lübnan'da mülteci kamplarina alindi. Bugün dis güçlerin müdahalesi ile Lübnan iç savasi, tedavisi mümkün olmayan kangren haline gelmistir. 1975'ten bu yana iç savas muhtelif sekiller degistirerek devam etmektedir.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:27:20
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:47:27
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..