Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Asor Adalari ve Asor Adalari Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Asor Adalari ve Asor Adalari Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
ASOR ADALARI, Portekiz'in denizasiri top raklandir. Portekiz'e 1.290 km uzaklikta, Atlas Okyanusu'nda yer alan dokuz ada ve birkaç kayadan olusan bir takimadadir ve Atlas Okyanusu'nun tabanindaki dag siralari nin su yüzüne çikan zirveleridir (bak. Atlas Okyanusu) . Bu adalar deprem bölgesindedir. 30 yil önce bir volkanik patlama dokuz adadan biri olan Fayal'in büyümesine neden olmustur.

Adalarin çogu kayalik, çakilli bir kiyidan yükselerek Pico Adasi'nda 2.000 metreyi asar. Genellikle sicak olan iklim birçok mey venin yetismesine olanak verir; özellikle ana nas disariya sattiklari ürünlerin basinda gelir.

Ortadaki adalar Gracioso, Terceira, Fayal, Sâo Jorge ve daglik Pico'dur. Doguda Flores ve adalarin 
en küçügü olan Corvo yer alir. Bati uçta, takimadanin en büyük kenti olan Ponta Delgada'nin yer aldigi, 130.000'i asan nüfusuyla, en kalabalik olan Sâo Miguel Adasi vardir. Sâo Miguel'in güneyinde Santa Maria Adasi bulunur.

1427'de Portekizliler kesfetmeden önce Asor Adalari'nda insan yasamiyordu. Adala rin kesfedilmesinden kisa bir süre sonra in­sanlar yerlesmeye basladi; Portekiz'le iyi tica ret iliskileri kuruldu. 1580-1640 yillan arasinda İspanyollar'in yönetimi altinda olan Asor Adalari, Bati Hint Adalan'ndan ülkelerine dönen servet yüklü filolarin bulusma yeri oldu. Bu sirada İspanya ile savasan İngiltere' nin, altin ve gümüs yüklü teknelerin yolunu kesmek için gemilerini yollamasi sonu cunda, Asor Adalari deniz savaslarina sahne oldu.

Bugün adalar, adlarim Angra do Heroisme (Terceira), Ponta Delgada (Sâo Miguel) ve Horta (Fayal) limanlarindan alan üç yönetsel bölgeye ayrilmistir. Asor Adalari'nda ABD' nin önemli bir askeri hava üssü vardir. Adala rin toplam nüfusu 252.200'dür (1986).


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:30:33
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:46:16
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..