Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Asor Adaları ve Asor Adaları Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Coğrafyası ] » [ Asor Adaları ve Asor Adaları Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
ASOR ADALARI, Portekiz'in denizaşırı top raklandır. Portekiz'e 1.290 km uzaklıkta, Atlas Okyanusu'nda yer alan dokuz ada ve birkaç kayadan oluşan bir takımadadır ve Atlas Okyanusu'nun tabanındaki dağ sıraları nın su yüzüne çıkan zirveleridir (bak. Atlas Okyanusu) . Bu adalar deprem bölgesindedir. 30 yıl önce bir volkanik patlama dokuz adadan biri olan Fayal'ın büyümesine neden olmuştur.

Adaların çoğu kayalık, çakıllı bir kıyıdan yükselerek Pico Adası'nda 2.000 metreyi aşar. Genellikle sıcak olan iklim birçok mey venin yetişmesine olanak verir; özellikle ana nas dışarıya sattıkları ürünlerin başında gelir.

Ortadaki adalar Gracioso, Terceira, Fayal, Sâo Jorge ve dağlık Pico'dur. Doğuda Flores ve adaların 
en küçüğü olan Corvo yer alır. Batı uçta, takımadanın en büyük kenti olan Ponta Delgada'nın yer aldığı, 130.000'i aşan nüfusuyla, en kalabalık olan Sâo Miguel Adası vardır. Sâo Miguel'in güneyinde Santa Maria Adası bulunur.

1427'de Portekizliler keşfetmeden önce Asor Adaları'nda insan yaşamıyordu. Adala rın keşfedilmesinden kısa bir süre sonra in­sanlar yerleşmeye başladı; Portekiz'le iyi tica ret ilişkileri kuruldu. 1580-1640 yıllan arasında İspanyollar'ın yönetimi altında olan Asor Adaları, Batı Hint Adalan'ndan ülkelerine dönen servet yüklü filoların buluşma yeri oldu. Bu sırada İspanya ile savaşan İngiltere' nin, altın ve gümüş yüklü teknelerin yolunu kesmek için gemilerini yollaması sonu cunda, Asor Adaları deniz savaşlarına sahne oldu.

Bugün adalar, adlarım Angra do Heroisme (Terceira), Ponta Delgada (Sâo Miguel) ve Horta (Fayal) limanlarından alan üç yönetsel bölgeye ayrılmıştır. Asor Adaları'nda ABD' nin önemli bir askeri hava üssü vardır. Adala rın toplam nüfusu 252.200'dür (1986).


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.6.2010 00:30:33
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylaşım için tşkler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:46:16
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaşlar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bİRAZ BİLGİLENELİM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 622 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 959 

 Online Üyeler:   Online üye yok..