Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Dogu Timor ve Dogu Timor Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Dogu Timor ve Dogu Timor Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Dogu Timor


Dogu Timor resmî adiyla Dogu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydogu Asya'da Timor adasinin dogusu, Atauro ve Jaco adalari ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komsusu Endonezya'ya bagli Bati Timor'dur. 14,609 km² yüz ölçümüne sahip olan Dogu Timor'un baskenti Dili'dir.
16. yüzyil'da Portekiz kolonisi olan Dogu Timor asirlarca Portekiz Timoru adiyla Portekiz'e bagli kaldi. Endonezya tarafindan isgal edilen Dogu Timor 1975 yilinda kesin olarak Endonezya'nin 27. vilayeti oldu. 1999 yilini takiben Birlesmis Milletler'in araya girmesiyle özerkligin verilmesinin ardindan Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarindan vazgeçti ve 21. yüzyil'in ve 3. bin yilin ilk bagimsizligini ilan eden devleti oldu. Dogu Timor Güneydogu Asya'nin Katolik çogunluklu nüfusuna sahip 2 devletinden biridir.
Kisi basina 800 $ ile Dogu Timor Gayri safi yurtiçi hasila ve Satin alma gücü paritesi bakimindan Asya'nin ve Dünya'nin en fakir ülkelerden biridir. İnsani Gelisme Endeksine göre orta gelimis bir ülke olan Dogu Timor, dünya devletleri arasinda gelismislik bakimindan 142. gelmektedir.

Etimoloji 
"Timor" sözcügünün kökeni Timur sözcügüdür. Resmî olarak Portekizce adi Timor-Leste (IPA: [ti'moɾ 'lɛʃtɨ]), gayriresmî olarak Tetumca adi Timór Lorosa'e ve bazen İngilizce adi kullanilir. Birlesmis Milletler Fransizca olan Timor-L'este'i kullanir. Lorosa (Tetumca'da dünyanin "dogu"su) harfi harfine "dogan günes" anlamina gelir.

Tarih
Erken Tarih 
Timor halkinin kökenleri Güneydogu Asya'ya ve Avustralya'ya dayanir. İlk baslarda göçen çok küçük halk nesilden nesile dalga dasga büyümüs ve halk kalabaliklasmistir. İlk akrabalari Yeni Gine ve Avustralya, 40.000 yil önce Dogu Timor'a göçmeyi basarmistir. Milattan 3000 yil önce doguya dogru göçmeye baslayan Avustranasya'lilar Okyanusya adalari'na gelmislerdir.
Bu halk Timor'da mümkün oldugunca tarimi gelistirmistir. Son olarak ilkel-Malay


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:36:01
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:50:25
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..