Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Rusya Federasyonu ve Rusya Federasyonu Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Rusya Federasyonu ve Rusya Federasyonu Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Rusya'nin bilinen tarihi 5. yüzyilda batidan Rusya topraklarina giren Slav kabileleriyle baslar. İlk Rus devleti 9. yüzyilda İskandinavyalilar tarafindan kuruldu. Devletin merkezi Novgrod ve Kiev'deydi. On üçüncü yüzyilda ülke topraklari Mogollarin saldirilarina ugradi. Bundan sonra Moskova prenslikleri ve büyük dükleri idaresinde ortaya çikmaya baslayan ülke 1480 yilinda Altinordu Devletinin hakimiyetinden kurtuldu.

On besinci asirda Osmanli Devleti ile münasebetleri basladi. İstanbul'u fethederek, Bizans da denilen Dogu Roma Devletine son veren Fatih Sultan Mehmed Han (1451-1481) Rus Knezliklerinin güneyindeki Kirim Hanligini imtiyazli beylik halinde, Osmanli Devletine baglayip, vergi yerine her yaz Moskoflar üzerine netice alici ve yildirici akinlar yapmakla vazifelendirdi.

Ruslar, Papaligin gönderdigi kardinal ve papaz heyetleri sayesinde Türklere karsi uyanmaya basladi. Rus Knezlikleri birlestiler ve Çarlik dönemi basladi. Korkunç İvan 1547'de ilk çar ilan edildi. Böylece Rus çarlari kendilerini Dogu Roma'nin varisi saydilar.

Yönetim ve askerlik alanindaki düzenlemelerle devlet idaresini güçlendiren, Çar İvan katildigi seferlerde Kazan Hanligi topraklarini isgal etti ve 1556'da Astrahan Hanligini da Moskova'ya bagladi. Kirim Hanligina karsi sefer düzenlediyse de basarili olamadi. Daha sonra Baltik Denizine açilmaya agirlik vererek Litvanya topraklarina girdi. Rus Çarligi ile İsveç ve Polonya'yi karsi karsiya getiren bu savasta Rusya ilk önceleri basarili oldu ise de daha sonralari ard arda alinan maglubiyetler ülkede iç karisikliga sebep oldu. Bunun üzerine Çar İvan baskici bir politika takip etti ve muhaliflerini acimasizca öldürdü. Bu sirada Rus ekonomisi agir bir darbe aldi.

Korkunç İvan'in ölümünden bir süre sonra iç karisikliklar basladi. Rus Çarligi yikilmanin esigine geldi. İsveç ve Polonya'nin da olaylara karismasiyla, tam bir iktidar boslugu ortaya çikti. Polonya kuvvetlerinin Rusya'yi 1610'da isgali halki direnise sevk etti ve Romanov ailesinden Mihail Fyodoroviç çar seçildi. Bir süre sonra düzeni yeniden sagladi. Büyük toprak kaybedilmesine ragmen İsveç (1617) ve Polonya ile (1618) baris antlasmasi yapildi. Ayrica Rusya bütün Avrupa'yi sarsan Otuzyil Savaslarinin disinda kaldi.

İlk Osmanli-Rus savasi, Çar ordularinin 1667'de Kiev'i de ele geçirmesinden on yil sonra 1677'de Kirim Hanligi ile Ukrayna arasindaki topraklara saldirmasiyla basladi. 1677-1678 yillarinda Osmanli ordusu Ruslara karsi Çihrin/Çehrin Seferine çikarak, Ruslari ve onlara yardimci Lehlileri yendi. Çihrin Kalesi Osmanli ordusu tarafindan, bir daha bölgede Ruslarin tutunmasina mani olmak için yiktirildi.

Moskova elçileri 1681 Ocak ayinda Kirim Hanina ricaya gelerek bir daha Osmanli ve Kirim topraklarina saldirmayacaklarina yeminle söz verip, bir antlasma imzaladilar. Kirim Hani, Edirne'de sefer hazirligi görmekte olan Merzifonlu Kara Mustafa Pasayi ikna ederek Bahçesaray Barisü adiyla anilan ilk Osmanli-Rus Antlasmasini imzalatmaya muvaffak oldu (11 Şubat 1681).

1683 yilinda Avusturya İmparatorlugunun merkezi Viyana'nin ikinci defa kusatilmasindaki türlü düsünce ve hatalar yüzünden geri çekilis, Ruslarin bekledigi büyük firsati dogurdu. Papalik-Avusturya-Venedik-Lehistan gibi Akdeniz'den Baltik'a kadar yayilan Katolik devletlerinin Osmanli aleyhine kurdugu Mukaddes İttifak'a, Rusya'da katildi. Bu besli ittifak devletleriyle yapilan on üç yillik harpler sirasinda, Rusya Çar Deli Petro'nun (1682-1725) gayretle


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:37:50
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
paylasim için tskler


...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:49:33
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..