Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Polonya ve Polonya Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Polonya ve Polonya Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Polonya Devleti, 10. yüzyilin ortalarinda ortaya çikmis ve 963 yili ülke tarihinin baslangici olmustur. Polonya ve Vistula nehirleri arasinda yasamis olan Islav kabilelerinin kurmus oldugu bir devlettir. O zamanki bu Islavlara"yayla insanlari" manasina gelen "Polane" deniyordu. Zamanla bu isim Polonya haline dönüstü.

Polonya 14. yüzyildan 17. yüzyila kadar geçen süre içinde Avrupa'da güçlü bir devlet halindeydi. "Üç parçalanmadan" ilki 1772 tarihine kadar olan çesitli hanedanliklar idaresindeydi. Bu tarihten itibaren Polonya'nin çöküs dönemi basladi. 1772 tarihinde Prusya, Rusya ve Avusturya, ülke topraklarini aralarinda paylastilar. Bunu 1793 ve 1795 paylasmalari takip etti. Polonya'nin elinde sadece dogu Prusya civari kaldi. Birinci Dünya Savasindan sonra uzun mücadele ve sikintilardan sonra 1918 yilinda Versay Antlasmasiyla bagimsizligi saglandi.

1939 yilinda ayni anda Hem NaziAlmanyasinin ve hem de Rusya'nin isgaline ugradi. Harp boyunca alti milyon Polonyali öldürüldü. Daha sonra Alman ordulari müttefiklere teslim oldu. İsgal sirasinda kurulan sürgündeki Polonya hükümeti isbasina geldi. 1947 yilinda yapilan seçimlerde komünistler hükümeti kurdular ve ülkeyi Rusya'nin peyki durumuna soktular. İkinci Dünya Savasinin bu zor günlerinden sonra Polonya, Rusya'ya verilen 178.842 km²lik bölgeye karsi 1945'te Alman topraklarindan 102.400 km²lik bir bölgeyi aldi. Oder-Neisse hattinin dogusunda kalan bu bölge Silezya, Pomerania, Bati Prusya ve Dogu Prusya'yi da içine almaktaydi.

Polonya idaresine komünistlerin gelmesiyle, büyük mülkiyetler kaldirildi, endüstriler millilestirildi, okullardaki egitim sistemleri komünistlestirildi. Üretim azaldi. Bütün bunlarin neticesinde 1956 yilinda Poznan'da isyan çikti. 1970 yilinda yeni agir vergiler ve asiri fiyat yükselmeleri yeni isyanlara yolaçti. 1980 yilinda olaylar daha siddetlendi. Lenin tersanelerinde gelisen "İsçi Grevleri" sonunda, isçinin yaninda oldugunu söyleyen komünist idare "21 imtiyazi" vermek mecburiyetinde kaldi. Gdansk adiyla bilinen bu grevler sonunda, bagimsiz isçi sendikalari kurma hakki elde edildi.

Olaylarin gidisinden ürken Rusya'nin tehditleri ülkede sikiyönetim ilanina sebep oldu. İsçi ayaklanmalarini organize eden Dayanisma Sendikasi liderleri tutuklandi. 1982 yilinda ABD baskisi neticesi sikiyönetim kaldirildi. 1983 yilinda yine Gdansk'ta Lenin Tersanelerinde hükümet aleyhtari gösteriler yapildi. 1 Mayis'ta Polonya İsçileri, İsçi hükümetinden haklarini talep etmek üzere "İsçi Bayramini" grevlerle kutladilar. Askeri idare isçilere bazi haklar verdi.

1985 seçimlerinden sonra basa geçen Jaruzelski, Batiyla iliskilerini gelistirmeye çalisti. DayanismaSendikasina karsi takip edilen sert politika 1986'da yumusamaya basladi. Artan ekonomik problemler 1988'de büyük bir grev dalgasina sebep oldu. 1989 Haziraninda yapilan seçimlerde, o tarihe kadar iktidarda olan Birlesik İsçi Partisi agir hezimete ugradi. Dayanisma Sendikasinin teklifi üzerine Tadeusa Mazowiecki baskanliginda bir koalisyon hükümeti kuruldu. 1990'daki devlet baskanligi seçimlerini Lech Walesa kazandi.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:43:46
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
çok tsklerr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:27:02
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..