Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Peru ve Peru Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Peru ve Peru Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
İspanya dönemi öncesi Peru tarihi hakkinda, elde yazili ve kayitli dokümanlar yetersiz oldugu için, bilgiler oldukça zayiftir. Yapilan tarihi çalismalardan çikarilan sonuçlara göre, Peru topraklarinda ilk yasayanlar Panama Bogazini geçen ve Pasifik Okyanusunu asan göçebe avcilari ve balikçilik yapan insanlardir. Peru’da M.Ö. 1200 yillarindan, M.S. 1532 yilina kadar çesitli medeniyetler gelip geçmistir. Chavin (Şöven), Klasik, Chimu ve İnka diye bilinen bu dönemlerin sonuncusu olan İnka medeniyeti kitada ve ülkede en tesirli olanidir.

İspanyollar ilk olarak 1531 yilinda Francisco Pizarro vasitasiyla ülkeye geldiler. Bundan sonra Lima, Peru’ya İspanya adina gelen genel valilerin merkezi oldu. Güney Amerika’da iyice yerlesen ve kuvvet bulan İspanyol idaresi, Peru’nun bagimsizliginin gecikmesine sebep oldu. 1821 yilinda Arjantinli Jose de San Martin, Peru topraklarini topladigi kuvvetlerle ele geçirdi.

Arkasindan Simon Bolivar ve Antonio J. de Sucre komutasindaki kuvvetler İspanyollari bozguna ugrattilar. 1826 yilinda Callao bölgesinin de ele geçirilmesi sonunda Peru bagimsizligini ilan etti. Böylece Amerika kitasindaki İspanya İmparatorlugu çöktü.

1846 yilina kadar ülke içinde siyasi ve politik mücadeleler basgöstermistir. Evvela 1822’de kongre bir cumhuriyet anayasasini kabul etti ve 1823’te Jose de la Riva Agüero ülkenin ilk baskani oldu. 1879-84 yillari arasinda Şili, Peru ve Bolivya’ya saldirdi ve Tarapaca, Tacna veArica’yi ele geçirdi. Yillarca süren mücadeleler sonunda 1929 yilinda yapilan bir antlasmayla anlasmazlik kesin olarak son buldu.

Antlasmaya göre, Arica bölgesi disindaki bütün bölgeler, Peru’ya geri verildi. 1968 yilinda yapilan bir askeri darbe ile, baskan Femando Belaunde Terry görevinden uzaklastirildi. 1974 yilina kadar devam eden askeri hükümet zamaninda petrol, bankacilik, madencilik ve balikçilik millilestirildi.

12 yillik bir aradan sonra Peru, 1980 yilinda demokratik hayata döndü. Baskanliga yeniden F. B. Terry getirildi. Yeni hükümet sosyalist sistemi terk ederek liberal sistemi ülkeye getirdi. Ülke ekonomisi girdigi çikmazdan kurtularak normale döndü. 1981 yilinda Ekvador sinirinda bazi çatismalar olduysa da çabuk kapandi. Bundan sonra Mao’cu solcu teröristler ülkede olaylar çikarmaya basladilar.

1982 ve 1983 yilinda hizlanan bu tedhis eylemleri daha çok ABD aleyhine yapilmaktaydi. 1985’te iktidara gelen Alan Garcia Perez tethis eylemlerini bastirmaya çalisti. 1990’da seçimleri kazanan Alberto Tujimori de zamaninda solcularin tethis eylemleri hizla artti. Bunun üzerine Baskan Alberto Fujimori 5 Nisan 1992’de bir sivil darbe yaparak kongreyi dagitti ve bir olaganüstü hal ve yeniden insaa hükümeti kurdu.

13 Kasim 1992’de Baskan Alberto’ya basarisiz bir suikast girisiminde bulunuldu. Yeni kurulan Demokratik Kurucu Kongre için seçimler 22 Kasim 1992’de yapildi ve Baskan Alberto’yu destekleyen partiler salt çogunlugu elde ettiler. Bu arada Aydinlik Yol Gerilla teskilatinin lideri olan Guzman yakalandi. Guzman 1980’de baslayan gerilla savasinda 22.500 kisinin ölümünden sorumlu tutularak ömür boyu hapis cezasina çarptirildi.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:46:59
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
çok tsklerr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:22:01
   
asdfgh
[Üye]


Yas : 10-15
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 18
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
jhjmh
10.12.2011 16:26:00
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..