Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Uganda ve Uganda Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Uganda ve Uganda Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Uganda

Resmi adi: Uganda Cumhuriyeti
Baskenti: Kampala (Nüfusu: 815.000)
Diger önemli sehirleri: Jinja, Entebbe, Masaka, Mbale
Yüzölçümü: 241.040 km2 (Bunun 44.000 km2'sini göller ve akarsular olusturur.)
Nüfusu: 17.750.000 (1993 tahmini). Nüfusun % 11.5'i sehirlerde yasamaktadir. Ortalama ömür 53 yildir. Çocuk ölümlerinin orani binde 95'tir. Nüfusun % 48'ini 14 yasin altindakiler olusturmaktadir.
Km2 basina düsen insan sayisi: 73.6
Nüfus artis hizi: % 2.6
Etnik yapi: Uganda halki çok degisik etnik unsurlardan meydana gelmektedir. En büyük etnik grup ülke nüfusunun % 18'ini olusturan Bagandalardir. Onlardan sonra % 14.5 orana sahip olan Banyorolar gelir. Daha sonra % 11.5 orana sahip olan Bantular gelir. Bantular kendi içlerinde degisik etnik gruplara ayrilmaktadirlar. Diger etnik unsurlarin basta gelenleri de sunlardir: Turkana (% 11), Bagisu (% 10), Ankole (% 8), Basosa (% 8), Çiga (% 7), Lango (% 6), Madi, Kakwa, Arap, Pigme. Son dört etnik unsurun toplamlarinin orani % 1'den daha azdir. % 5 oraninda Güney Asya ve Avrupa kökenli azinliklar bulunmaktadir.
Dil: Resmi dil İngilizcedir. Ancak halk arasinda yukarida saydigimiz etnik unsurlarin dilleri konusulmaktadir.
Din: Nüfusun % 40'i Müslümandir. Müslümanlarin geneli sünni, çogunlugu Şafii az bir kismi hanefidir. Kalan nüfusu hiristiyanlar ve yerel dinlere bagli olan animistler olusturmaktadir. Müslümanlar sayica mutlak çogunluk oranini bulmasalar da en kalabalik dini kitle durumundadirlar.
Cografi durumu: Orta Afrika ülkelerinden olan Uganda kuzeyden Sudan, dogudan Kenya, güneyden Tanzanya ve Ruanda, batidan Zaire ile çevrilidir. En yüksek yerleri Zaire sinirindaki Ruwenzon Dagi (5109 m.) ve Kenya sinirindaki Algon Dagi (4321 m.)'dir. En önemli akarsulari Albert Nili, Viktorya Nili, Katonga, Kafu, Okok ve Aswa irmaklaridir. Afrika kitasinin en büyük gölü olan Viktorya gölünün yaklasik yarisi Uganda sinirlari içinde kalmaktadir. Diger yarisi ise Tanzanya'ya aittir. Ayrica Albert ve Edward göllerini Zaire'yle paylasmaktadir. Uganda sinirlari içinde de Kyoga ve George gölleri mevcuttur. Topraklarinin % 11.5'i tarim alani, % 25'i otlak, % 29'u orman ve çaliliktir. Topraklarinin önemli bir kismini deniz seviyesi 1000 - 1800 m. arasi genis yaylalar olusturur. Ülke genelinde bol yagmurlu ve diger Afrika ülkelerine oranla biraz daha serin bir iklim hâkimdir. Güneyde Viktorya gölünün kiyisinda bulunan baskent Kampala'da yillik sicaklik ortalamasi 21 derece, yillik yagis ortalamasi ise 1577 mm.'dir.
Yönetim: Bagimsizligini elde ettigi tarihten buyana pek çok askeri darbe yasamis olan Uganda'da hâlen darbe ile yönetimi ele almis olan bir kadro isbasindadir. Mevcut yönetim 278 kisilik bir yasama meclisi olusturdu. 8 Eylül 1967'de yürürlüge konmus olan anayasada önemli degisiklikler yapti. Milton Obote döneminde görevden uzaklastirilan eski krallara (Bkz. Tarih) 1993'te yeniden unvanlari iade edildi. Ancak krallara eski yetkileri verilmeyip sadece kültürel alanda bazi çalismalar yapmalarina izin verildi. Uganda, BM, İKÖ (İslâm Konferansi Örgütü), Afrika Birligi Örgütü, Afrika Antiller ve Pasifik Sözlesmesi, İngiliz Uluslar Toplulugu, IMF (Uluslararasi Para Fonu), İslâm Kalkinma Bankasi gibi uluslararasi örgütlere üyedir.
Siyasi partiler: Uganda'daki mevcut yönetim çok partili siyasi sisteme geçilmesine karsi çikmaktadir. İktidar Ulusal Direnis Konseyi'nin elindedir.
İdari bölünüs: 4


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:50:57
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
çok tsklerr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:19:53
   
asdfgh
[Üye]


Yas : 10-15
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 18
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
jhjmh
10.12.2011 16:28:27
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..