Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Galler ve Galler Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Galler ve Galler Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
GallerGaller (İngilizce'de Wales)(Galce'de Cymru (Komrii diye telaffuz edilir) Britanya'da Birlesik Krallik'a bagli dört ülkeden biri. Britanya'nin güney-batisinda doguda Cheshire, Shropshire, Herefordshire ve Gloucestershire kirsal bölgeleriyle, güneyde Bristol Kanaliyla, güneybatida St.George Kanaliyla ve bati ve kuzeyde Irlanda Deniziyle çevrili bir bölgedir.

Galce'de "Tywysogaeth Cymru" denilen Galler Prensligi Galler bölgesinin yönetiminde söz sahibi olmamasina karsin halen kullanilabilmektedir. 1282 yilinda İngiltere Krali I. Edward döneminde Galler bölgesi Cilmeri Savasi sirasinda istila edildi. Bununla birlikte bölgenin kanunlari 1535-1542 yilindaki Laws in Wales Acts'e kadar İngiliz kanunlariyla yer degistirmemisti.


Etimoloji

Galler için kullanilan "Wales" terimi yabanci anlamina gelen Germanik (Alman dil grubundan) Walha kelimesinden ileri gelmektedir. Galce'de ülke için eski Galce'de hemseri anlamina geldigi düsünülen Cymru (Kamrii)dir. Bu terimin bir ortaçag efsanesindeki Cymru Krali Brutus'un oglu Camber'den geldigi de ileri sürülmektedir. İngiltere'nin kuzeyindeki Cumberland veya Cumbria terimleri de de ayni kelimeden türemistir.

Tarih

Günümüzdeki Galler bölgesindeki ilk yerlesimciler bölgeye Buz Çaginin sonuna dogru gelmislerdir. İlk tarihi kayit Britanya'nin Roma istilasi döneminden kalmadir. O dönemde modern Galler bölgesi pek çok kabileye bölünmüstü. Romalilar bölgenin daha çok kuzeyinde bulunmuslardir. Eski bir efsanede son Roma imparatorlarindan Magnus Maximus'un Gal seflerinden birinin kizi olan Elen veya Helen ile evlendigi geçmektedir. Roma istilasi döneminde 4.yüzyilda Gal halki Hristiyanlikla tanismistir.

Britanya'da Roma İmparatorlugunun 410 yilindaki düsüsünden sonra Galler birkaç kralliga bölünmüstür. Anglo-Sakson kabilelerin bu kralliklari istila tesebbüsleri yöre halkinin kuvvetli mukavemetiyle basarisizlikla sonuçlanmistir. Anglo-Saksonlar bölgeyi "yabanci" anlamina gelen ve günümüz İngilizcesindeki Wales kelimesinin kökeni olan "Walha" ile isimlendirmislerdir. Galler kendilerini Cymry veya Cymro teriminin disinda Brythoniaid (Britonlar) olarak da adlandirmislardir.

Normanlarin 1066'daki İngiltere'yi istilasini takiben Gallerin bagimsizligi gün geçtikçe azalmistir. 1282'de İngiltere Krali I. Edward Gallerin son bagimsiz prensi Llywelyn the Last'i yenilgiye ugratmistir. Edward bölgeyi kontrol altinda tutmak için bir seri büyük tas sato insa ettirmistir. Şatolarin en taninanlari Beaumaris, Caernarfon, Conwy, ve Harlech'dedir. 1746 yilinda imzalanan "The Wales and Berwick Act" anlasmasi ile ile İngiltere'de uygulanan tüm yasalar otomatik olarak Galler bölgesinde de geçerli olmustur.

...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 00:51:57
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
çok tsklerrr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 16:14:19
   
asdfgh
[Üye]


Yas : 10-15
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 18
çok tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
jhjmh
10.12.2011 16:17:02
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..