Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Somali ve Somali Tarihi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Ülkeler Cografyasi ] » [ Somali ve Somali Tarihi ]
bodabas57
[Genel Sorumlu]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 191
Ülke, önceleri “Baharat Ülkesi” olarak biliniyordu. Bölgeye ilk olarak 750 yilinda Galyalilarin geldigi tahmin edilmektedir. Onuncu yüzyilda, Müslüman Arap ordulari İslamiyeti yaymak için bu ülkeye de gittiler. Ülkeye yerlesen Müslümanlar bölgede bir süre Somali Sultanligini kurdular.

On altinci asirda Somali Sultanligi, Etiyopya topraklarina girdi. Portekiz’den yardim alan Etiyopya 1542’de Müslüman ordularini agir yenilgiye ugratti. Ayni dönemde Somali’nin kuzey kiyilarinin bir bölümü resmen Osmanli egemenliginde bulunuyordu. On dokuzuncu asirda batili devletlerin Afrika ülkelerini sömürge haline getirmeleri büyük rekabete sebep oldu.

Somali’yi 1839’da isgal eden İngilizler sömürgelerine ekledilerse de Fransa ve İtalya ile yapilan savaslar neticesinde 1884’te İtalya bölgeyi ele geçirdi ve yapilan anlasmalar neticesinde 1885’ten 1927 yilina kadar İtalyanlar ülke topraklarini isgal altinda tuttular. 1949 yilinda Birlesmis Milletler, Somali’nin bagimsizligini onayladi ve ertesi yil İtalyanlar ülkeden geri çekilmek mecburiyetinde kaldilar.

1969 yilinda askeri ve polis gücünün Muhammed Siyad Barre baskanliginda müstereken yaptigi darbe sonucu meclis dagitildi. 1975 yilinda ülkede iç olaylar ve anarsi birçok kimsenin ölümüne sebep oldu. Siyad Barre 1979’da Yeni Anayasayi yürürlüge koydu ve ertesi sene resmen devlet baskani seçildi. Diger taraftan dis politikada ise 1977 yilinda Somali ile komsusu Etiyopya’nin arasi Ogaden bölgesi yüzünden açilmisti. Etiyopya’ya yardim etmek üzere Sovyet birlikleri bölgeye geldiler.

Bu arada 11.000 Kübali asker getirildi ve Somali aleyhine olmak üzere bölgede olaylar çikarildi. Sovyet yardimi ve destegi de olunca Somali birlikleri ve Etiyopya’daki Somalili gerillalar maglup edildi. 1.5 milyon Etiyopyali mülteci, Somali topraklarina göç etti. Bu arada Ogaden’da gerilla hareketleri bir müddet daha sürdü. Devlet Baskani Muhammed Ziyad Barre, ülkedeki huzursuzluklarin artmasi üzerine çok partili seçimlerin yapilacagini 1989’da açikladi. 1991 Ocak ayinda Ziyad Barre devrildi ve yönetime Ali Mehdi Muhammed geçici olarak el koydu.


...........................................................................İmza...................................................................................................

www.zirvehayat.com
19.06.2010 01:04:51
                      
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
tskler rrr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 10:43:38
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..