Fidan Dik , Huzur Bul


                                                                                                                      

 Insanoglu Dünyada doganin bir parçasidir. Doga ile iç içe yasamak zorundadir. Ondan yeterince faydalanabilmek için dogaya sahip çikmasi gerekir. Günümüzde sanayi ve teknolojinin hizla gelismesi dogal ortamin yok olmasini hizlandirmistir.
  Sanayi atiklari, fabrikalarin çevreye yaydiklari zararli gazlar, denizlerde meydana gelen tanker kazalari bu durumun ortaya çikmasinda rol oynayan etkenlerden bazilaridir.
     Doganin en önemli unsurlarindan birisi de agaçlar ve onlarin olusturdugu orman alanlaridir. Ormanlar adeta yeryüzünün oksijen üretme tesisleridir. Insanlarin ve diger canlilarin agaçlardan faydalanma alanlari oldukça fazladir. Canlilar için bu kadar önem tasiyan bu alanlarin korunmasi, gözetilmesi ve çogaltilmasi için bizlere büyük vazifeler düsmektedir. Bunlarin basinda fidan dikmek gelir.
     Fidan dikmek ve onu yetistirmek, tipki bir evlat yetistirmek gibi güzel bir olgudur. Fidaninizi diktikten sonra, ara ara onunla ilgilenmeniz, yavas yavas büyüdügünü görmemiz, belli bir süre sonra olgunlastigina sahit olmaniz sizi ziyadesiyle mutlu edecektir.
     Dünyada yasadiginiz sürece muhakkak bir tane de olsa dikili agaciniz olmali. Hiç düsündünüz mü? Ülkemizde yetmis üç milyon civarinda insan yasamakta. Çocugundan yaslisina herkes adina bir agaç dikilse binden fazla yeni orman sahalari olusur. Daha temiz, bol oksijenli dogal bir ortam için bol bol agaç dikilmesi gerekir. Fidan dikmek insanin yasama sevincini arttirir. Dikeceginiz her fidan gelecek nesiller için yapacaginiz dünyevi ve uhrevi önerili bir yatirimdir. Peygamber Efendimiz de “Yarin kiyamet kopacagini bilseniz agaç dikin” buyurarak insanlari agaç dikmeye tesvik etmistir.
     Fidan dikmek kadar, agaçlari korumanin da, insanlik görevimiz oldugunu unutmamamiz gerekir. Gereksiz yere agaçlari kesmek, onlara zarar vermek insanlik suçudur. Bu yüzden yaz mevsiminde gittiginiz piknik alanlarinda ates yakmissaniz, dönerken atesi söndürüp, tamamen söndürdügünüzden emin olduktan sonra orayi terk etmelisiniz. Bizlerin gelecek nesillere birakacagimiz en güzel miraslardan birinin de tertemiz bir çevre oldugunu asla unutmamiz gerekir.

     Hayattaki degismez sloganiniz “Ölmeden önce bir fidan da sen dik” olsun.

www.sosyalokulu.com