Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : cgrfy12
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7664
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : info@sosyalokulu.com
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 449
 Toplam Resim Sayısı : 149
 Toplam Haber Sayısı : 562

Alanya-Antalya
» Alanya-Antalya

Güney sahillerinin gözdesi; Alanya
Her yıl biraz daha gelişen Alanya, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Antalya'ya bağlı ve birçok ilden daha büyük olan Alanya'nın görkemli manzarasının en güzel seyredildiği yer, ilçeyi ikiye bölen yarım adanın tepesinde yer alan kale çevresi. Akdeniz'in önemli turizm merkezi Alanya, birbirinden cazip aktiviteleri, görülecek yerleri, antik değerleri, renkli gece yaşantısı, erken açılıp geç kapanan sezonu ve tertemiz denizi ile yerli yabancı turistlerin gözdesi.
 
Her yıl biraz daha büyüyüp gelişen Alanya, Antalya'ya bağlı, birçok ilden büyük bir ilçe. Görkemli manzarasının en güzel seyir yeri ise ilçeyi ikiye bölen yarım adanın tepesinde yer alan kale çevresi sayılıyor. 6.5 km uzunluktaki kent surları ile çevrili kalenin yaklaşık 110 burçlu duvarları akşam saatlerinde turistlerin akınına uğruyor.

Alanya'da tatil
160 bin yatağı ile konuk ağırlayan Alanya'da, kahvaltı sonrası kilometrelerce uzanan kumsala erken saatlerden itibaren yerleşen turistler, Akdeniz güneşi altında gün boyunca denizin tadını çıkarıyorlar. Su kayağı, jet ski, paraşüt, banana, kano, su bisikleti ile gezip veya güneş şemsiyeleri altında kitap okuyarak dinlenenler, öğlen yemeğini hafif geçiştirip akşama daha iyi hazırlanıyorlar.
Plaj veya otel havuzlarını tercih edenlerin yanı sıra limanda bekleyen teknelerle çeşitli yerlerde kumlanmadan denize girmek isteyenler günübirlik turlara katılarak deniz üzerinde esintinin avantajı ile değişik yerler, koylar görme fırsatı buluyorlar.
 

Tekne Turları
Alanya Yatçılar Kooperatifine bağlı 73 tekne iki sınıfta toplanıyor ve 44 tanesi günlük tur için geri kalanı özel tur için hizmet veriyor. Sabah 10.30-11.00 arasında üzüm salkımı gibi dolup, birbiri ardına kalkan teknelerde yerlerini alan yolculara "I Feel Good", "Wonderful World", "Life is Life" gibi mutluluk hissettiren melodiler eşlik ediyor. Günlük yemekli turlarda kişi başı 5-10-15-20-30 YTL civarında ücret ödeniyor. Teknelerin ilk mola yeri limanın dışında bulunan antik tersanenin önü oluyor. Tertemiz ve dibi net olarak görünen denize sahip koyda yolcular, Alanya'nın tarihi simgesi Kızıl Kuleyi, Alanya kıyılarını seyrederek yüzme imkânı buluyorlar. Mola sonrası yeniden demir alan tekneler, topluca Korsanlar Mağarası, Fosforlu Mağara, Âşıklar Mağarasına, gidiyor, antik darphaneyi görüyor, Kleopatra plajında, kale eteklerinde ve yeni yapılan marina çevresinde yüzme molası veriyorlar. Bazı tekneler İncekum'a kadar yollarına devam ederken, bazıları yunusa çıkıyor! Denizin açıklarında seyreden teknelere % 80 yunuslar yarışarak eşlik ediyor. Arzu edenlere tekneden gözlük, şnorkel veriliyor, üç metre dipte yüzen, oyunlar yapan dost yunuslara yüzerek bakmak mümkün olabiliyor. Akdeniz'in tertemiz ılık ve tuzlu sularına kendilerini bırakanlar açık denizde serinliyorlar.
Teknede verilen öğlen mönüsü tavuk but, kanat veya köfte ızgara, spagetti, mevsim salatası ve iki çeşit meyve yiyen, dinlenmiş, mutlu ve bronzlaşan tenleri ile limana saat 16.00 de geri dönenler akşam hazırlıkları için otellerin yolunu tutuyorlar. Yağmur isimli tekne haftada üç gün mehtap turu da yapıyor.
Yağmur Boat Tour
Tel: 0(242) 512 55 81

Plaj yerine çevre gezilerini tercih edenlerin başlıca eğlenceleri, rengi ve berraklığı ile denizden olduğu kadar, karadan gelen konukların da yüzmeye ve piknik yapmaya doyamadıkları yeniden düzenlenen "Ulaş Dinlenme Kampı" oluyor.
Meraklılar donanımlı dalış tekneleri ile su altını seyre gidiyor veya 4x4 araçlarla safari turlarına katılıyorlar. Kiralık motorlar, atv çeşidi araçlarla, faytonlarla geziye çıkıyorlar. Alanya'da turistler Kızıl Kule, Tersane, Alanya Kalesi, Alanya Müzesi, Damlataş Mağarasını görmeyi de ihmal etmiyorlar. Özellikle Kızıl Kule şehir merkezinde olması ve gizemli hali ile ziyaretçi akınına uğruyor.

Kızıl Kule
Giriş katı sergi galerisi olarak kullanılan, ışık efektleri ile donatılmış kulenin ilginç mimarisi içindeki merdivenlerle kule terasına çıkanlar, burada bol bol anı fotoğrafları çekip, burçların arasından Alanya'yı tepeden seyrediyorlar. Kızıl Kule'nin yanından ayrılan dar patika ise eski Alanya evlerinin çokça bulunduğu kale içi semti Tophane'ye ulaşıyor. Burada bulunan çardak altı kafe ve büfelerde verilen kısa molalarda limanı seyrederek tost, demli bir çay, soğuk bir meşrubat içerek dinlenme imkânı bulunuyor. Antalya yönünden başlayıp Gazipaşa sahiline kadar devam eden kıyı bandı üzerindeki konaklama ve eğlence merkezleri ile ilçeyi ikiye bölüp, yarım adanın tepesinde yer alan Alanya Kalesi ziyaretçilerin vazgeçilmezleri gezi yerlerinin başında geliyor.


  

Alanya Kalesi
Adeta koca bir fuar kent görünümü kazanan Alanya'da gün batımında bambaşka bir atmosfer yaşanıyor. Sakin, keyifli, serin geziler için akşam saatlerinde Alanya Kalesine çarşı içinden veya Damlataş mağarası önünden çıkanlar, kale içindeki Bizans kilisesi, sarnıçlar, kale burçlarını görüyor, kale surlarında yürüyor. Denizden 250 metre yükseklikteki "Adam Atacağı Kulesi"nden denize taş yetiştirebilmeyi deniyorlar, gün batımını izliyorlar. Restorasyon çalışmalarının devam ettiği kalede Kale giriş kapısı ise bu yıl içinde restore edilen yakında ziyarete açılacak yerler arasında bulunuyor. Kaleye çıkışta ve inişte bir birinden sempatik hediyelikler haline getirilen su kabağından yapılma bebekler, su kabağı tavşanlar, abajurlar, çeşitli dokumalar, el işi oyalar, takılar ilgi görüyor. Alanya merkezinde gezilecek yerlerden biri de çok renkli sarkıt ve dikitlerin süslendiği Damlataş mağarası.
Çevresi yeniden düzenlenen restoran, otopark, plaj bölümü daha kullanılır hale getirilen ünlü mağara ziyaret yerlerinin bir başkası olarak ilgi çekiyor. Beş gözlü Tersane, Bizans, Roma, Helenistik uygarlıklarına ait eserlerin sergilendiği Alanya müzesi, Atatürk Müze Evi, ilginç olduğu kadar iç ve dış modern mimarisi ile dikkat çeken merkezdeki Kuyularönü Camii görülecek başka gezi ve ziyaret yerleri olarak öne çıkıyor. İlçe merkezinde bulunan ve su parklarından biri olan Damlataş Agua Center'ın su kaydıraklardan kaymak, su tünellerinden geçip, rafting botlarında yol almak gençlerin rağbet yerlerinden sayılıyor. Alanya Belediyesinin yeni çalışmalarıyla halkın kullanıma kazandırılmış ve palmiye ağaçlarıyla, kaktüsler, çiçeklerle bezenmiş yüzme havuzlu, fıskiyeli su havuzlu, parklarda dinlenmek, yürüyüşler yapmak, kortlarda tenis oynamak, oldukça keyif veriyor. Cuma günü pazar kurulan Alanya'da alışveriş bir başka zevk sayılıyor. Daimi açık dükkânların, butiklerin, kuyumcuların bulunduğu çarşılar ise dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistlerin ayrılamadıkları yerlerin başında geliyor.

"Art Mine"
Alanya Müzesi karşısında ki galeride özel tasarım takılar, farklı yapımda hazırlanmış kolye, küpeler, yüzükler, cam eşyalar, el işi motiflerle süslü, ender görülen dokumalardan yapılmış bluz ve elbiseler, biblolar, çeşitli hediyelik eşyalar satan hoş bir butik bulunuyor.
Art Mine Tel: (0-242) 513 20 18

Alanya Geceleri
Sahil boyunca ve çarşı içinde çeşitli restoran, bar, diskoların yer aldığı Alanya Merkezine akşam saatlerinden itibaren yoğun bir turist akını başlıyor. Otellerin yeni uygulaması ile her şey dâhil sistemde yemeklerini yiyen turistlerle, yemeyi otel dışında yemeyi tercih edenler ve bilhassa eğlence için barlara geliyorlar.
En çok rağbet gören yerlerin başında eski "Tek" binasının yer aldığı alanda hizmet veren "Queen Garden" bulunuyor. Etrafı alt katları bar olan binalarla çevrili bir meydan içindeki restoranda yemek yiyenler, hem kaliteli servis, hem de müzikli, eğlenceli, renkli bir akşam yaşıyorlar. Yusuf Açlan ve Hasan Akyürek işletmesi olan restoran barda servis elemanları ile barmenlerin katılımıyla çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Rusya, Almanya, Hollanda ve İskandinav ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelip, kısa sürede birbirleri ile kaynaşan turistler, danslar, alevli yemeklerin hazırlanışı, maytaplı içkilerle coşuyor, masalar arasında kuyruk olup, halay çekiyorlar. Müzik kabini olarak kullanılan eski model bir otomobil içinden yapılan yayına, ülkelerinde duydukları popüler müziklere hep bir ağızdan eşlik eden turistler, memnun ayrılıp, defalarca aynı yere geliyorlar. Barın gözde ve sevilen kokteyl içkisi Majito yeşil limon, nane, bakardi, limon suyu, soda, kırık buz ilavesi ile hazırlanıyor ve çok seviliyor. Gece 00.03 'e dek sürüyor.
Queen's Garden Rez: 0(242) 511 15 82

 
"Bistro Elite" restoran bar ise bir başka gözde yer sayılıyor. Kalabalıktan ayrı bahçe içi, havuz çevresinde bulunan masalara yerleşenlere saat 10.30 dan itibaren canlı müzik yapan bir grup eşlik ediyor. Konuklar, Alanya gecelerine renk katan saksafon nameleri arasında caz, rock, cauntry rock müzik örnekleri arasında coşuyorlar.
Meşaleler yakılıyor, kâğıt peçete makinesi ile suni kar yağdırılıyor, sis makinesinin çıkardığı dumanlar arasında yerli yabancı turistler coşarak dans ediyorlar. Barın en çok siparişi verilen içkisi ise bardaksız içiliyor. Kocaman bir karpuz veya kavunun içi boşaltılıyor. İçine tropik meyve suları, buz ve çeşitli kokteyl malzemesi konuluyor. Portakal dilimlerinden kulak takılan karpuza, bıçakla ağız, göz, burun yapılıp içine pipetler konuyor üzerine de maytaplar yakılıyor. Bu servis ve Show masaya doğum günü pastası gibi ilgi çekiyor. Bistro Elite. Hükümet Caddesi Tel: 0(242) 513 56 64

Bistro Bellman
Saatlerin 24.00'e yaklaştığı sırada restoran ve barlardan ayrılanlar bu defa sabahı karşılayacakları diskolara akın etmeye başlıyorlar.
Kıyı bandı üzerinde yer alan diskolar içinde en gözde olanlarının başında müdürlüğünü Charlie lakaplı Cevdet Kepenek'in yaptığı "Bistro Bellman" geliyor. Diskonun uzun barı ve bar çevresinde oturanlarla, üst kat, yan taraf, balkon, kapalı salon gibi çeşitli bölümleri dolduranlar, ritmik müziğin akışına kendilerini kaptırıyorlar. Sıcağın tetikledi atmosferde durgun hava dev vantilatörlerle dağıtılmaya çalışılıyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde kırmızı meşaleler yanıyor, sürekli ışıklarla çevreye renkler saçılıp, lazer Show yapılıyor. Her an yeni bir şey oluyor veya olacakmış gibi bir intiba yaratılıyor. Çoğunluğu genç hanım turistlerin doldurduğu diskoda, fıçı bira başta olmak üzere içki çeşitleri ve enerji içecekleri su gibi tüketiliyor.
Bistro Bellman. İskele Caddesi. Tel: 0(242) 512 19 92

İlçenin tarihi eserleri Kızıl kule, kale ve surları, tersane başta olmak üzere geceleri ışıl ışıl aydınlatılıyor.
İskele caddesinde çeşitli sponsor firmalar ürünlerini tanıtırken çeşitli turnuvalar, etkinlikler, konserler düzenliyorlar.
Alanya'da her hafta turist değişiyor. Baş döndürücü güzellikte turist hanımlar ara sokaklarda ki konaklama tesislerinden plaja gidip gelirken, alış verişe çıkarken plaj kıyafetleri ile dolaşıyorlar.
Cuma günü turist getiren İsrail gemileri limana yanaşıyor. Bu nedenle güvenlik için özel gayret sarf ediliyor. Gümrük sahası olan limanın kapıları girişlere kapatılıyor. Gece görüşüne sahip 162 adet kamerayla kontrol altında tutulan ilçede % 40'ı sivil giyimli özel güvenlik birimleri turistlerin rahatsız edilmemeleri ve huzuru kaçıracak bir olay çıkmaması için sürekli görev yapıyor. 
1 Nisan'da mevsimi açan Alanya, Kasım ayına kadar yazı yaşıyor. Yabancı konukların ilgisiyle yıl boyu oturulan ilçe soğuk, kar gibi mevsimsel olaylarla karşılaşmıyor. Royal Garden Hotel, Gardenia Beach Hotel, Grand Kaptan Hotel gibi oteller, arberetum benzeri bahçeleri, yüzme havuzları, voleybol sahaları, sağlık salonları, saunaları, alışveriş dükkanları toplantı salonları ile hem tatile hem de konferans toplantılarına da olanak tanıyorlar.

Gedevet Yaylası
Deniz haricinde gezi, piknik yapmak isteyenler için Türkiye'nin merkezden en çabuk ulaşılan yaylalarından olan Gedevet Yaylası deniz seviyesinden 1100 rakımda ve ilçeye 21 km uzaklıkta bulunuyor. Tüm yolları asfaltlanmış kimi apartman, kimi villa, kimi çiftlik evi ile dolu yayla, 2006 yaz aylarında günü birlik piknik alanına kavuşmuş. Kalem gibi düz ve uzun boylu sık çam ormanı içine kurulan mesire yerinde kamelyalar, hamaklar, tuvalet, piknik masaları bulunuyor. Geniş araç park yerine sahip alana, ücretsiz giriş yapanlar, Park Orman isimli restoranda yemek yerlerse yediklerinin ücretini ödüyorlar.
Çam kokulu mesire yerinde, yaz aylarının simgesi Ağustos böceklerinin korosu altında tatilin, pikniğin tadını çıkarıyorlar. Bilhassa Alanya nemli havası ve sıcağı ile etkilerken, Gedevet Yaylası klimatik ortamı, nispeten serin havasıyla soluk aldırıyor. Yayla yolunda bulunan Dokuzoluk Köyünün, yan yana dokuz çeşmesinden akan suyu beğeniliyor. Yaşları 900 olduğu sanılan Dokuz anıt çınar ağacı ulu gövdeleri ile hayret uyandırıyor. Yaşayan anıt ağaçların birinin boşalan gövdesi, yazlık berber dükkânı olarak işlev görüyor! Köyün misafirperver yerlileri esintili, gölgeli çınar ağaçları çevresinde yaptıkları ahşap terasları, kahve ve buluşup sohbet ettikleri yerler olarak kullanıyorlar.

Soğuğun ve sıcağın işlemediği doğal kovuklar:
Mağaralar
Hava şartları ister yağışlı ister soğuk olsun hiç üşümeyeceğiniz, etkilenmeyeceğiniz yerlere, Antalya'nın güzel ilçesi Alanya'daki Dim mağarasına gidiyoruz.

Dim Mağarası
Yağmur sularının Kireçtaşı kayalarında neden olduğu yarık ve çatlaklar boyunca oluşmuş doğal bir mağara Dim Mağarası. Son jeolojik zaman diliminde mağarayı şekillendiren yeraltı suları günümüzde daha da derinlere, yani Dim çayı seviyesine inmiş. Buna bağlı olarak mağara hacminin genişlemesi durmuş, fakat damlataş oluşmalarının yer yer devam ettiği görülmüş. Yağmur suları havada ki ve toprak örtüsündeki karbondioksitin bir kısmını içine alarak, karbonik asit oluşturmuş. Karbonik asitli sular kayaların yarık ve çatlakları boyunca sızarken, kireç taşlarını eritmiş. Bu kireçli sular mağara başlangıcına girdiğinde, basıncın azaltılmasıyla birlikte karbondioksitin bir kısmı tekrar havaya geçerek ve kireç çözeltisi tortulanmasını sağlamış. Bu sürecin binlerce yıl devam etmesiyle, mağara tavanından aşağı doğru dikitler oluşmuş. Dikitler, zamanla büyüyerek ve bazen de birleşerek sütunları oluşturmuşlar. 
Dim mağarasının oluşum yaşı hakkında araştırma yapılmakla beraber, yaşının Türkiye'deki diğer karstik mağaralar gibi, yaklaşık 1 milyon yıl olacağı tahmin ediliyor. Dim mağarası, 360 m uzunluğunda ve 10-15 m genişliğinde. Deniz seviyesinden 232 metre yukarıda yer alıyor. İçindeki damlataş oluşumlarının zenginliği ve gölcükleri ile Avrupa'nın sayılı, Türkiye'nin ise ikinci büyük mağarası olma özelliğini taşıyor. Eski çağlardan beri yöre halkı tarafından bilinen ve barınak-ağıl olarak kullanılan Dim mağarası, mağara bilimcileri tarafından araştırılarak 1986'da ortaya çıkarılmış. Dim mağarası yurdumuzda özel girişimcinin açtığı işlettiği ilk mağara olması açısından da önem taşıyor. Mağ. Tur. A.Ş. mağarayı turizme kazandırmak amacıyla, 1997 yılında bakanlık onayı ile Orman Genel Müdürlüğü'nden kiralamış. Dim mağarası, 1990 yılında doğal sit alanı ilan edilerek, 1998 yılı Eylül ayında ziyarete açılmış. Yıl boyu her gün 09.00-17.00 arası açık ve girişi ücretli olan Dim Mağarası içinin sıcaklığı, yaz-kış 18 derece.
Mağaraya ilk giren, planlarını çizen ve ölçümlerini gerçekleştiren Dr. Nuri Gürdal, yürüme platformlarını yaparken mağara oluşumlarının spot ışıklarından zarar görmemesi için olağanüstü dikkat gösterdiklerini belirtiyor. Yürüme parkuru, metal korkulukları ile gezi alanları belirlenirken, ısıyı arttırıp yosunlanma ve kararmaya neden olabileceği için ışıklandırma ölçülü tutulmuş. Damlataşlar tel örgülerle korunmuş, ücretsiz olan fotoğraf çekimi için sehpa ve yüksek asa film gerektiren mağarada, elektrik kesilmesi halinde, 5 saniyede devreye giren jeneratör bulunuyor. Gişede ise broşür ve kartpostallar satılıyor.

Dim mağarası gezi yolu
Mağaralar genellikle kasvetli, nem oranı yüksek basık tavanlı olur ama Dim mağarasında içinizi daraltan bir atmosfer ile karşılaşmıyorsunuz. Mağara ağzına merdivenle çıkıp patikaya girince, yol içerde ikiye ayrılıyor. 50 metrelik galeriyi görüp geri dönüyor ve uzun bölümü geziyorsunuz. Sonunda yeşil bir göl bulunan 300 metrelik yürüme alanına sahip galeride şaşırtıcı oluşumlar ziyaretçileri hem büyülüyor, hem de hayran bırakıyor. 18 derecede gömlekle gezebiliyor, üşümüyorsunuz. Klip çekimi için ideal bir mekân olan mağara inişli-çıkışlı bölümlerinde sarkıt, dikit, perde ve makarna oluşumları, Pamukkale salonundaki mağara gülleri, travertenleri ile görülmesi gereken mağaraların başında geliyor.

Yola İstanbul'dan çıkanlar için, iki alternatif karayolu var. Adapazarı-Bilecik-Kütahya hattından bıkıp usandıysanız, bu defa daha manzaralı, doğa ile iç içe olabileceğiniz Bursa-Orhaneli-Tavşanlı Kütahya üzerinden Afyon ve Antalya'ya ve sahil yoluyla Alanya'ya gelebilirsiniz. Bilecik-Bozüyük arası virajlı, rampa ve iki şeritli. Kamyonların arkasına katılanlar uzun konvoylar oluşturuyorlar. Araç sollamak rizikolu oluyor. Karayollarının düz yollardan önce bu bölüme öncelik tanıması, en kısa zamanda yolu daha rahat kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor.
İstanbul veya Ankara'dan hareket edenler otoban yolu kullanmak isterlerse Konya -Akseki üzerinden Alanya'ya daha düzgün, daha kaliteli, daha manzaralı, fakat biraz daha uzun bir güzergâhla yolculuk yapabilirler.
Kütahya-Afyon, Afyon-Burdur arası yol genişletme çalışmaları etaplar halinde devam ediyor. Çeşitli yerlerde trafik ekipleri radarla hız kontrolü yapıyorlar. İstanbul, İzmir gibi sahil kentlerinden hareketle Denizcilik İşletmesinin Akdeniz seferlerine katılarak Alanya'ya gelme imkânı da bir başka alternatif olabilir. Antalya-Alanya arası, çift yönlü harika bir yol kullanılıyor.
Alanya trafik ışıklarını sürücüler kendi inisiyatiflerine göre kullanıyorlar. Özellikle motosiklet sürücülerine çok ama çok dikkat etmek gerekiyor. Motorları ihtiyaç için kullanan yerel halkın yanı sıra, turistik gezi amaçlı motorlar, kasksız, plaj kıyafetleriyle motor kullananlar, ne zaman, ne yapacağı belli olmayanlar, hız limitlerini zorlayanlara rastlanıyor. Alanya'da taşımacılık için taksi, dolmuş otobüs, fayton ile yapılıyor.
Alanya'dan Antalya'ya dönüşünde ikisi kısa, biri uzun, 3 yeni tünel geçiliyor. Alanya'dan 11 km sonra Kestel beldesine girince, Dim Mağarası yönüne 6 km daha gidiliyor. Bu yolun son 3,5 km'si toprak. Mağara önünde ücretsiz otopark var. 50-60 basamak ve bir patikayla, içinde sigara içilmeyen mağaraya ulaşıyorsunuz. Akseki-Konya yolunu kullananlar. Tarım işçilerinin hasat çalışmalarını, Tınaztepe Mağaralarını, 12 km içerde bulunan Kilistra kaya oyma Kiliseleri görebilirler.

Royal Garden Otel 150 suit ve 55 apart olmak üzere toplam 205 odalı.
Modern tarzda dekore edilen odalarda, 24 saat ücretsiz klima, saç kurutma makinesi, minibar, televizyon (uydu sistemi), telefon (yurtiçi ve yurtdışı aramalarına açık), çalışma masası ve emanet kasası bulunuyor. Ferah ve konforlu salonlarıyla dinlendirici atmosfere sahip otelde Royal, Candle, Lagos Restaurant ile Lobby, Blue, Beach, Green ve Palm Bar seçenekleri yer alıyor. Aktiviteler arasında tenis, masa tenisi, plaj voleybolu yer alırken, alışveriş merkezi, market, kuyumcu, hediyelik eşya, tuhafiye, baharat, bay ve bayan kuaförü, sağlık merkezi gibi çeşitli ünitelerle konuklara hizmet veriliyor. Arberatum benzeri bahçede ender bulunan tropik bitkiler, çiçekler göz okşuyor. 
   

Royal Garden Hotel
Adres: Konaklı Beldesi Alanya / ANTALYA - TÜRKİYE
Tel: (0-242) 565 03 30 Faks: (0-242) 565 03 31
www.royalgarden.cc - info@royalgarden.cc 

Kaptan Otel
Tel: (0-242) 513 49 00

Panorama Hotel
Tel No: 0(242) 513 11 81

Seaport Hotel
Tel No: 0(242) 513 64 87

Alanya Otel
Tel No: 0(242) 514 06 95

Kleopatra Hotel
Tel No: 0(242) 513 72 94

Güral Otel
Tel No: 0(242) 513 78 44

Riviera Hotel
Tel No: 0(242) 513 75 97

Güneş Beach Hotel
Tel No: 0(242) 511 95 95

Parador Otel
Tel No: 0(242) 511 15 11

Kleopatra Beste Hotel
Tel No: 0(242) 512 26 79

Antique Roman Palace
Tel No: 0(242) 514 05 06

Blue Sky Hotels
Tel No: 0(242) 514 12 28

Club Hotel Lonıcera
Tel No: 0(242) 517 14 59

Aspendos Hotel
Tel No: 0(242) 517 10 04

Akropol Hotel
Tel No: 0(242) 518 15 88

Club Parodiso
Tel No: 0(242) 518 22 00    


Alanya' has bir yemek türü olmamakla beraber restoran ve lokantalarda deniz ürünleri, ızgara çeşitleri, mezeler, dünya mutfağından örnekler bulunuyor. Sahil restoranlarından Kaptan ve Yakamoz restoran manzaraları, nezih ortamları ile ailece yemek yenecek yerlerden sadece ikisi. Şakşuka, haydari, patlıcan közleme, fava, peynir tabağı ile yapılan soğuk mezeli girişlere, kıymalı Kaptan böreği, paçanga böreği, fırında mantar gibi ara sıcaklarla devam edenler mide durumlarına göre ana yemeğe geçiyorlar. Queen Green restoran, flambe et yemeklerini, masa yanında yaparken, folyo kâğıdına sardığı şamfıstıkları ispirtolu tabakta fırınlayıp sıcak sıcak özel Show ile servis ediyor. Alanya'nın ilgi gören yılların dondurmacısı Kızıl Kule yolundaki 88 no lu dükkânında 1941 den bu yana Bamyacı Dondurma adıyla hizmet veriyor. 
Dondurma çeşitleri arasında kavunlu dondurması tercih ediliyor. Alanya Müzesi karşısında bulunan bir başka dondurmacı da beğenilen tercihlerin başında yer alıyor. Alanya caddeleri, sokakları ve çarşısı fast food türü lokantalar, pizzacılarla dolu. Sahil yolu Çimen Otel yanında bulunan Çelik kardeşlerin Green River restoran cafe bar, steak ve pizza çeşitlerinin yanı sıra müşterilere internet bağlantı hizmeti ile de ilgi görüyor. Gedevet Yaylası Park Orman Restoran kavurma siparişi ise masa yanına getirilen ayaklı ocakta soğumadan yeme imkânı bulunuyor. Yayla havası ile açılan iştahlar doyurucu geniş tabaklarla bastırılıyor.

Mağaralar içinde en lezzetlisi, Dim mağarası
Bunun nedeni ise İstanbullular iyi bilir meşhur Sultanahmet Halk Köftecisi. 40'a yakın mağazalar zincirinin bir halkası da mağara girişinde Seyran Tepe adındaki, Alanya'nın tümünün seyredildiği terasta hizmet veren köfteci, daha mağaraya yaklaşırken görülen ızgara dumanı iştahınızı açarken, mağara gezisi sonrası Alanya manzaralı bir ziyafetin olabileceği imajı beyninize yerleştiriyor. Sultanahmet'in Alanya bayisine bağlı olarak çalışan ve İstanbul'dan gönderilen dana ve kuzu eti kullanılarak hazırlanan ızgara köftenin tadı damağınızda kalıyor. Ahşap kaplama dekorlu Seyran Tepe Cafe'yi Cemal Gülsoy işletiyor.
Kömür ateşinde pişen köfte, domates ve ızgara biberle süsleniyor. Kaşarlı, baharatlı, klasik gibi çeşitler, tavuk şinitzel ve şiş, porsiyonu 2.5 milyondan servis edilirken, hamburgere 500 bin lira ödeniyor. Salata, ince kıyım bol soğanlı piyaz, patates tava, kemalpaşa, irmik tatlısı ve içeceklerle, Toros havasının solunduğu Seyran Tepe'den ayrılmak istemiyorsunuz. Yine de ekmek arası bir paket yaptırıp, otomobilinizde köfte ekmek keyfine devam edebilirsiniz.
Dim çayı üzerine kurulu alabalık lokantaları, Alanya içi restoranlar, kebapçılar, pizzacılar ve Kaptan Otel'in manzaralı Güverte Restoran'ı, diğer alternatifleriniz olabilir.

 

 

kaynak:sihirlitur.com
 


Görüntülenme: 5106 kez