Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : cgrfy12
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7664
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : info@sosyalokulu.com
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 449
 Toplam Resim Sayısı : 149
 Toplam Haber Sayısı : 562

Armutlu-Yalova
» Armutlu-Yalova

Armutlu Yarımadası ortasında bir inci "Mecidiye Köyü"
Yalova'dan girip, Gemlik'ten çıkmak üzere Armutlu Yarımadasını gezmeye başlıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan tatil merkezleri, emekli cennetine dönüşen yazlık sitelerle kaplı sahil köyleri, kaplıca sularında şifa arayanların çok iyi bildiği yerleşim alanları bir yana, bu gezimizde yarımadanın değişen portresi içinde gizli kalmış yeni sırları tanıyacak, havasıyla, panoramasıyla, lezzetleriyle bambaşka özelliklere sahip parkuru cümlelerle, fotoğraflarla gözler önüne sereceğim...
Yola İstanbul'dan özel araçla çıkıyorsanız ya Eskihisar'dan Topçulara ya da körfezi dolaşarak Yalova'dan termal yönünde Çınarcık yoluna giriyoruz. Aslına bakarsanız İstanbul Yenikapı'dan direk seferle kısa ve konforlu yolculukla Armutluya ulaşma imkânı da var ama bir amacımız da detayları görerek çevreyi tanıyıp mukayese yapabilmek.
Termal yolunda denizi sağımıza alıp ilerliyoruz. İlk karşımıza çıkanlar çiçek seraları, bölgenin mümbit topraklarında yetişen Mayıs ayı ürünü enginar satıcıları oluyor. Bunları saksı ve kesme çiçek satanların albenili tezgâhları takip ediyor.
İlk durak Çınarcık Çin Seddi misali oluşmuş yazlıklar denizi karşılarına almış, sırtını ormana vermiş onar katlı apartmanlarla geçiliyor. Nüfus tabelası 9000 yazıyorsa da aldanmayın bir de yazın görün. Bu noktada Armutluya 34 km, Gemlik için 75 km yolunuz kalıyor.
Çınarcık ve Teşvikiye bitince evler apartmanlar da bitiyor. Artık yemyeşil bir doğa ile baş başasınız. Hele mevsim baharsa yoğun çiçek ve ot kokusu ciğerlerinize dolmaya başınızı döndürmeye başlıyor. Dahası değişik kuş sesleri içinde kendinizi Afrika'nın tropik ormanlarında sanabiliyorsunuz. Yaşlı çınarlar altında kurulu çay bahçelerinde toprağa basarak oturma imkânı zaman zaman bulunan mekânların bitiminde Şenköy'e geliyor ve ağızları açık bırakacak kadar görkemli bir çınarla karşılaşıyorsunuz. Üzerinde 3000 yaşında yazıyor. Gövde içi 36 metre kare olan alanda lokanta kurulu. İşletmeci Yusuf Özdil "Türkiye'nin en yaşlı anıt çınarı işte budur diyor! Gövde dış çapı 30 metrenin üstünde, yabancı araştırmacılar gelip ölçüp biçtiler hatta "Türkiye'nin Yaşlı Çınarları" konulu hazırlanan kitap yazarları da geldiler" diye ekliyor. Yusuf Özdil ağacı beklerken içine kurduğu masalarda cız bız köfte servisi yapıyor! Ağaç çevresinde karaağaç, gürgen, ıhlamurlar arasında dağılmış Osmanlıdan kalma mezar taşları, sütun başları görülüyor, yoğun kuş korosu konseri hep duyuluyor. Eski bir Rum Köyü olan Engere denilen tepede Şenköy'ün evliyası Yaren Baba türbesine ziyarete gelenler de oluyor. Engere'nin şirin ve küçük kumsallı plajı eski yerleşim alanı olarak izlerini sürdürürken günümüzde kampçıların gözde mekânı olma özelliğini de sürdürüyor. Yazın çok kalabalık olan plajın 3 km uzağında kimsenin açıkta kalmayacağı pansiyonlar hizmet veriyor.
Bir başka yerleşim olan Esenköy'e gelirken rampa inişinde sahil köyünü bir çırpıda tepeden görüyorsunuz. Sapsarı renkli, kokulu çiçekleriyle Katırtırnakları, satılık villalar, denizin yoğun yosun kokusu aklınızı çeliyor. Bilgede Çamlıbel Tesisleri plaj+kafe, Alabalık Şelale, Bülbül Deresi et+mangal, lokantaları hizmet veriyor. Güzergâh boyunca Karadeniz sahillerine nispet yaparcasına dağdan, taştan yeşil fışkırıyor, denizle kucaklaşıyor. Burun deliklerini yakan doğanın parfüm kokulu yolu, motosiklet sürücüleri için ideal ortamı tatlı meyiller, inişli çıkışlı rampaları ile sürücüsüne keyif vererek sağlıyor.
Armutlu girişi öncesi Kaplıcalar mevkiinde, günübirlik aile banyoları, jakuziler, bay, bayan havuzlar, konforlu odalar, sağlık ünitesi, masaj, fizik tedavi ile hizmet veren Armutlu Kaplıcaları yer alıyor.
Tel no: 0(221)531 44 20
Bir başka tesis ise Kartal Resort
Tel no: 0(226) 531 47 77
Armutlu merkezinde yapım tarihi bilinmeyen fakat günümüze dek kullanıma olanak tanıyan antik taş Çarşı Köprüsü görülüyor. Geçmiş yıllarda şarapçılıkla uğraşan Rumların oturduğu bilinen yörede, günümüzde 24 ev koruma altına alınmış ve yenileme sonucu turizm amaçlı kullanımı projelendirilmiş. Armutlunun en uç noktası sayılan Bozburun mevkiinde yer alan bir başka anıt çınar görülesi heybete sahip bulunuyor. Selimiye bölgesi ise sahip olduğu Hıristiyanlık izleri taşıyan iki manastırı ile anılıyor.

Mecidiye Köyü
 
Şimdi de turizm ve organik bir köy olan Mecidiyeye uzanıyoruz. Armutlu meydanından yükselmeye başlayan asfalt yol tertemiz bir hava ve yeşillikler arasından doğanın tam kalbine götürüyor. Kısa sürede kendinizi huzurlu ve sesiz bir ortamın içinde buluyorsunuz. Çevre Orman, Turizm, Tarım İl Müdürlüğü, Köy Hizmetleri, Yalova Bahçecilik Enstitüsü, Devlet Su İşleri gibi birçok kuruluşun yer aldığı proje içinde Mecidiye, Selimiye, Hayriye köylerini kapsayan ve 150 haneyi etkileyecek projede 1996 yılından bu yana hormonsuz doğal ürün yetiştiriliyor. Mecidiye de faaliyet gösteren sosyolog Tülay Andiç zeytincilik ile başladığı üretimi çeşitlendirerek her tür sebze yetiştiriyor. Dağdan gelen kaynak suyu ile yetiştirilenlerin büyük bölümünü eko pansiyon mutfağında konukları için tüketen Ant iç, ürün fazlasını ihtiyaç sahiplerine sembolik satışını da yapıyor. Sertifikalı ekolojik ürün mutfağında iddialı olan, domates, fasulye, biber, patlıcan farklı lezzetiyle yapılan yemeklerin büyük beğeni topladığını belirten Tülay Andiç yeni faaliyete geçirdiği köydeki Thuya butik pansiyonunda konaklayanlara çeşitli etkinliklere katılma imkânı da sağlıyor.
Konuklar arzu ederlerse köydeki üretim süreçlerini takip edebiliyor,  mevsimine göre köyde yapılan salça, pekmez, tarhana, ekmek yapımını izleyip kendisi de yapım içinde yer alabiliyor. Rezervasyon sırasında isteklerini belirtenlere rehber işliğinde köyden kiralanan atlarla gezi, foto safari, ıtriyat meraklıları için uzman eşliğinde şifalı bitki toplama veya dağ yürüyüşü olanağı sağlanırken pansiyonun atölyesinde tedarik edilen malzemeyle cam, ahşap boyanabiliyor. Bölgenin özelliği ile bol oksijen sayesinde dinçlik kazanıp stresten uzaklaşanlar, zamanlarının büyük bölümünde klasik müzik dinleyerek, kitap okuma olanağı da buluyorlar. Çocuklu aileler için uygun bir ortam olan çiftlikte çeşitli kümes hayvanları, koyun, kuzu, atlar bulunuyor. (At gezisine katılanlar, atın insan üzerinde ki negatif enerjiyi hızla alıp bir tür meditasyona eş değerli güç kazandırdığı anlatılıyorlar). Çiftlik, 15 kişiye kadar seminer, grup toplantıları, yoga, meditasyon, kişisel gelişim grup çalışmasına cevap verebiliyor.
Uludağ'ın karlı zirvesini ve geceleri yıldız tarlasını andıran gök kubbenin izlenmesinin, ay doğumunun doyumsuz olduğu Mecidiye Köyünde doğal balcılıkla da uğraşılıyor. Arıların çevrede bulunan bol miktarda şifalı karabaş otu çiçeklerinden topladıkları çiçek özleriyle Karabaş balı üreten Mustafa Dereli, Haziran ayı başında satışına başladığı doğal ve gerçek bal meraklısının çok olduğu ve şifa bulduğunu belirtiyor. Armutlu Yarımadasının 890 metre ile en yüksek tepesi olan Taz Dağı eteklerinde yer alan Mecidiye köyünden iniyoruz.

Mecidiye'den Gemlik'e
Yarımadayı turlayan, Mudanya'nın tam karşısında ki yolumuzun bundan sonraki bölümünde Kapaklı, Narlı, Gemlik yer alıyor. Arazi yapısında değişkenlik kademeli yayılan tepelerde bitki örtüsünde farklı bir zenginlik başlıyor. Dev boyutlarda tescilli fıstık çamları, uzun boylu selvi çam ağaçları değişik yerlerde hareket kazandırıyor. Fıstıklı mevkii yine nefes borularından biri olarak kumsalı ve havasıyla konukları ağırlarken Yaşmak Motel
Tel No: 0(226)535 60 17 ve Zümrüt havuzlu apart otel
Tel No: 0(226) 531 44 80 yörede hizmet veriyor.
Ege sahillerini çağrıştıran görüntüsü, tekne barınağı ile balıkçı köyü izlenimini uzaktan çağrıştıran Kapaklı Köyü bitiminde Narlı tatil köyü olarak ışık gibi parlıyor. Bilhassa Bursalıların denize en çabuk kavuştukları sahiller olması nedeniyle araçlarıyla gelip denize karşı piknik yaptıkları sahil köyü sahil lokantaları, balık kokuları, çay bahçeleri ile iştah kabartıp turizmde mesafe kat etmiş izlenimi yaratıyor. Nasıl ve ne zaman çıktığınızı tam anlayamadan önce Büyük Kumla sonrada kent görünümüne sahip mimari dokusu ile Gemlik'e tepeden bakarak piyasa caddesi olan sahile inerek yarımada turunu tamamlıyorsunuz. Tam bu noktada karşınızda iki seçenek duruyor. Ya Bursa'ya doğru yoğurtlu İskender Kebap hayaliyle yolculuğa devam edecek, ya da İstanbul'a yöneleceksiniz.

Armutluya direk seferlerle İstanbul Yenikapı ve Bostancıdan 1,5 saate ulaşmak mümkün. Thuya eko-pansiyona gelecek konuklar, telefon ederlerse iskeleden servisle alınarak 7 km lik yolu olan Mecidiye Köyüne getirilip tatil dönüşü önceden bilet alınarak aynı şekilde iskeleye kadar bırakılıyor.
Bir başka yol ise Pendik'ten araçlı feribotla Yalova'ya, Yalova'dan Gemlik veya Çınarcık üzerinden Armutluya geliniyor.
Turyol Deniz Acentesi yolcu taşımacılığını İstanbul Eminönü ve Kadıköy iskelelerinden Esenköy ve Çınarcık seferleri ile gerçekleştiriyor.
Esenköy Tel no: 0(226) 243 63 93
Çınarcık Tel no: 0(226) 245 10 20
Eminönü İskele Tel no: 0(212) 527 99 52
Kadıköy iskele tel no: 0(216) 348 10 08 
Armutlu'da Selçuklu mimarisi uygulanan, 107 m lik yeni iskelesi törenle açılan Deniz otobüsleri yaz boyunca her gün karşılıklı iki sefer yapıyor. Özel araç veya motosiklet ile Armutlu yarımadası parkurunu gezme amaçlı yola çıkanlar, yerleşim bölgelerinden yavaş geçmeye, virajları kapalı almaya, seyir amaçlı park yaptıkları yol kenarlarına özen göstermeliler.
Eskihisar-Topçular arası geçişte dolunca kalkan feribotlar kullanılabilir.

Armutlu'da gerek kaplıca otelleri gerekse de aile pansiyonları hizmet veriyor. Bunlar arasında Yalova'daki İhlas Armutlu Tatil Köyü, yüksek yatak kapasitesi ile konuklarını ağırlıyor. Armutlu - Gemlik arasında çeşitli oteller bulunuyor.

Armutlu Yarımadası ve Gemlik çevresi zeytinleri ve zeytinyağı ile ünlü. Gemlik, Umurbey çevresinde çok sayıda zeytin satışı yapan dükkânlar bulunuyor. Ayrıca Armutluda Mecidiye köyü inişinde, siyah, yeşil, kokteyl zeytin çeşitleri tadarak satın alabileceğiniz zeytincilere rastlanıyor. Ekmek veriyorlar sızma yağa banıp yedikten sonra beğenirseniz alıyorsunuz. Armutlu Çetinkaya Restoranda balık yenebiliyor. Narlı şirin lokanta ve kafeleriyle deniz kenarı mola vermeye uygun yol üzeri alternatifler.
Mecidiye Köyü Thuya eko-pansiyonda kalanları Tülay Andiç'in iddialı mutfağı bekliyor. Sabah kahvaltısında dalından domates, biber koparma olanağının yanı sıra, yemek için hazırlanan fasulye, patlıcan gibi sebzelerden de elinizle toplayabilirsiniz. Yöreye has ekolojik sızma zeytinyağında pişirilmiş, buğdayla beslenmiş serbest gezinen stressiz tavuk yumurtası ile yapılan sahanda yumurta leziz oluyor. (Darı ve mısırla beslenen tavukların yumurtasında kıvam, renk, lezzet, koku değişimlerine rastlanıyor).
Yörenin yüksek kokulu, kurutulmuş kekiklerini, köy ürünlerini satın alabilirsiniz. Köyün karabaş, kestane, ıhlamur balı da alınabilir kalitede.
 


 

 
 


Görüntülenme: 6607 kez